Steins;Gate

Anime Tanıtım

Steins;Gate

steins gate izle

Tür: Bilim-Kurgu, Drama

Yayınlanma Tarihi: 06.04.2011

Bölüm Sayısı: 24

Yönetmen: Hamasaki Hiroshi

Stüdyo: FUNimation, Frontier Works

Başlıca Seiyuular: Okabe Rintarou (Mamoru Miyano), Makise Kurisu (Trina Nishimura), Shiina Mayuri (Kana Hanazawa)

Manga: Steins;Gate (2009 – )                        Mangaka: Nitro+ & Sarachi Yomi

Opening: Hacking to the Gate – Kanako Itou

Ending: Toki Tsukasadoru Juuni no Meiyaku – Yui Sakakibara (1-21)

Fake Verthandi – Takeshi Abo (22)

Sky Clad no Kansokusha – Kanako Itou (23)

Another Heaven – Kanako Itou  (24)

‘Tutturuuu~’

Hikaye 2010 yazında Akihabara bölgesinde geçiyor. Kendi deyimiyle “Çılgın bilim adamı Hououin Kyoma” olan Okabe Rintarou, 18 yaşında ‘Geleceğin İcatları Laboratuarı’nın kurucusudur. Profesör Nakabachi’nin Zaman Makinesi Konferansı’nda Profesör Nakabachi’nin teorilerini John Titor’dan aldığını söyler. (John Titor 2036 yılından 2000 yılına geldiğini ve 2015 yılında 3. Dünya Savaşı’nın olacağını söyleyen ve bu yazılarını da internet sitelerinde paylaşan kişidir.) Konferanstan Profesör’ün kızı Makise Kurisu tarafından zorla çıkarılır. Daha sonra Okabe yukarıdan birisinin bağırdığını duyar ve yukarı çıkar. Karşısında gördüğü şey Makise Kurisu’nun kanlar içindeki bedenidir. Hemen olay yerinden uzaklaşır. Yolda giderken telefonundan bir mesaj atar. Ancak garip bir hisse kapılır, gözlerini açtığında ise yolda bir tek kendisinin olduğunu fark eder. Mayuri’ye sorduğunda ise bunun bir tek kendisinin fark ettiğini öğrenir. Eve gittiğinde Nakabachi’nin konferansının henüz yapılmadığını öğrenir. Daha sonra ‘Suupa Haka’ Hashida Itaru ile konferansa katılmaya gider. Ancak burada mesajın geçmişe gittiğini öğrenir ve asansörün kapısı açıldığında ise karşısında etten kemikten bir Makise Kurisu görür. Okabe’nin karmakarışık 3 haftası böylece başlamış olur.

steins gate izle

Sonrasında Okabe’nin yaşadığı şeyin laboratuardaki mikrodalga fırın ile alakalı olduğunu öğrenirler. Gel zaman git zaman Makise Kurisu da lab’ın bir üyesi olur ve zaman kavramı ile ilgili deneyler yaparlar. Feyris Nyan Nyan, Urushibara Ruka (daga otoko da) ve Kiryuu Moeka arzuladıkları şeyler için geçmişe mail gönderirler ve istediklerine sahip olurlar. Ancak yaptıkları şeylerin bedeli Okabe için çok ağır olur çünkü bu olaylarla beraber farklı bir dünya çizgisine geçilmiştir. Ve bu dünya çizgisinde de Okabe’nin en sevdiği kişi Mayuri ölüyordur. Okabe çaresizce defalarca Mayuri’nin gözleri önünde öldüğünü görür. Zamanda defalarca sıçramasına rağmen Mayuri’nin ölümünü engelleyememiştir. Daha sonra Mayuri’yi kurtarmanın yolunu bulur ama Okabe için asıl seçim zamanı şimdi gelmiştir.

steins gate izle

Steins;Gate’in konusunu bir çembere benzetebiliriz. Olaylar başlar, serinin yarısında çemberin yarısına geliriz, sonunda ise başladığımız yere tekrar döneriz. Hikayede hiçbir şekilde kopukluk yok. Her şey uyumlu. En ince ayrıntılara bile sonradan tekrar değiniliyor. Zaman kavramı üzerinde çok güzel durulmuş. Geçmişte yaşanan en ufak bir değişikliğin geleceği nasıl etkilediği etkileyici bir biçimde aktarılmış.

Steins;Gate’in karanlık bir atmosferi var ki bu atmosferin de animeyle mükemmel uyduğunu söyleyebilirim. Açılış ve kapanış şarkıları gayet güzel. Anime içindeki müzikler de kullanıldıkları yerlere göre gayet uyumlu. Karakterler içinde en fazla Okabe Rintarou üzerinde yoğunlaşılmış, ama diğer karakterler de  göz ardı edilmemiş. Serinin ilk yarısında çılgın, telefonda kendi kendine konuşan ve eğlenceli bir Okabe görürken, ikinci yarısında ise ruh hali tamamen çökmüş, kararsız ve durgun bir Okabe görüyoruz. Okabe’nin ruh halindeki bu değişim o kadar güzel yansıtılmış ki. Tabi bu değişimde Mamoru Miyano gibi ünlü bir seiyuunun başarısı göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Diğer karakterlerin seiyuuları da çok iyi seçilmiş. (özellikle Mayuri’ye Hanazawa Kana gibi derin bir ses tam oturmuş.)

steins gate izle

Steins;Gate, 26 Eylül 2009’dan itibaren yayınlanan, hikayesini Nitro+ grubunun yazdığı ve çizimlerini de Sarachi Yomi’nin yaptığı manganın uyarlamasıdır. TV serisi olarak 24 bölümü vardır ve 2012 yılında yayınlanan bir de OVA bölümüne sahiptir. Çoğu yerde 2011’in animesi seçilmiştir. Ayrıca Steins;Gate: Fuka Ryouiki no Déjà vu filmi dün itibariyle (20 Nisan) Japonya’da gösterime girdi.

Sonuç olarak, Steins;Gate ölmeden önce izlenmesi gereken serilerden birisi. Kesinlikle listenize alın ve bitirin. Pişman olmayacaksınız. Görüşmek üzere.

‘El. Psy. Congroo.’

Hızlıca Paylaş!