The Tower Stories Green 1: Kule Hikayeleri Yeşil 1

Kısa Bakış: The Tower Stories Green 1: Kule Hikayeleri Yeşil 1 Türk Yapımı Visual Novel Oyunu

The Tower Stories Green 1: Kule Hikayeleri Yeşil 1

Manga severler burada mı? şimdi size bir haberim var, sıkı durun. Hiç manga okurken, zaman zaman hikayenin içine girip gidişatı değiştirmek istediniz mi veya hiç “orada öyle mi denir sirseri, şöyle demeliydin” diye ana karaktere kızdınız mı? eğer cevabınız “evet” ise, birazdan tanıtacağım oyun tam size göre.

The Tower Stories Green 1, Seals and Equilibria ekibi tarafından geliştirilen, Grdap Entertainment’ın yayıncılığını üstlendiği Türk yapımı, hikaye tabanlı bir visual novel oyunu. Oyunda yapacağınız tüm seçimler, oyunun gidişatını etkiliyor ve hatta sonunu dahi değiştirebiliyorsunuz. Bu yüzden en iyi seçenek diye bir seçim yok, onu baştan söyleyeyim. (hayır ilk oynayışımda ölmedim falan filan)

Oyun henüz demo aşamasında olduğundan, hem hikaye hem görsel ve oynanış açısından nerelere evrileceğini kestiremiyorum ancak potansiyel bir oyuna baktığımı söyleyebilirim. Kısa bir demosu olmasına rağmen, ana karakter dışında bir sürü karakter görüyor olmamız ve aynı zamanda ana karakterle ilgili gizemli bilgiler verilmesi, oyuncuya adeta bir shounen mangasının içindeymiş gibi hissettiriyor. Bu kısmını beğendiğimi söyleyebilirim ve hatta fazla irdeleyici bir beynim olduğundan biraz da tahmin yürüttüm. (kesin ilerde şöyle şöyle olacak, ahan da buraya yazıyorum) 

The Tower Stories Green 1: Kule Hikayeleri Yeşil 1

Konusuna da biraz değinmek isterim. (tamam tamam spoiler yok, anlaştık) Uzaylılar ve insanların savaşı sonrası, iktidarı kaybeden insanoğlu, kendi gezegenlerinde mülteci konumuna düşmüş ve “çok şaşıracaksınız biliyorum” ama vergilerini de inanır mısınız kendileri ödemeye başlamış, adeta ikinci sınıf vatandaş haline gelmişlerdir. Uzay politikalarına göre, öyle toprak aldım ver vatandaşlığı da diyemiyorsunuz tabi, hal böyle olunca hayatta kalmak çok da kolay olmuyor maalesef. Velhasın kelam, insanlık için hayat bu şekilde ilerlerken, günlerden bir gün “nereden geldiği belli olmayan ve önüne gelen her cismi yutarak genişleyen” bir ışık varlığının dünyaya son sürat geldiği tespit edilir. Bu durumla karşı karşıya kalan dünya sakinlerinden iki insan, çareyi Ay’ı patlatıp ışık varlığına yem etmekte bulurlar. Ancak bulunan çare, kalıcı değil geçicidir. Bu yüzden kalıcı çareyi bulabilmek adına gezegenin en zeki canlıları bir araya getirilip, bir ekip kururlar. İnsan olan ana karakterimiz de bu ekibin bir parçasıdır ve böylece hikayemiz başlar.

The Tower Stories Green 1: Kule Hikayeleri Yeşil 1

Açıkçası hem bir anime izleyicisi, hem bir manga okuyucusu, hem de oyun bağımlısı biri olarak potansiyel gördüğümü söyleyebilirim. Ayrıca böyle zor bir işe girdikleri içinde tebrik ediyorum. Özellikle seçenekli içerik üretmek pek de kolay bir iş değil. Bu da ekibin ne kadar cesur ve iddialı olduğunu gösteriyor. Hem William Wallace’ın hem benim gözlerim yaşlı. 

Yazımı bitirmeden önce, naçizane bir-iki önerimi de belirtmek isterim. Birincisi, oyunun hikayesinin anlatılışı. Hem çok uzun hem çok detaylı hem de fazla tasvir kullanılmış. Bu durum belli bir süreden sonra oyuncuda odak kaybına neden olabilir. Ayrıca, verilen detaylı bilgiler oyuncudaki merak duygusunu biraz öldürüyor ve oyuncu oyunda amaçsız ve kullanışsız hale geliyor. Bu yüzden oyuncuyu oyunda daha diri tutarak hikayenin anlatılması, hem oyuncunun oyunda kalma süresi hem oyundaki derinlik açısından daha anlamlı olacaktır. İkinci olarak, ana karakter dışındaki yan karakterle yaptığımız etkileşim. Demo olduğu için eklenmemiş olabilir tabi ancak farklı karakterlerle de etkileşime girmeyi çok isterdim. Bilmiyorum belki farklı bölümleri veya aynı bölümleri farklı karakterlerle oynarız. Misal, “x kapıyı açmaya çalışırken, o esnada y, bir üst katta üsse girmeye çalışıyordu” gibi aynı zaman dilimindeki farklı kişileri konu almak gibi. Çünkü oyunun en güçlü yanı, hikayenin anlatılış şekli. 

Yazımı sonlandırırken ekibi bir kez daha, ülkemizde gelişmekte olan oyun sektörünün bir parçası olmak istedikleri için kutluyorum. Çünkü oyun yapmak sadece bir ekip işi değil, sevmeniz, çok sevmeniz lazım. Aksi takdirde, o işten verim alamazsınız. Bu yüzden, tutku ile bir araya gelen ekiplerin yürekten desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Tam sürüm çıktığında, ben yine buralarda olacağım. 

Oyun Kickstarter’da ve desteğinizi bekliyor!

Hızlıca Paylaş!