Taşlaşmış Yeşil: Dr. Stone

Sıcak Sıcak

Dr.Stone 1. Bölüm

Hikaye:

Dr.Stone izle

Hikaye ilk baştan zaten izleyeceği çizgiyi açıkça belli etmiş durumda. Çok aksiyonlu değil fakat hikaye olay akış hızı ve karakter arasındaki diyaloglar ve bağlar, hikayeyi izlenebilir durumda… Öhöm öhöm… Ağzımız açık izlettirecek bizlere gibi bir izlenim verdi. Normalde animelerde klasik olan bir şey vardır; bir dahi veya güçlü bir karakter. Bu animede de onları görüyoruz. Kafasını çalıştırabilen, çatlak profesör görünümlü, gıcık gözüken ama samimi bir karakterimiz var. En çok hoşuma giden şeyler şu oldu; birincisi ilk başta hikaye gereksiz uzatılmadı ve güzel güzel geçtiler, ikincisi aşk sahneleri kasıntı ve dakikalar alan sıkıcı romantizm seviyesinde değil ve üçüncüsü hikaye her şey hemen oldu bitti şeklinde değil bir şarabın bile kaç defa mahvolduğunu görebilmemiz.

Çizim:

Dr.Stone izle

Açıkçası sanırım burada çok fazla söyleyebileceğimiz bir şey yok. Mangasını okuyanlar zaten bilir ki, manganın çizimleri efsanedir. Burada efsane olan ise, bu resimlerin aktarılışı ve renklendirilişi. Açıkçası ben çok beğendim ve o taşlaşmış kişilerin bahar yapraklarıyla sarılı görüntüleri aklıma hemen aklıma Park Bom’un “Spring” şarkısını getirdi. Dinleyenler bilir de bana kalırsa hikayeye cuk oturan şarkı derim. Resmi olarak olmasa da. İzlerken hep aklıma Bom’un sözleri olan “Bahar gelecek mi?” takılıp durmadı değil.

Müzikler:

Genel olarak sakinimsi hareketlilik sunan müzikler tercih edilmiş ki, benim en sevdiklerim açıkçası. Ve o ses aralıkları acayip Fairy Tail’e benzediğinden, psikolojik olarak hemen adapte oldum zaten. İleride eklenecek müzik ve soundlara göre başka bir yazı yapabiliriz sırf bununla alakalı.

Son dokunuş:

Dr.Stone izle

Ortalamanın hepsinden üstün olacağını biliyorduk zaten de, manga orantılı gider ise benim fikrimce birçok popüler seriyi zamanla tahtından edecektir. Zira basma kalıp sözlerin hikayeye uyarlanması olsun, bir sürü yazardan gizli alıntılar olsun… Yani kısacası beklediğimize değdi diyorum!

Ve 1. Bölüme damga vuran sözlerle bitiriyorum: ”Bu taş dünyanın ademi ve havvası olacağız. Fanteziyi bilim ile alaşağı edeceğiz.”

Hızlıca Paylaş!