Shingeki no Kyojin

Sıcak Sıcak

Shingeki no Kyojin (Attack on Titan)

Shingeki no Kyojin

 

Tür: Aksiyon, Drama

Yönetmen: Tetsuro Araki (Death Note)

Manga: Shingeki no Kyojin (2009)

Mangaka: Hajime Isayama

Başlıca Seiyuular: Yuki Kaji (Eren Jaeger), Kamiya Hiroshi (Rivaille), Mikasa Ackerman (Yui Ishikawa), Armin Aralet (Inoue Marina)

 

“Project Attack” adı ile ilk kez duyurulduğundan beri Shingeki no Kyojin (Attack on Titan) ile ilgili tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmıştık. Çok sevilen bir manga, etkileyici bir tanıtım videosu, Death Note animesinin yönetmeni, Psycho-Pass ve Guilty Crown anime serilerinden önemli isimler ve Wit Studio bir araya geldiğinden animenin bomba gibi geldiğini söylemiştik. Acaba bu bomba ne kadar güçlü olmuş?

Shingeki no Kyojin

İnsanların, devlere duydukları korku, onları yüksek duvarlar inşa ederek yaşadıkları yeri kafese dönüştürmelerine neden olmuştur. Devler de korkulmayacak gibi değildir hani ama sorulması gereken soru; bu duvarlar insanları korumaya yetecek midir? Bunun cevabını animenin başında çok dramatik bir şekilde öğreniyoruz. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki bu fazlasıyla dramatize edilmiş sunum, animenin geneline yayılmış durumda ve anime serisinin yaş sınırı 17 yaş üstü olarak belirlenmiş. Oğlunu devlerle savaşırken yitiren annenin dramı ve dahası bölümün sonlarındaki sahneler etkilenilmeyecek gibi değil.

Serinin ana karakteri Eren, bir çiftlik hayvanı gibi yüksek duvarlar arasında sıkışıp kalmaktan dolayı son derece şikayetçidir. Şehir Muhafızları’na katılıp devlere karşı savaşmayı hayal etmekte, bu duvarların içinde ölmek istememektedir. Çok geçmeden devlerden biri 50 metre yüksekliğinde inşa edilmiş duvarı yıkar ve şehirde müthiş bir panik başlar. Buradaki kaos ortamını gerçekten oldukça beğendim. Çok başarılı bir şekilde kullanılan kamera açıları, insanların çaresizlik içerisindeki davranışları ve diğer detaylar çok iyi yansıtılmış.

Shingeki no Kyojin

2013 yılına yakışan animasyon kalitesi gerçekten üst düzeyde. Şehir ve karakter tasarımları göz alıcı. Devleri ise biraz garipseyebilirsiniz. Onun dışında dramatik havayı en iyi şekilde yansıtabilmek için karakterlerin olaylara verdiği tepkiler, yüz ifadeleri ve mimikler kusursuz yansıtılmış. Devlerden kaçan insanların surat ifadelerine ve Hannes’in devin karşısında düştüğü dehşete dikkat ederseniz tam olarak neden bahsettiğimi anlayacaksınız. Başta yönetmen Tetsuro Araki olmak üzere, animede emeği geçen herkesi tebrik etmek gerekiyor. Müzikler de tam olması gerektiği gibi sahnelere çok yakışan müzikler tercih edilmiş.

Shingeki no Kyojin

Shingeki no Kyojin (Attack on Titan) tüm beklentileri karşılayacağı gibi, yılın en iyi animelerinden biri olacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar boşuna bu kadar yazıp çizmediğimizi kanıtladı bizlere. O değil de, şimdi 1 hafta nasıl bekleyeceğiz?

Not: Animenin şimdiden 22 bölümü yazılmış durumda. Bu da en az 25 bölüm civarı bir uzunluğa sahip olacağı anlamına geliyor.

GÜNCELLEME: Anime serisinin 25 bölüm uzunluğunda olacağı onaylandı.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?