Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Bir Zamanlar Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Nostaljik Animeler

Bir süredir aklımdaydı böyle bir yazı hazırlamak. Şöyle ki bir akşam ailemle otururken annem ve babam daha kendileri gençken/çocukken televizyonda yayımlanan çizgi filmlerden bahsetmeye başladılar. Bahsettikleri pek çok seri Nippon Animation Stüdyosu’na ait nostaljik yapımlardı. Bendeniz de bazılarını izlemeye yetiştim, bazılarını ise hayal meyal hatırlıyorum. Eminim yaşı kemale erenler bu serilerin çocuğunu hatırlıyordur. :D Hadi o zaman en yeniden en eskiye o serileri bir hatırlayalım!

 

Watashi no Ashinaga Ojisan

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1990

Bölüm Sayısı: 40

Jean Webster’ın Daddy Long Legs isimli eserinden uyarlama olan serimizde New Yorklu bir yetim olan Judy Abbot’ın kimi zaman duygusal kimi zaman eğlenceli maceralarına şahit oluyoruz. Judy’ye gizemli bir hayırsever tarafından iyi bir okulda özel bir burs sunulur. Bu gizemli adamın ayrılırken sadece uzun gölgesini görebilen Judy, bu hayırseverden artık “Uzun Bacaklı Babam”diye bahsetmeye başlar. Böylece Judy Lincoln Memorial okulunda pek çok yeni arkadaş edinip bambaşka bir dünyaya adım atar. Tabi bu esnada her ay Uzun Bacaklı Babasına mektup yazmayı da ihmal etmez.

Peter Pan no Bouken

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler
Yıl: 1989

Bölüm Sayısı: 41

Meşhur Peter Pan masalını çoğumuz biliriz. Wendy ve iki küçük erkek kardeşi hiç büyümeyen Peter Pan tarafından Neverland isimli macera dolu bir adaya götürülür. Wendy ve kardeşleri burada kendilerini korsanlar, Hintliler, deniz kızları ve perilerle dolu heyecan verici pek çok olayın içinde bulurlar. İlerleyen bölümlerde ekibimiz korsanlardan ele geçirdikleri bir harita ile gömülü bir hazineyi bulmaya koyulurlar. O zaman kendimizi serinin nostaljik açılış parçasının ezgisine bırakalım derim.

Shoukoushi Cedie

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1988

Bölüm Sayısı: 43

Ceddie isimli küçük dostumuz babasının vefatından sonra İngiltere’de yaşayan soylu bir kont olan büyük babası Dorincourt’un yanına taşınır. Ceddie’nin büyük babası bencil ve inatçı bir ihtiyardır. Ceddie’nin masum sevgisi bu yaşlı adamın kalbini açmasını sağlayacaktır. F.H. Burnett’in Little Lord Fauntleroy isimli çocuk romanından uyarlama olan seri anime serisiyle izleyicilerin beğenisini kazanan yapımlardan.

Ai no Wakakusa Monogatari

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1987

Bölüm Sayısı: 47

Meg vefalı ve nazik, Jo bağımsız ve enerjik, Beth sessiz ve utangaç, Amy büyümüş de küçülmüş cana yakın olan dört kız kardeştir. Babalarının Amerikan Sivil Savaşı’ndan geri dönmesini beklerken, şefkatli anneleriyle evlerinde güçlü ve mutlu bir şekilde yaşamaktadırlar. Harika birer kadın olarak yetişirken yine birbirlerine yardım ederek kaderlerine meydan okumaktadırlar.

Louisa May Alcott’ın Küçük Kadınlar isimli romanından uyarlanmış olan eserin Toei Animation yapımı bir diğer versiyonu da ülkemizde yayımlanmıştır.

Ai Shoujo Pollyanna Story

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1986

Bölüm Sayısı: 51

Pollyanna annesini kaybetmiş, babasıyla birlikte mutlu mesut yaşayan sıradan mutlu küçük bir kızdır. Ancak gün gelir babası da hayatını kaybeder ve küçük kızın hayatı tamamen değişir. Pollyanna daha hiç görmediği teyzesi Polly’nin himayesi altında yaşamaya başlar. Başlangıçta Polly Pollyanna’dan hiç hazzetmez ve ona hiç hoş davranmaz. Ama Pollyanna’nın hayata ve insanlara bakışı kısa sürede herkes tarafından sevilmesini sağlar. Öyle ki teyzesinin bile…

Princess Sara

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1985

Bölüm Sayısı: 46

Bu kez daha hüzünlü bir hikayeden bahsedeceğiz size. Serimiz 1885 yılında, İngiliz egemenliğindeki Hindistan’da yaşayan varlıklı İngiliz bir baba olan Ralph Crewe’nin küçük kızı Sarah Crewe’in hikayesini anlatıyor. Sarah Londra’da genç hanımefendilerin eğitim gördüğü yatılı bir okula başlar. Ancak küçük kızın babası vefat eder ve ailesi iflasın eşiğine sürüklenir. Öte yandan tüm kötü olayların üstüne okulun müdiresi Maria Minchin taksitleri ödemediği bahanesiyle Sarah’ın artık derslere girmesine izin vermez ve onu okulun hizmetçisi yapar. Minchin küçük kıza hayatı zehir etmek için elinden geleni yapar. Ancak Sarah arkadaşlarının yardımıyla, kurtuluşa ulaşılıncaya kadar bütün zorluklara katlanıp sabretmeye çalışmaktadır.

Anime 80-nichikan Sekai Isshuu

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1984

Bölüm Sayısı: 26

Willy Fog, Reform Kulübü üyeleri ile dünyayı 80 günde dolaşabileceğine dair bir iddiaya girer. Böylece Willy Fog ve uşağı Rigadon yola koyulur. Tabi Fog’un planları arasında bu sıra dışı yolculukta bilinmeyen düşmanlar tarafından durdurulmaya çalışılacağından haberi yoktur.

Akage no Anne

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1979

Bölüm Sayısı: 50

Hikayemiz Marilla ve Matthew Cuthbert isimli kardeşlerin kendilerine çiftlik işlerinde yardım etmesi için bir çocuk evlat edinmesiyle başlıyor. Özellikle bir erkek çocuğu isteyen Marilla, Anne Sharley isimli kızıl saçlı, zayıf bir kız ile karşılaşınca hayal kırıklığına uğrar. Ancak her şeye rağmen Cuthbertler Anne’in yanlarında kalmasına karar kılarlar. Böylece yeni bir hayatın, yeni dostlukların hayaliyle dolup taşan Anne’in maceralarına tanık oluyoruz. Aile ve dostluk bağlarının en güzel şekilde yansıtıldığı bu nostaljik seri türünün en iyi örneklerinden biridir.

Mirai Shounen Conan

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1978

Bölüm Sayısı: 26

Yıl 2008, aylardan temmuz. İnsan neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir zaman. Bilinen herhangi bir nükleer silahtan çok daha yıkıcı olan ultra manyetik bir silah ansızın dünyanın yarısını yok etmiştir. Yer kabuğu büyük hareketlerle sarsılmış, dünya kendi ekseninden çıkmış ve beş büyük kıta tamamen parçalanıp büyük bir kısmı denizin derinliklerine batmıştır.

Tüm bu yıkım esnasında çok sayıda insanın uzaya kaçmaya teşebbüsü ise başarısız olmuştur. Böylece uzay gemileri paramparça olarak dünyaya geri dönmek zorunda kalmıştır. Ancak bu gemilerinden biri kaçmayı başarıp mucizevi bir şekilde yıkıma dayanan küçük bir adaya inmiştir. Uzay gemisinin mürettebatı, sanki adaya ekilen tohumlarmış gibi buraya yerleşir. Yıllar sonra bu adada dünyaya yeniden umut olacak bir çocuk (Conan) doğar.

Arabian Nights: Sindbad no Bouken

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1975

Bölüm Sayısı: 52

Binbir Gece Masallarına dayanan bu hikayemiz 1200 yıl öncesine uzanıyor. Hikayenin kahramanı olarak; bir gece akrobatik gösterileri izlemek için kraliyet sarayına gizlice giren ve Bağdat’ın ötesinde geniş bir dünyanın olduğunu öğrenen merak dolu, yaramaz bir çocuk olan Sindbad’ı izliyoruz. Öte yandan amcası Kaptan Ali’nin maceralarını dinlemekten büyük zevk alan Sindbad böylece denizci olup dünyayı dolaşmaya karar verir. Babasına bir not bırakıp Kaptan Ali’nin gemisine atlar ve hayatının en büyük macerasına doğru yola çıkar.

Mitsubachi Maya no Bouken

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1975

Bölüm Sayısı: 52

Yeni doğmuş bir bal arısı olan Maya, etrafındaki dünyaya oldukça meraklıdır. Doğduğu andan itibaren işçi arı olarak yetiştirilen Maya bağımsızlık arzusundan dolayı kovanın katı kurallarını anlamakta ve takip etmekte zorlanmaktadır. Petek için bal toplayan Maya kovan için daha fazla bal toplamak amacıyla bir çiçek bahçesi bulmaya karar verir. Niyeti masum olsa da küçük arımız sonuçta kovandan izin almadan ayrılmıştır. Bu duruma sinirlenen Kraliçe onu bulması için Maya’nın arkadaşı Willy’i görevlendirir. Willy Maya’yı bulur fakat o da artık Maya’ya katılır ve ikili kovan hayatının ötesinde doğanın sunduğu bambaşka güzelliklerle karşılaşırlar. 

Maya bu yolculukta kimi zaman eğlenceli, kimi zaman korkunç, kimi zaman üzücü anlar yaşasa da kazandığı bu deneyimler sayesinde güçlü ve bilge bir bal arısı olma yolunda ilerler.

Flanders no Inu

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1975 

Bölüm Sayısı: 52

Nello Tarth, dedesi Jehan’la Antwerp yakınlarındaki küçük bir kasabada yaşayan fakir ama mutlu bir yetimdir. Nello küçük bir çocukken Rubens isimli ünlü bir sanatçının resmini görür ve çok etkilenir. Böylece kendisi de resim çizmeye karar verir ve bu konuda da oldukça yeteneklidir. Antwerp’e süt dağıtımında dedesine yardım eden Nello bir gün bu iş sırasında sahibi tarafından hırpalanmış ve terk edilmiş bir köpek olan Patrasche’yi bulur. Patrasche’yi tedavi eden Nello ve köpek arasında güçlü bir dostluk gelişir. Nello’nun en yakın arkadaşlarından biri de Blacken Köyü’nün en zengin ve haliyle en etkili adamın kızı olan Alois Cojez’dir. Nello bir ressam olmaya karar verdiğinde köylülerin cehaletini ve zulmünü ilk elden deneyimlemek zorundadır. Özellikle de Alois’in babası… Küçük kızın babasına göre resim çizerek para kazanmanın mümkünatı yoktur bu yüzden ona göre Nello boş gezenin boş kalfasıdır. Tüm bunlara rağmen Nello hayalini gerçekleştirip tüm bu insanların takdirini ve saygısını kazanmaktan vazgeçmez.

Chiisana Viking Vickie

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1974

Bölüm Sayısı: 78

Uzun zaman önce, Flake adlı küçük bir Viking Köyü’nde, genç Vickie mutlu bir hayat yaşamaktadır. Vickie’nin babası ise Vikinglerin şefi Halvar’dır. Küçük Vickie’nin daha cesur olmasını arzu eden Halvar bu sebeple ekibiyle birlikte Vickie’yi de seyahatlerine dahil eder. Yine de Halvar ve adamları çoğu durumda bir yere hapsolmuş ya da umutsuzca bir yere sıkışmış durumda kaldıklarında Vickie’nin zeka parıltıları sayesinde kurtulurlar. (Vickie’nin o burun hareketini hangimiz hatırlamaz ki! :) )

Alps no Shoujo Heidi

Ülkemizde Yayımlanan Nippon Animation İmzalı Animeler

Yıl: 1974

Bölüm Sayısı: 52

Yetim kaldıktan sonra Heidi, Alplerde yaşayan dedesiyle yaşamaya mecbur bırakılır. Kendisini zorla kabul eden dedesinin çok sert ve hiç gülmeyen bir adam olduğunu öğrenir Heidi. Yine de miniğimiz çocuk kalbi sayesinde dedesinin sert mizacını değiştirecektir. Keçi çobanı Peter ve ilerleyen zamanda tanışacağı yeni arkadaşı Clara birlikte Heidi yeni ve eğlenceli maceralardan da geri kalmayacaktır.

Hatırladığımız Nippon Animation imzalı serileri sizinle paylaşmaya çalıştık. Her biri kalplere dokunan bu anime serileri kimi zaman komik ve eğlenceli, kimi zaman ise duygusal ve dramatik anlar yaşattı bizlere. Bu anlamda çocukluğumuzun gençliğimizin önemli parçalarıdır bana göre bu seriler. 

Eğer gözümüzden kaçan animeler olmuş ise yorum kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin. :)

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?