Sword Art Online The Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

Sword Art Online Progressive: Aria of a Starless Night Tanıtım Yazısı

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Romantik

Süre: 98 dakika

Yayınlanma Tarihi (Japonya) : 30 Ekim 2021

Yayınlanma Tarihi (Türkiye) : 31 Aralık 2021

Yapımcı : Egg Firm, Staight Edge, Sonilude

Yönetmen : Ayako Kawano

Firma – Stüdyo : A-1 Pictures

Müzik : Yoshikazu İwanami

Tema Müziği : LiSA

Başlıca Seiyuular : Yoshitsugu Matsuoka, Haruka Tomatsu, Minase İnori

7 Temmuz 2012’deki çıkışıyla dünya genelindeki bütün MMORPG tutkunu anime severlerin kalbini çalan “oyun” temalı Sword Art Online animesine farklı bir bakış açısı getiren Sword Art Online Progressive: Aria of a Starless Night filmi serinin tutkunlarına adeta yeni yıl hediyesi olarak 31 Aralık’ta Türkiye’de vizyona girdi.

Sword Art Online Anime Filmi

Yayınlanma sürecinde 10. yılına giren SAO(Sword Art Online) serisi yeni serüvenine bu sefer Reki Kawahara tarafından yazılan “SAO: Proggresive” light novel’ını merkez alarak karşımıza çıkıyor. Kısaca bahsetmemiz gerekirse:

2022 yılında Kayaba Akihiko tarafından tasaralanan popüler VRMMORPG “Sword Art Online” aslında alışkın olduğumuz tarzda bir oyun değildir. Çıkış gününde 10.000 oyuncunun aynı anda giriş yaptıkları bu gerçek-dışı oyunda arkadaşlarıyla veya solo olarak topladıkları görevleri tamamlamak, canavarlar kesmek ve nadide malzemelere ulaşmak gibi eylemlerle meşgullerdir. Ancak farkında olmadıkları önemli bir nokta vardır. O da oyundan çıkış yapamıyor oluşlarıdır. Böylelikle bu görsel şölen tadındaki fantastik dünyaya hapsolan karakterlerimizin amaçları hayatlarını kurtarmak ve gerçek dünyaya dönmek amacıyla oyunu kazanmaktır. 

Sword Art Online Progressive: Aria of a Starless Night Seriye Ne Gibi Yenilikler Katıyor?

SAO anime boyunca görmeye alışkın olduğumuz Kirito ve Asuna’nın yanında yeni bir karakterle tanışıyoruz. Gerçek dünyadaki ismi Misumi Tozawa. Kendisi başlangıçta Asuna’nın sınav notları için dostça rekabet ettiği sınıf arkadaşı olarak gözükse de aynı zamanda onun gizli oyun arkadaşıdır. İzlerken öğrendiğimiz bir detay da Asuna’nın aslında rekabetçi bir oyuncu olmaması. Bunun yanında onu oyunlara alıştıran ve SAO’ya davet eden kişi de Misumi namıdiğer “Mito”‘dur. Kendisinin seriye çeşitlilik katan realistik bir karakter olduğunu düşünüyorum.

Animesinin ilk sezonunda yaşananlara karşılaştırdığımızda bariz olarak görebileceğimiz ilk şey SAO:Proggresive ana karakter Kirito’nun değil Asuna’nın yaşadıklarını birinci elden işliyor. Böylelikle sevdiğimiz karakterlerin Aincrad’ta yaşadıkları maceraları daha derinlemesine görebiliyoruz. Filmin can alıcı noktalarından birisiyse Asuna’nın karakter gelişimine verilen önemdir. Animesinde gördüğümüz Asuna hedeflerine odaklı, sert ve sabit fikirliydi. Ama görüyoruz ki her güçlü karakterin aslında geçmişlerinde yendikleri zayıf yönleri ve gömdükleri acıları vardır.

Uzun yıllar sonra sevdiğim karakterlerle beraber Aincrad’a dönmek gerçekten de nostaljik bir deneyimdi. Bunun yanında animenin ilk sezonunda gösterilmeyen birçok detaya da yer verilmesi SAO evreninin potansiyelini gösteriyor. Karşımıza çıkan zorluklara karşı ne kadar zayıf gözüksek bile sevdiklerimiz yanımızda oldukça sonuna kadar savaşabiliriz mesajını tekrar ve tekrar izleyenlere yansıtıyor.

Son olarak sevenlerine kesinlikle sinemada izlemelerini öneriyorum. A-1 Pictures her zamanki gibi o hep ziyaret etmek istediğimiz Aincrad dünyasını görsel şölen olarak gözlerimize seriyor. Daha önce hiç SAO izlememiş olanlar için çekinmemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü film, evrene canon olarak kabul edebileceğimiz bir giriş yaparak konusunu izleyicilere aktarıyor. Tam anlamıyla “gerçek-dışı” bir deneyim.

Sword Art Online Anime Filmi

Hızlıca Paylaş!