Tragedy of Loneliness İnceleme

Tragedy of Loneliness PC İnceleme

Tragedy of Loneliness pc indir

Oyunun Adı: Tragedy of Loneliness

Çıkış Günü: 12 Ağustos 2020

Türü: Kinetik Novel, RPG

Yapımcı Firma: Vingbelz Games

Dil: Türkçe

Platform: Microsotf PC

Herkese merhabalar. Bu incelememizde sizler ile Vingbelz Games adındaki bir Türk oyun geliştirici ekibin bizler ile buluşturduğu bir oyunu tanıtacağım.

Oyun hakkında kısaca bahsedecek olursam oyunu yaklaşık 2 saat içerisinde zorlanmadan bitirebilirsiniz. O yüzden bu inceleme çok uzun olmayacak ama hikaye hakkında mümkün mertebe spoiler vermeden anlatmaya çalışacağım ki anlatılan hikayeyi merak eden insanlar için bir merak kırıcı  bir unsur olmasın.

Tragedy of Loneliness pc indir

Tragedy of Loneliness kinetik novel türünde bir oyun olduğu için öncelikle kinetik novel türü nedir biraz bundan bahsetmek istiyorum. Bilmeyenler ya da bu türde bir oyun ile daha önce karşılaşmamış olan insanlar için bu konuyu biraz açmak gerekiyor ki bu oyun hakkındaki beklentileri ona göre belirleyelim. En basit hali ile kinetik novel oyun türü hikayenin lineer bir şekilde işlendiği genellikle oyun oynatmaktan daha çok bir resimli kitap okuyormuşcasına ilerlediğimiz bir oyun türüdür. Bu türde oyun oynama mekanikleri amaçtan daha çok hikayeyi anlatmak için bir araç olarak kullanılmaktadır, o yüzden bu tarz oyunlarda oynanış mekaniklerinden çok anlatılan hikayeye odaklanmak gerekir.

Kısaca oyunun hikayesinden bahsedecek olursak:

Ana karakterimiz X bir gün ormanda bulunmuş bir genç ve herhangi bir konuşma ve karşıdaki insanı algılama yeteneği yok. Kapana kısıldığı bir evde onu koruyan, besleyen ve büyü ile onu evden dışarı çıkmasını engelleyen biri ile birlikte yaşıyor. X’i koruyan kişi X’in kendi ırklarının devamı için son umut olduğunu hayvanların ve gün görmemiş insanların yükünün bizim omuzlarımızda olduğundan bahsediyor. Bir zaman sonra evdeki büyü bozuluyor ve gözlerimiz açıldığında kendimizi zindanda buluyoruz. Zindanda ilerlerken bir anda başka bir dünyaya ışınlanıp bir anda hikayenin aslında birden çok farklı boyutta geçtiğini anlıyoruz. Bundan sonra oyun bizi farklı karakterler ile tanıştırıyor ve anlatımı hem ana karakterin ağzından hemde yan karakterlerin ağzından dinlemeye başlıyoruz. Daha fazla detay verip hikaye anlatısını bozmak istemediğim için ilk on dakikayı minik bir özetlemek istedim.    

‘’Bu dünyada herkes ihanet edebilir. Sana ihanet etmeyen tek şey ise yalnızlıktır. Yalnızlık benim.. Yalnızlık sensin.. O gittiğinden beri yalnızım. Her şey için tüm güçsüzlüğüm için üzgünüm. Ben X. Benim hikayemi dinlemek ister misin?’’

Tragedy of Loneliness türk oyunu

Oyun bizi bu cümleler ile karşılıyor. Oyunun türü hakkında her hangi bir fikriniz olmasa bile kullanılan edebi dil ve anlatı sizi bir anda karamsarlığa ve oyunun karanlık dünyasına çekmeyi daha ilk dakikalarından başarıyor. Bu durum da anlatılacak hikayenin ne olacağına ve nereye varacağına dair bir merak uyandırmaya başlıyor. Oyunun en iyi yaptığı kısımın hikaye anlatımı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aynı zamanda hikaye anlatımı sırasında kullanılan arka plan çizimleri konuşan karakterlerin çizimi bizim için hikayeyi kafamızda daha rahat canlandırmamıza olanak sağlar şekilde ayarlanmış. Aynı zamanda hikaye anlatımı sırasında kullanılan müziklerde karamsar anlatıyı destekler nitelikte. Bu konuda yapımcı ekibi tebrik ediyorum oynadığım süre boyunca hikayesi gerçekten devamında ne olcak sorusunu sordurtmayı başardı. Oyunda yer yer zindanlara giriyoruz bu zindanlarda hikaye anlatısında bir rol oynuyor ve karakterimizin kimliği hakkındaki bilgileri anlamamızı sağlıyor. Her ne kadar oynanış süresi kısa da olsa oyunun finalinden sonra hikaye anlamında kafamızda bir soru işareti kalmıyor ve finalin bağlandığı yeri gerçekten beğendim.

Oyun hikaye anlatımında animelerden gördüğümüz okul sistemini kullansada yer yer araya yerleştirdikleri Türk kültürü öğelerine de yer vermekte fakat bu durumun biraz kültür karmaşasına yol açtığını söyleyebilirim. Oynarken beni rahatsız etmedi ama rahatsız olabilecek insanlar olabilir.

Tragedy of Loneliness

Oyunun oynanış elementlerine gelecek olursak. Oyun hikayesinin kalitesine göre oynanış elementleri malesef ki çok zayıf kalıyor. Ana karakterimizin elinde bir adet balta ve kalkan var bunları kullanarak zindanlarda yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Fakat zindanların dizaynları sürekli kendini tekrar etmeside ikinci zindandan sonra tekrardan zindana girdiğimizde yine mi ya diye düşünmemizi sağlıyor. Mekaniksel olarak baktığımızda ise oyun malesef ki zayıf kalıyor. Karakterimizin kontrolleri zindan içerisindeki yaratıklala karşılaştığımız zaman hantal kalıyor ve bu hantallık yüzünden bir kaç kere gereksiz yere ölmemize sebep oluyor.  Düşman çeşitliliği malesef ki zayıf. Düşmanlar farklı gözükselerde aynı şekilde yaklaşıyoruz ve her hangi bir farklılık hissettirmiyor.  

Tragedy of Loneliness türkçe oyun

Öte yandan oyunun hikaye anlatısında kullandığı müzikler zindana girdiğimiz anda tamamen değişip biraz daha tekno/dans müziğine bürünüyor ki bu durum bana göre zindanların gergin geçmesi gereken ortamını bir tık baltalıyor. Oyunda alışkın olduğumuz gibi can mana barımız mevcut ama tecrübe ve seviye atlama sistemi var ki açıkçası ne işe yaradığını anlamadım ve oyuna her hangi bir etkisi varmış gibi durmuyor. Hiç bir yaratık ile savaşmadan da zindanları geçmeye çalışabilirsiniz. Neyse ki oyundaki zindanların sayısı oyuncuyu aşırı derece sıkmadan oyunun hikayesi sonlanıyor.

Son olarak öncelikle bu oyunu bizlere ulaştıran Vingbelz games’e çok teşekkür ederiz iyisi ile kötüsü ile bu oyun benim için güzel bir tecrübe olarak aklımda yer etmeyi başardı. Hikayesel anlatısı kuvvetli ama oynarken sizi çok yormayacak kısa bir oyun arıyorsanız ve özellikle yerli bir firmaya destek vermek istiyorsanız bence bu oyuna bir şans vermelisiniz. Steam’deki fiyatınında bu oyun için gayet uygun olduğunu düşünüyorum.

Tragedy of loneliness’den sonra Vingbelz games’in yapacağı diğer oyunları görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım ki hikayesel kaliteyi korumayı başarıp oynanış mekaniklerini geliştirirler.  

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?