Tokyo Ravens

Sıcak Sıcak

Tokyo Ravens

tokyo-ravens

Tür: Komedi, Okul, Süper Güçler, Shounen, Doğaüstü

Yayınlanma Tarihi: 09.10.2013

Bölüm Sayısı: 24

Yönetmen: Kanasaki Takaomi

Senaryo: Kurata Hideyuki

Firma/Stüdyo: 8-bit

Başlıca Seiyuular: Ishikawa Kaito (Tsuchimikado Harutora), Hanazawa Kana (Tsuchimikado Natsume)

Mangaka: Azano Kouhei

Açılış: X-encounter – Maon Kurosaki

Kapanış: Kimi ga Emu Yuugure – Yoshino Nanjo

Tokyo’da yapılan bir ayinin başarısız olmasıyla şehir şeytani ruhsal varlıkların saldırısına uğrar. Şehri ruhsal varlıklardan arındırmak Onmyoujilerin görevidir. Onmyoujiler, ruhsal varlıkları görebilen ve ruhsal enerjilerini kontrol edebilme yeteneğine sahip kişilerdir. Tokyo’da yaşanan bu felaketten sonra Onmyoujileri eğitmek amacıyla Onmyo okulları açılmaya başlar. Ana karakterimiz Tsuchimikado Harutora köklü bir onmyouji ailesinin ana kollarından biri olmasına rağmen ruhsal enerjiyi görememektedir. Yeteneksizliğinden faydalanarak tüm bu karmaşadan uzakta, kırsal alanda arkadaşlarıyla eğlenerek gündelik yaşamına devam eder. Arkadaşlarının ısrarlarına rağmen onmyouji olmayı reddeden Harutora aynı zamanda ana ailenin varisi olan Natsume ile çocukluk arkadaşıdır. Natsume’ye çocukken bir söz vermiştir fakat ruhsal yeteneği olmadığı için bu sözünü tutamaz. Natsume, Onmyouji eğitimi almak için Tokyo’ya giden tüm ailenin sorumluluğu omuzlarında olan ve dahi diye adlandırılan yetenekli bir onmyoujidir.

Harutora her ne kadar onmyouji olmaktan ve sorumluluklardan kaçmak istese de kaderinden kaçamaz. Kendisi için çok değerli olan arkadaşını kaybetmesi ve Natsume’ye verdiği söz hatırlamasıyla Tokyo’daki prestijli bir onmyouji okuluna gitmeye karar verir. Harutora, Natsume ile birlikte bir takım olarak Tokyo’da hüküm süren 12 Cennet Generalinden intikamını almak için kendisini eğitmeye başlar.

tokyo-ravens

2010 yılında Light Novel olarak başlayan Tokyo Ravens aynı yıl içerisinde mangaya uyarlanarak ünlü shounen dergilerinden biri olan Shounen Ace de aylık olarak yayınlanmaya başlar. Kitap ve mangası devam etmesine rağmen Kanasaki Takaomi yönetmenliği ve 8-bit stüdyosu işbirliği ile 24 bölümlük animeye uyarlanarak 2013 Sonbahar animelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

tokyo-ravens

Animasyonu renkli olmasına rağmen arka plan animasyonlarını durağan yapmayı tercih etmişler. Yine de arka plan tasarımları kırsal bölgelerin doğal güzelliklerini vurgulayacak şekilde manzaralandırılarak göz zevkine hitap ediyor. Karakter tasarımları oldukça sıradan her animede görmeye alıştığımız tipleme karakterlerin toplamı gibi olmuş. Bölüm içi ve açılış-kapanış müziklerini çok beğendim. Harutora’yı seslendiren Ishikawa Kaito aynı zamanda diğer sonbahar animelerinden üç tanesinin daha ana karakterini seslendiriyor. Golden Time, Nagi no Asukara ve Super Seisyun Brothers serilerini de takip edecek olanlar tüm sonbahar sezonu boyunca aynı kişiyi dinlemek zorunda kalacak. Rüyamıza girmese bari. Diğer ana karakter olan Natsume’nin sesini ilk bölümden çok duyamasak da seiyuusu Hanazawa Kana’nın da çok geniş bir portföyü var.

tokyo-ravens

Konu açısından bakarsak doğaüstü güçlerin egemen sürdüğü Kekkaishi ve Nurarihyon no Mago serilerine oldukça benzemekte. Yine onmyouji, shikigami, bariyer oluşturma gibi terimlerle birlikte ruhsal enerjiyi kontrol eden araçlar kullanılmakta. Tokyo Ravens ilk bölümden az çok konunun gidişatını belli etti. Hiçbir gücü olmayan Harutora güçlenerek düşmanlarını yenecek büyük ihtimalle ortaya eşi benzeri görülmemiş bir güç çıkartarak bize bir shounen klasiği yaşatarak sonunda kızı kapacak. Konu bilindik ve basit olsa da önemli olan bunu nasıl işleyecekleri. Kaldı ki ileride güzel savaş sahnelerini göreceğimize inanıyorum. Kitap ve mangası devam ederken animeleştirildiği için sonu hakkında endişelerim olsa da 24 bölüm olması konuyu sindirerek işleyeceklerinin bir göstergesi olabilir. Sonuç olarak benim gibi ruh kovucuların olduğu, fantastik Japon kültürünün işlendiği bu tarz serileri severler için Tokyo Ravens bu sezonun merakla beklenen animelerinden biri.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?