Shingeki no Kyojin 2. Sezon

Sıcak Sıcak

Shingeki no Kyojin 2. Sezon 1. Bölüm

 

Shingeki no Kyojin 2. Sezon 1. Bölüm izle

 

Tür: Aksiyon, Dram, Süper Güçler

Yayımlanma Tarihi: 01.04.2017

Yönetmen: Araki Tetsurou

Firma/Stüdyo: Wit Stüdyo

Bölüm Sayısı: 12

Başlıca Seiyuular: Kaji Yuki (Eren Jaeger), Ishikawa Yui (Mikasa Ackerman), Inoue Marina (Armin Arlert), Kamiya Hiroshi (Levi Ackerman), Ono Daisuke (Erwin Smith)

Açılış: “Shinzou wo Sasageyo! (心臓を捧げよ!)” – Linked Horizon

Kapanış: “Yuugure no Tori (夕暮れの鳥)” – Shinsei Kamattechan

 

Sanırım ilk önce söyleyeceğim şey şu an düşüncelerimi toparlayıp bu yazıyı yazmakta çok zorluk çektiğim. Çünkü sonunda, biraz inanılması güç olsa da Shingeki no Kyojin 2. Sezon’a kavuştuk. Gecikmeler, ertelemeler derken sevenlerini fazlasıyla bekleten seri, tam da ilk sezonda kaldığı yerden devam ediyor.

İkinci sezonun ilk bölümünde, öncelikle hatırlatma maiyetinde ilk sezonun küçük bir özetini izliyoruz. Aradan ne kadar zaman geçtiğini göz önüne alırsak, çok doğru bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Biliyorsunuz geçen sezonu “duvarın içindeki titan” sahnesiyle kapatmıştık. Özetin kaldığımız yere bağlanmasından sonra ise, bu durumun öğrenilmesiyle birlikte yavaş yavaş Shingeki no Kyojin evreninde hem karakterlerden, hem izleyicilerden saklanan gerçeklerin su yüzüne çıktığını göreceğimizin sinyallerini alıyoruz. Bunların kim tarafından saklandığını da, titanı görür görmez ilk iş Hanji’yi uyarmaya koşan papaz Nick sayesinde öğrenmiş bulunuyoruz. Nick, duvarların kutsal olduğunu savunan din adamlarından biriydi. Ve pek tabii, onun bu durumdan haberinin olması demek, duvarları koruyan bu oluşumun çok büyük bir sır sakladığı anlamına geliyor. Başka bir deyişle, ikinci sezon daha üçüncü dakikadan merak uyandırmaya başlıyor.

Daha sonra açılış giriyor, şarkı yine Linked Horizon’dan, yani seride alıştığımız tınıları barındırıyor. Açılıştaki görüntüler gerçekten heyecan verici, ancak bir manga okuyucusu olarak bile anlam veremediğim bir sahne vardı ki, neden açılışa konulmuş olduğu herkes için merak konusu. Hatta, genel anlamda şu an hayranlar arasında ikinci sezon hakkında en çok konuşulan konunun bu olduğunu söyleyebilirim. Hatırladığım kadarıyla, şimdilik Shingeki no Kyojin’in dinozorlarla, balinalarla ya da zürafalarla alakası yok. Ancak tabii ki serinin mangakası Isayama’nın aklından tanrı bilir neler geçiyor, ben ancak tahmin edebiliyorum. Sembolizm? DNA? Öngörü? Kim bilir. Belki hepsi, ya da hiçbiri. Isayama bu size, her şey beklenir. Bu kısım dikkatinizi çekmiş miydi bilmem ama, beni çok şaşırttı.

Açılışı da yorumladıktan sonra bölümde dikkatimi çeken bir kaç şeye değinmek istiyorum, bu kısımda ilk bölümle ilgili bir kaç spoiler olacak. Daha dün çıktığı için, fazla bir şey yazmamaya dikkat etmeye çalışacağım; yine de uyarı olsun. İlk önce, favori karakterlerden Hanji’nin Nick’i duvardaki titanla ilgili sorgulamasına değineceğim. Burada vurgulayacağım şey, dikkatli izlendiğinde Keşif Birliği’nin hayal kırıklığına ve iç hesaplaşmasına tanıklık ettiğimiz aslında. Onun içlerinde bulundukları sistemden şüpheye düşmesinin, ilk bölümle ilgili güzel bir detay olarak akıllarda yer edindiğini düşünüyorum. “Tüm duvarların içinde titanlar mı var?” sözü, bu düzenin gidişatını ve güvenilirliğini sorgulamaya başladığının işareti aslında.

Shingeki no Kyojin 2. Sezon 1. Bölüm izle

Buradan, 12 saat geriye gidiyoruz ve Keşif Birliği’nin geri kalanının nerede olduğunu görüyoruz. Sasha, Connie, Reiner, Bertholdt ve Mike gibi özlenen yan karakterlerin de kendilerine ilk bölümde yer bulduğunu görmek güzel. Özellikle Sasha’nın karakter dinamiğini seven bir izleyici olarak, tüm ciddiyetten küçücük bir mola alınması hoşuma gitti. Serideki dengenin sağlanmasına yardımcı olduğunu düşünüyorum.

Daha sonra, dört yılın sonunda ana karakterlerimize kavuşturuyor bizi bölüm. Hasta yatağında bıraktığımız Eren ve tabii ki baş ucundaki koruyucusu Mikasa’yı görüyoruz, sevimli bir geriye dönüş sahnesi ile birlikte. Ardından da, Levi ve Erwin gösteriyorlar kendilerini. Seiyuu Kamiya Hiroshi’yi tekrar Levi olarak duymanın gerçekten özlendiği, bu noktada düşmem gereken bir dipnot sanırım. Kendisini başka bir sesle hayal edemezdim. Ayrıca, daha yakından tanıdığım karakterleri gördüğümde dikkatimi çeken bir şey de çizimlerin ne kadar detaylı olduğuydu. Bu sezon çizimler açısından, zaten iyi bulduğum geçen sezonun daha da üstünde başladı.

Bölümün bundan sonraki kısmında benim ve eminim ki tüm izleyicilerin Shingeki no Kyojin’in tüm vahşetiyle geri döndüğüne inanmasını sağlayan, evet, artık inanabilirim, bir nisan şakası olamaz dedirten bir şey oluyor. Daha ilk bölümden, serinin en cesur ve en güçlü karakterlerinden birini kaybediyoruz. Ve bununla birlikte, seride şu ana kadar hiç görmediğimiz, ancak fragmanlardan ve tanıtımlardan varlığını bildiğimiz yeni titanımızla tanışıyoruz. Maymuna benzeyen, vücudu diğer titanların aksine tüylerle kaplı olan bu titanın sadece bu açıdan değil, şok edici başka bir açıdan da anormal olduğunu anlıyoruz (yazar burada büyük spoiler vermemek için işkence çekiyor). Bunun hakkında yapmam gereken yorum ise, tabii ki serinin gidişatını çok önemli şekilde değiştireceği ve karakterlerimizin işlerinin daha da zorlaşacağı. Beklemedikleri özelliklere sahip bu anormal titanın yanında, Annie Leonhart bile devede kulak kalacağa benziyor.

Shingeki no Kyojin 2. Sezon 1. Bölüm izle

Bölümün kendisiyle ilgili yorumum bu kadar olsa da, son bir detay olarak, sezonun ilk kapanış parçasında mangada günceli takip edenler için büyük sürprizler olduğunu belirtelim. Toparlamak gerekirse, Shingeki no Kyojin 2. Sezon, ilk bölümüyle benim açımdan sevenlerinin beklentilerini karşılayacak ve ilk sezonun altında kalmayıp aynı çizgiden devam edecek gibi görünüyor.

Shingeki no Kyojin 2. Sezon 1. Bölüm izle

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?