Star Wars Battlefront İnceleme

PC İnceleme

Star Wars Battlefront

Star Wars Battlefront İnceleme

Tür: Aksiyon/Shooter

Çıkış Tarihi: 19.11.2015 (Avrupa)

Yapımcı: EA Digital Illusions CE

Yayımcı: Electronic Arts

Diğer Platformlar: PlayStation 4, Xbox One

1977’de ilk filmin çıkışından sonra neredeyse her türlü mecrada kendini gösteren bir bilim kurgu serisi olan Star Wars nesillerin bilim kurgu ile tanışmasında ne derece önemli olduğunu anlatmamıza gerek yoktur sanıyorum. Kitaplarıyla çok ilgilenmemiş olsam da filmler haricinde bu evrende ilgimi en çok çeken şey hiç kuşkusuz seri adına yapılmış oyunlardı. Özellikle de BioWare ve Obsidian’dan gelen Knights of the Old Republic serisi ile Pandemic tarafından geliştirilmiş Battlefront zamanının ötesinde oyunlar oldu ve hala da konuşulmakta.

2004 ve 2005 yılları arasında gelen Battlefront oyunları o zamana kadar görmediğimiz tipte savaş alanlarında Star Wars havasını solumamıza izin verdiği için birçok oyuncunun gönlünde taht kurmuştu. Çıkışının üzerinden yıllar geçmesine rağmen çekirdek bir kitle sabırla bir devam oyunu bekledi. O beklenen Battlefront 3 gelmemiş olsa da 10 yıl sonra sil baştan hazırlanan oyun Battlefront sonunda geldi.

İzninizle öncelikle oyunu överek başlamak istiyorum incelememize. Yıllar yılı birçok oyun geldi, Jedi Knight’lar olsun, KotOR’lar olsun, her oyunda Star Wars atmosferini yaşadık. Ancak bu sefer gerçekten de “oradaymış” gibi bir hisle oynadım bir oyunu. Battlefront, sizi alıp İmparatorluk ve Asilerin arasındaki savaşın tam ortasına koyuyor. Haliyle ilk üçlemenin zaman dilimini konu alan oyunda Endor, Hoth, Tatooine ve Sullust gezegenlerinde çatışıyoruz.

Ama ne çatışma… Arkaplandaki çatışma seslerinden tutun, elinizdeki Blaster’ın sesi, patlamalar, kahramanların ışın kılıçlarının sesi, haritaların tasarımı ve görselleri sizi havaya sokuyor. Oyun boyunca aksiyon bir an olsun dinmiyor. Yapımcı DICE, otantik bir video oyununun nasıl yapılması gerektiğini göstermiş Battlefront’ta. Endor’un ormanlarıda kayboluyor, Hoth’da karlar üzerinde çatışıyoruz. Tatooine’in tozunu yutup Sullust’un havasını soluyoruz sanki. Çatışmanın ortasında kalan Ewoklar ve Jawalar kaçışıyor, tam düşmandan kaçtım derken ağaçların arasından çıkan AT-ST sizi selamlıyor. Ortamlar o kadar güzel tasarlanmış.

Star Wars Battlefront İnceleme

Diğer Battlefront’ların aksine oyunda senaryo yok. Single Player modunda tek başımıza veya iki kişi görevleri yerine getiriyor veya dalga dalga gelen düşmanlara karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz. Eğitim bölümü de yine single player kısmından erişilebiliyor. Eğer oyunun oynanışına dair bir fikriniz yoksa bakmanızda yarar var. Oyunun asıl odaklandığı kısım ise Multiplayer. 9 farklı modda, daha önce de belirttiğim gibi 4 farklı gezegende totalde 13 haritada çatışıyoruz. Bu haritalar oyun modlarına göre değişiklik gösteriyor. Walker Assault ve Supremacy modlarında 4 harita ile sınırlıyız örneğin.

Multiplayer modları ise şu şekilde:

  • Supremacy: 20’ye 20 kişi kapıştığımız bu modda haritadaki 5 farklı noktayı tutmaya çalışıyoruz. Verilen süre zarfında en çok noktayı tutan veya bütün noktaları süre bitmeden tutan maçı alıyor.
  • Walker Assault: Yine 20’ye 20 kapıştığımız bu asimetrik modda imparatorluk tarafı ilerleyen AT-AT’leri savunurken asiler ise AT-AT’leri indirmeye çalışıyor. Zaman zaman kaotik ortamlar oluşabiliyor.
  • Fighter Squadron: X-Wing, A-Wing, TIE Fighter, TIE Inceptor, Millenium Falcon kullanabildiğimiz bu modda maç boyunca havada kapışıyor ve verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz.
  • Blast: 10’a 10, klasik team deathmatch.
  • Cargo: Capture the Flag tarzı bir mod. Kendi kargonuzu korurken, düşmanınkini ele geçirmeye çalışıyorsunuz.
  • Drop Zone: Belirli zaman aralıklarıyla farklı noktalara düşen kaçış kapsüllerini ele geçirmeye çalışıyorsunuz.
  • Droid Run: Oyunun en gıcık modu. Haritadaki 3 droid’i ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Oyun boyunca el değiştirebiliyorlar, zaman sonunda 2 droid’i olan veya zaman bitmeden 15 saniye boyunca 3 droid’i elinde tutan taraf kazanıyor.
  • Hero Hunt: Ben tek siz hepiniz modu. Bir kişi kahramanlardan birini alıyor, diğerleri de onu avlamaya çalışıyor.
  • Heroes vs Villains: Her takım elindeki 3 kahramanı hayatta tutmaya ve en çok puanı kazanmaya çalışıyor.

Sayılarla devam edelim. Oyunda 11 farklı blaster var. 24 farklı kart tipinden oyun içinde kullanmak üzere 3 farklı da kart seçebiliyoruz. Bu kartlar oyun sırasında kullanacağımız keskin nişancı silahları, jetpack veya el bombaları gibi ekstralar. Bütün kartların kullanımından sonra belirli bir “cooldown” süresi var. Bu süre dolduktan sonra tekrar kullanabiliyorsunuz. 152 farklı da oyun içi karakter görünümü var. Karakter tipleri çok çeşitli, sadece insanlar değil, evrenin diğer uzaylı ırkları da var, ancak uzaylı görünümünü açmak için bayağı bir oynamak gerekiyor. Bütün bu eklentileri ise oyun içinde kazandığımız kredilerle açıyoruz. Oyun boyunca yaptığımız her şey puan olarak yansıtılıyor ve bu puanlar seviye atlatacak deneyim puanlarının yanında bize kredi olarak geri dönüyor. Maç sonunda aldığınız puan 10’a bölünerek sizin kredi hanenize yazılıyor ve siz de bunları kart, blaster veya kozmetik olarak değerlendirebiliyorsunuz. Bir de maç sırasında yapabildiğimiz üç farklı hareket var, el sallamak, yumruk tokuşturmak gibi. Ama en güzeli robot dansı. Çok salakça ama karşınızda biri yapınca acayip komik oluyor. Tabii bunların tadı da üçüncü şahıs kamerasında çıkıyor. C tuşuna basarak birinci şahıs ve üçüncü şahıs kameraları arasında geçiş yapabiliyoruz. Birinci şahıs görünümü daha atmosferik bir hava katsa da üçüncü şahısın sunduğu görüş açısı yüzünden pek tutulmadığını duyuyorum. Ben ise hala birinci şahıstan oynuyorum oyunu.

Star Wars Battlefront İnceleme

Devamı diğer sayfada

Hızlıca Paylaş!
1 / 2
Bu makaleyi sevdiniz mi?