The Witcher 3: Wild Hunt – Hearts Of Stone İnceleme

PC İnceleme

The Witcher 3: Wild Hunt – Hearts Of Stone

The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts Of Stone İnceleme

Tür: RPG

Çıkış Tarihi: 12.10.2015

Yapımcı: CD Projekt RED

Diğer Platformlar: Playstation 4, Xbox One

CD Projekt RED, The Witcher 3 için hem paralı hem de parasız içerik yayınlayacağını duyurduğunda biz de ilk başta anlam verememiştik. Ancak parasız olanlar için DLC, paralı olanlar için Expansion (genişleme) terimini kullandığı için olacakları üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorduk. Bildiğiniz gibi 16 DLC paketi geldi ve irili ufaklı birçok şey eklendi oyuna. Özellikle de ekibin yoğun çalışmaları sayesinde çıkışından bu yana çok daha iyi bir oyun oldu The Witcher 3. Böyle bir ekipten daha azını beklemediğimden gelecek genişleme paketlerini beklemeye başladık. Bu paketlerden de ilki olan Hearts of Stone geçtiğimiz gün geldi. Pakete başlamak için oyunu bitirmiş 30. seviyenin üzerinde bir karakter gerekiyor ancak oyunu bitirmemiş veya 30. seviyeye gelememiş iseniz size sadece paketi oynamanız için 30. seviyede bir karakter ve de güzel zırh ve silahlar veriyor oyun.

Yaklaşık 10 saatlik süresiyle aynı türdeki oyunların DLC’lerinden ciddi şekilde ayrılıyor Hearts of Stone. Merkezine koyduğu karakter ve onun çevresinde şekillerdirdiği hikayesi bir Bloody Baron quest’i gibi olmasa da ciddi ve yoğun geçiyor. Ayrıca oyuna Runewords sistemini ve de bu sistemi Kuzey Krallıklara getiren Ofierili tüccarları ekliyor. Tabii bir de Shani var. İlk oyundan hatırlayacağınız doktor Shani bu ek paket ile birlikte yeniden karşımıza çıkıyor.

The Witcher 3: Wild Hunt – Hearts Of Stone incelemesine öncelikle oyun mekaniklere eklenen yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Değişiklik olarak çok bir şey getirmiyor Hearts of Stone. Zaten geçen hafta gelen ve 13 sayfa uzunluğunda bir değişiklik listesi içeren 6.4 GB’lık yama ile yapacağı değişiklikleri yapmıştı CD Project RED. Burada eklenen yeni bir sistem daha çok. Yan quest’lerin birinde karşılaştığımız Enchanter ile birlikte Runewords ve Glyphwords sistemiyle tanışıyoruz. İşin içinde biraz rünler biraz da mistisizm var. Sistem şöyle işliyor; Enchanter silaha (Runeword) veya zırhınıza (Glyphwords) ekleyeceğiniz rünleri alıp kelimelerle güçlendiriyor ve de bunları silahınıza ekliyor. Örneğin Placation adlı runeword eklendiğinde maksimuma ulaşan adrenalin seviyeniz bitene kadar canınız, dayanıklılığınız ve de toksisite seviyeniz çok daha hızlı yenileniyor. Bu runeword’u yapmak için ise birer adet Stribog, Devana ve Morana rünleri kullanılıyor. Değişik rünlerle farklı özellikler edinmenizi sağlayan bu sistem yalnız biraz pahalı. Çünkü arkadaş önce sistem 5000 altın alıp işletmeyi kuruyor ve fiyatı her seferinde 5000 altın arttırarak işletmesini büyütüyor. Biraz masraflı ve benim gibi çulsuz bir karakteriniz varsa işi gücü bırakıp para kazanma yolunu tercih edebilirsiniz.

Hearts of Stone oyuna yeni bir alan eklemiyor, bunun yerine No Man’s Land’in kuzeybatısını genişletiyor ve bu bölgeyi tonla içerikle dolduruyor. Yan görev ve kontraklar konusunda biraz zayıf kalsa da gezecek ve keşfedilecek yeni noktalar bizleri bekliyor. Oxenfurt da karakterler sayesinde önem kazanmış bu pakette. Ayrıca Ofierili tüccarlarla birlikte yeni silahlar ve zırhlar ekleniyor oyuna. Bu arada Ofieri okyanusun öte yanında bulunan bir krallık. Dilleri bir acayip ve ortak lisanı kullanan pek yok aralarında.

Gelelim oyunun hikayesine… Hikayemizin merkezinde Olgierd Von Everec ve onun borçlu olduğu Gaunter O’Dimm var bu sefer. İlk tanışmamız Olgierd’le olsa da O’Dimm öyle bir giriş yapıyor ki hikayeye, son ana kadar dikkatle takip ediyorsunuz onu. Çünkü o kadar güzel ve ağdalı bir dil ile konuşuyor ki sizi sürekli tetikte bırakıyor.

The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts Of Stone İnceleme

*Spoiler*

Olgierd ile ilişkimiz de O’Dimm karakteri üzerinden ilerliyor. İlk tanışmadan itibaren bir şeylerin yanlış gittiğini anlamaya başlıyorsunuz. Olgierd her ne kadar güçlü görünse de konuşmaya başlamasından itibaren sesinin tonu onun ağır bir yükün altında ezilmekte olduğunu fark ediyorsunuz. Olgierd’in size verdiği kontrattan sonra da tanıştığınız O’Dimm karakteri de yaptığı kelime oyunlarıyla Geralt’ı da Olgierd’in kaderine ortak ediyor. Geralt’a düşen ise kendini bu düştüğü çukurdan kurtarmak oluyor haliyle.

 

The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts Of Stone İnceleme

Sorun bizde gençler

Bir de yazının başında Shani’den bahsetmiştik. İlk Witcher oyununda karşılaştığımız Shani, Oxenfurt’ta yaşayan ve zaman zaman Redanian ordusuna ve halka yardım eden bir doktor. Geralt ile bir geçmişi olduğundan paketin ilerleyen saatlerinde aralarında yine bir “şeyler” oluyor. Onu da isteyen keşfetsin diye bırakıyorum.

*Spoiler sonu*

Eklenen yeni Runeword ve Glyphword sistemi çok sarmasa da (enchanter’in istediği paralardan ötürü) hikaye örgüsü ve karakterleri, No Man’s Land’e eklenen yeni mekanlar ve yeni eşyalar ile gerçekten başından sonuna kadar eğlendiğim bir paket oldu Hearts of Stone. Boss dövüşleri biraz sıkıntılı (saldırı şeklini öğrenmek biraz zaman alıyor), Shani karakteri ile olan ilişkimiz de biraz aceleye gelmiş gibi hissettirdi. Bunlar dışında şikayet edebileceğim bir konu yok. Şu anda Steam’de 28,99 TL, eğer iki paketi de alırsanız 39 TL’ye geliyor. Çoğu firmanın aynı paraya ana oyunlarına 2 saatlik DLC eklediğini düşünürsek, Hearts of Stone gerçekten parasının hakkını veren kaliteli bir ek paket olmuş. Darısı Witcher 3’e yeni bir alan ekleyecek olan Blood And Wine paketine artık.The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts Of Stone İnceleme

 

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?