Tüm Weekly Shonen Jump Kapakları

1968’den Bugüne Tüm Weekly Shonen Jump Kapakları

Tüm Weekly Shonen Jump Kapakları

Weekly Shonen Jump. (Weekly Shōnen Jump, Weekly Shounen Jump) Anime ve manga dünyasını değiştiren dünyanın en çok satan bu manga dergisi olmasaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü? Naruto, Bleach, One Piece, Dragon Ball, Death Note, Rurouni Kenshin, Gintama, Captain Tsubasa, Hunter x Hunter, Slam Dunk, Katekyo Hitman Reborn!, Yu-Gi-Oh!, Shaman King, JoJo’s Bizarre Adventure, Hokuto no Ken, Kuroko no Basuke, Hikaru no Go ve saymakla bitmeyecek daha nice önemli yapım… Shounen türüne biraz ilgi duyuyorsanız uzayıp giden listede buraya kadar bile mutlaka birkaç tanesini okumuş ya da anime uyarlamasını izlemişsinizdir. (Eğer bunlardan hiçbiri size bir çağrışım yapmadıysa yanlış gelmişsiniz demektir. Youtube’a girerek “Arif’in Manchester’a Attığı Gol” diye aratabilirsiniz.)

Tüm Weekly Shonen Jump Kapakları

2 Temmuz 1968’de yukarıdaki resimde gördüğünüz ilk sayısını çıkartan ve iki haftada bir basılmakta olan Shueisha’ya ait olan Shonen Jump, ilgi artmaya başladıktan sonra Ekim 1969’da haftalık olarak basılmaya başlandı. Weekly Shonen Jump 1985-1995  yılları arasında efsane seri Dragon Ball’un etkisiyle altın çağını yaşadı. O dönemlerde Weekly Shonen Jump şimdikinin iki katından da fazla tiraj yakalayarak Japonya’da adeta bir çılgınlık haline geldi. “Jump’ın Altın Çağı” diye bilinen rekorların kırıldığı bu dönemlerde içindeki serilerin yanı sıra, özellikle derginin kapakları çok konuşulmaya başlandı ve derginin okuyucuları o günlerden bugüne hep bir sonraki kapağı merak etmeye başladılar.

Tüm Weekly Shonen Jump Kapakları

 

Tüm Weekly Shonen Jump Kapakları

Biz de bu ay içerisinde 46. yılını dolduran, manga dünyasına damgasını vurmuş, içlerinde çok değerli sanatçıların mükemmel tasarımlarının yer aldığı tüm Weekly Shonen Jump kapaklarını bir araya getirerek devasa albümler oluşturduk. Dünyada başka bir adreste belki de bulunmayan, 2230 (ve devamlı artmakta olan) dergi kapağının eksiksiz bir şekilde yer aldığı, her anime ve manga severin görmesi gereken, 1968 yılındaki ilk sayısından bugüne kadar arşivlerde bulması çok zor olan kapakların dahi yer aldığı (bazı kapakların boyutlarından anlaşılıyor olsa gerek) Weekly Shonen Jump Kapakları albümlerine AnimeFantastica Facebook sayfasından veya doğrudan aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1968-1988 Weekly Shonen Jump Kapakları

1989-2000 Weekly Shonen Jump Kapakları 

2001 ve Sonrası Weekly Shonen Jump Kapakları

Derleyenler: hullia & yesimus / AnimeFantastica

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?