Sidonia no Kishi

Sıcak Sıcak

Sidonia no Kishi

Sidonia no Kishi

Tür: Aksiyon, Bilim kurgu, Seinen, Mecha, Doğaüstü

Yayınlanma Tarihi: 11.04.2014

Bölüm sayısı: ?

Yönetmen: Koubun Shizuno

Orijinal Eser: Tsutomu Nihei

Firma/Stüdyo: Starchild Records, Polygon Pictures

Başlıca Seiyuular: Ryota Ohsaka (Nagate Tanizake), Aki Toyosaki (Izana Shinatose), Satomi Arai (Lala Hiyama)

Karakter Tasarımı: Yuki Moriyama

Açılış Müziği: Angela – ”Sidonia”

Kapanış Müziği: Kitamura Eri – ” Tenohira -Show- ”

Güneş sisteminin yok edilmesinin ardından yüzyıllar geçmiştir. Dünya olmadan da varlığını sürdürebileceğini kanıtlayan insanoğlu artık uzayda yaşamaya tamamen adapte olmuştur.

Sidonia no Kishi

Hiçbir şekilde iletişim kurmayı başaramadıkları ”Gauna” adlı uzaylı türünün, güneş sistemini yok etmesinin ardından insanlar, büyük uzay gemileri yapmışlar ve dünyaya vermedikleri değeri, yaşamlarını devam ettirebilmek adına bu gemilere vermişlerdir. Hikâyemiz, uzayın derinliklerinde yolculuk yapan gemilerden biri olan ‘Sidonia’da geçmektedir. İnsanlar yüzyıllardır bu gemide yaşamlarını sürdürmüş olsalar bile, uzayın bilinmezliği ve tehlikeli bir türün varlığı, onları daima diken üstünde tutmuştur. Bu korkuyla ve kendini koruma ihtiyacıyla birlikte insanlar, ”Gardes” isimli robotlar geliştirmişler ve bunları kontrol edebilecek yeteneğe sahip pilotları eğitmeye başlamışlardır.

Sidonia no Kishi

Robotları savunma aracı olarak kullanan insanlar ayrıca üçüncü bir cinsiyet yaratmayı da başarmışlardır. Belki de hikâyenin uzayda geçmesinin yan etkilerinden biridir.  Bu yeni cinsiyete sahip olan kişiler, vücut sistemleri kiminle uyumlu olursa kendi cinsiyetlerini o kişiye göre değiştirebilmektedirler.

Bu gemide yaşamını sürdüren Nagate Tanizake adlı genç yasak olan bir bölüme girer ve kaçarken yaşadığı talihsiz kazalar sonucunda hemen yakalanır. Nagate bir süre sonra diğer pilotlarla birlikte eğitime tabi tutulur ve kendisine büyük bir görev verilir. Görevin bu kadar büyük ve zor olmasının nedeni karşılarındaki düşmanın Gauna olmasındandır. Nagate ve ekibini bekleyen bu riskli görev bakalım ilerleyen bölümlerde nasıl sonuçlanacak.

Sidonia no Kishi

Tsutomu Nihei’nin mangasından uyarlanan Sidonia no Kishi, 3D animasyona sahip bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Animenin kurgusu çok güzel; ancak bu tarz animasyona sahip yapımlara ne yazık ki ön yargılı yaklaşan insan sayısı bir hayli fazla. Animeye karşı eleştirilerin birçoğunda 3D olması nedeniyle izlemekten keyif almayanlar hatta izlemekten vazgeçenler bile mevcut. Animenin karakter tasarımlarına baktığımız ise yüzeysel kalan bir çalışma görüyoruz. Müziklere gelecek olursak, açılış müziği fena olmamakla birlikte uzaydaki yaşadıkları macerayı açıklar nitelikte. Tüm bunları bir kenara attığımızda güzel bir kurguya sahip olan Sidonia no Kishi’nin sürükleyici bir yapım olacağı görüşündeyim. Umarım ilerleyen bölümlerde seri, manganın hakkını verir ve sevenlerinin beklentilerini karşılar.

Hızlıca Paylaş!