Resident Evil Zero HD Remaster İnceleme

PC İnceleme

Resident Evil Zero HD Remaster

Resident Evil Zero HD Remaster

Tür: Korku/Hayatta Kalma

Çıkış Tarihi: 19.01.2016

Yapımcı/Yayıncı: Capcom

Diğer Platformlar: Playstation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One

Geçen sene yine bu zamanlarda birkaç geceliğine de olsa bir malikaneye kapalı kalmıştık bir sürü iğrenç yaratıkla birlikte. Yağan yağmur eşliğinde, evde tek başıma güzel bir nostalji hissi yaşamıştım. O zaman elimizde ilk Resident Evil vardı, şimdi ise Resident Evil Zero var. Yağmur yok, koltuğum rahat ama içim huzursuz.

İlk oyunu hatırlayalım tekrardan. Raccoon City’nin dışında işlenen cinayetleri incelemek üzere STARS polis kuvvetlerinden Bravo takımı olay mahalline gönderilir ancak bir süre sonra takımla bağlantı kesilir. Bunun üzerine Alpha takımı, Bravo takımına aramaya gönderilir. Bravo’nun düşmüş helikopterini bulduktan sonra Alpha takımı saldırıya uğrar ve yakınlardaki malikaneye sığınırlar ve herkesin bildiği o meşhur korku dolu gece başlar.

Peki Bravo takımının başına neler gelmiştir?

İşte Resident Evil Zero’nun hikayesi tam olarak burada başlıyor. Olay mahalline gönderilen ekibin helikopterinin motoru arızalanır ve ormanlık alana acil iniş yapar. Ekip etrafı kolaçan ederken devrilmiş bir mahkum transfer aracı görürler. Araçta görevli iki asker vahşice öldürülmüş ve mahkum da kaçmıştır. Hem etrafı hem de kaçan mahkumu araştırmak üzere ekip etrafa dağılır. Ekibin en çömezi sıhhiye Rebecca Chambers dolanırken bir trene rastlar ve kontrol amaçlı trene biner. İlginç bir şekilde harekete geçen trende garip birkaç yaratığı öldürdükten sonra Rebecca, kaçak mahkum Billy’yi bulur ancak geceyi sağ salim çıkarmak için iş birliği yapmaya karar verirler. Böylelikle Bravo takımının korku dolu gecesi başlamış olur.

Resident Evil Zero HD Remaster İnceleme

Zero’da Rebecca ve Billy’yi yönetiyoruz. İkisinin de farklı özellikleri var. Rebecca sıhhiye olduğundan bitkileri karıştırıp daha güçlü iyileştirici karışımlar hazırlayabiliyor ancak canı daha az. Billy ise daha güçlü ve çakmağı var (Rebecca daha işe yarar biri yani). Bu ikiliyi bulmacaları çözmek için beraber kullanıyoruz. V tuşu ile karakterleri  değiştirebiliyoruz. Değiştirdiğimizde diğer karakter, eğer kontrol etmez iseniz, isterseniz boşta bekliyor veya saldırı pozisyonu alabiliyor. Tabii burada stratejik düşünmeniz lazım, yoksa bir odadan çıkarken bir bakmışsınız ki o değerli mermilerinz uçmuş gitmiş. Bu arada öbür karakteri isterseniz bir yerde bırakıp kendiniz devam edebilir veya beraber takılabilirsiniz. Karar size ait.

Senaryo çok öyle ahım şahım değil konu olarak. Diyalogların sığlığı ise zaman zaman can sıkıyor. Yaratık çeşitleri ise yine bir hayli ilginç ancak çok da orijinal değiller (Dev akrep nedir yahu Fallout musun sen?). Her Resident Evil’da olduğu gibi mühimmat yine sıkıntı ve bıçak kullanmak çok da faydalı değil, zaman zaman mermi miktarınızı koruyacak şekilde oynamanızı tavsiye ediyorum. Yani girdiğiniz oda kalabalıksa ve merminiz az ise kaçın.

Resident Evil Zero HD Remaster İnceleme

Allah’ım yine mi malikane?

Bulmacalar her RE’de olduğu gibi eşyalar üzerine kurulu yine ancak bu sefer taşıyabileceğiniz eşya miktarı oldukça kısıtlı. İki karakterin de 6 kutuluk yeri var, zaman zaman işi gücü bırakıp eşyaları düzenlemekle vakit geçireceksiniz bu yüzden. Ama korkmayın eşyalar bıraktığınız yerde parlayarak bekliyor ve haritanızda da beliriyorlar. Kayıt sistemi ise yine mürekkep miktarı ve daktilolar üzerine kurulu. Oyunun envanter sistemindeki bu değişiklik önceden de problemdi, şimdi de problem.

Resident Evil Zero HD Remaster İnceleme

Oyun sabit kamera açıları kullandığından kaplamalar önceden işlenmiş olarak geliyor. Bu da yüksek ayarlarda çok daha güzel görseller anlamına geliyor. Yer yer oyun eskidiğini belli etse de bu konuda gayet iyi olduğu söylenebilir. 2002’deki görsellere göre çok çok daha iyi (gerçi o zaman da çok beğenmiştik grafiklerini). Ancak aynı şeyi ara videolar için söyleyemeyeceğim. Onlar 2002’den fırlayarak geliyorlar. Videolar için herhangi bir çözünürlük yükseltmesi işlemi falan yapılmamış, aynı ham halleriyle izliyorsunuz. O kadar kaplama kasıp videolara hiçbir işlem yapılmaması üzdü ancak çok da problem değil bence.

Fakat! Aynı şeyi seslendirmeler için söyleyemeyeceğim. Bir senedir burada yazıyorum ve artık Japon oyunlarındaki İngilizce seslendirmelere gıcık kaptığımı biliyorsunuzdur. RE Zero da çok farklı değil bu konuda. Yer yer sığlaşan diyaloglar seslendirme ile birleşince gıcık oluyorum. Neyse ki konuşmaktan çok zombi öldürdüğümüzden sadece belirterek geçiyorum bu konuyu.

Yine tank kontroller ile oynuyoruz oyunu. Konsepti bilmeyenler için normal olarak WASD ile yürümek dışında sağ tık ile nişan alıp sol ile ateş ediyoruz ancak ateş ederken sadece sağa sola veya yukarı aşağıya ateş edebiliyoruz. Öyle ateş ederken yürümek gibi aksiyonlar yok yani anlayacağınız. Eğer daha önce bu tarz kontrol şekliyle oyun oynamadıysanız zaman zaman karıştırabilir ve beklenmedik zombi saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Kontrol şeması farklı olsa da GC versiyonuna göre çok daha oynanabilir durumda kontroller, içiniz rahat olsun o yüzden.

Resident Evil Zero HD Remaster İnceleme

Resident Evil Zero HD Remaster’ın bir remaster ve port olarak PC’de güzel bir iş çıkardığını düşünüyorum. Teknik anlamda yani. Ancak GameCube versiyonunda da bazı problemli kısımları aynen geri getirdiği için bazı noktalarda tıkandığını da düşünüyorum. Hikaye takip edilebilir ancak çok da güzel olduğunu söyleyemeyeceğim. Kontrolleri geliştirmişler ancak envanter sistemi aynen duruyor. Ancak zamanında GameCube’da veya Wii’de oynayamamış olanlar için oynama fırsatı sunmaları açısından güzel bir fırsat Resident Evil Zero HD Remaster. Serinin hayranları beğenecektir ancak yeni oyuncuları seriye çekebilir mi işte orası tartışmalı.

 

blank

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?