Paku Romi

Anime Sanatına Sanat Katan Bir Seiyuu: Paku Romi

Paku Romi (朴 璐美) 22 Ocak 1972 – Tokyo (Edogawa) doğumlu aktris, şarkıcı ve en önemlisi bir ses sanatçısıdır.

Paku Romi

Japonya’da doğup büyümesine rağmen sanatçı aslen Korelidir ve Korece ismi Park Ro Mi (박로미)’dir. Nitekim ailesinin son iki kuşağının Japonya’ya gelmesine rağmen aile, milliyetini değiştirmemiş ve Koreli olarak kalmıştır. Paku Romi, Toho Gakuen Üniversitesi Drama ve Müzik bölümünden mezun olmuş ayrıca Yonsei Üniversitesi’nde Kore Dili ve Edebiyatı okumuştur.

Sanatçıyı sesinin kalınlığından ötürü kendisini genel olarak olağanüstü kurgusal evrenlerde, 9-12 ya da 13-19 yaş arası erkek çocukları seslendirirken duyabilirsiniz. Ancak bununla kalmayıp güçlü, başına buyruk ve serseri diye tabir edebileceğimiz bayan karakterler için de mükemmel bir isim. Öyle ki 2006 yılında NANA animesinde Osaki Nana seslendirmesiyle En İyi Kadın Karakter Seslendiricisi ödülüne layık görüldü. Paku çoğu anime severin gönlüne taht kurmuş Fullmetal Alchemist serisinden Edward Elric karakteri ile tanınıyor. Edward Elric’in çok sevilmesinde en büyük etkenin Paku Romi olduğunu söylesek sanırım yanlış olmaz.

Paku Romi

Paku Romi’nin en ünlü seslendirmesini Edward Elric karakteriyle gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Hazır konu Fullmetal Alchemist’e gelmişken hadi biraz geriye gidelim. Fullmetal Alchemist ve FMA: The Conqueror of Shamballa için yönetmen Mizushima Seiji ve serinin sevilen seiyuuları Kugimiya Rie, Okawa Toru ve Paku Romi’nin Brotherhood sezonundan önceki final mesajlarını dinleyelim.

Not: Yayınlanan klipler  ”FullMetal Alchemist” – The Movie – “The Conqueror of Shamballa” Limited Edition DVD derlemesinden alınmıştır.

Karizmatik simyacı Roy Mustang’a sesiyle hayat veren Okawa Toru FMA: The Conqueror of Shamballa sayesinde Almanya hakkında pek çok şey öğrendiğini ve filmin senaryosunun Almanya’nın tarihi olaylarına dayandığını söylerken, yaptığı birkaç araştırmada kendisini şaşırtan pek çok şey bulduğunu ifade ediyor. Filmi henüz izlemedim lâkin arayınca gerçekten de Almanya tarihinde önemli yere sahip politikacı Dietrich Eckart’ı filmde Dietlinde Eckhart karakter uyarlaması ile görebilirsiniz.

Seride baş kahraman Edward Elric’in kardeşi Alphonse Elric’i (FMA serisinde en sevdiğim karakterdir) seslendiren Kugimiya Rie ise oldukça duygulanıyor. Bunun bir son olduğunu düşündükleri için oldukça üzgün. Öyle ki hikayenin devam etmesini çok istediğini söylüyor. Böylece yumuşak ve sevimli bir kişiliği olduğunu düşündüğüm Rie’nin, Alphonse karakteri için ne kadar uygun bir isim olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.

Fullmetal Alchemist

Ardından Paku Romi Fullmetal Alchemist’in kendisine çok şey kazandırdığını, pek çok insanla tanıştığını ve bunların dışında yine bir çok şey elde ettiğini söylüyor. Sevilen sanatçı Fullmetal Alchemist’in derin konulara değinen bir anime serisi olduğunu ifade ediyor. O yüzden izleyicilerin bu yapımı ilgi çekici ve merak uyandırıcı bulacağına inandığını söylerken, izleyicilerden hayatlarının geri kalanında bu DVD’ye değer vermelerini ve onu saklamalarını isteyerek hayranlarına teşekkür etmeyi de ihmal etmiyor.  İşte tam bu sırada Rie’nin ve gözlerinden yaşlar dökülürken Paku-san ağlamaması için onu teselli ediyor. :)

Yönetmen Mizushima Seiji ise bu teselli sırasında Arakawa Hiromu’nun altını çizerek Fullmetal Alchemist’in esas hikayesi (manga) ile devam edeceğini belirtiyor. Yönetmen Mizushima çevresindekilerin desteği ve dualarıyla serinin bu kadar harika olduğunu söylüyor. Öyle ki bu serinin kendisi için çok yararlı olduğunu düşünen yönetmen, serinin biz izleyicilerin hayatında yer edinmesini istediğini ifade ediyor ve herkesin zevk alarak izleyebileceği filmler yapmaya devam edeceğini söylüyor. Ayrıca yanındaki ekiple birlikte tekrar çalışmayı istediğini söylemeyi de ihmal etmiyor. Yine finalde izleyicilerini unutmayan Mizushima “Hayranlarımız olmasaydı bu işi asla başaramazdık.” diyerek onlara ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

En sonunda Paku Romi hayranlarından Fullmetal Alchemist serisini saklamalarını, ona değer vermelerini isterken bizlerin hayatımızın geri kalanında mutlu olmamızı ve onları hiç unutmamazı diliyor. :)

Ardından Kugimiya ve Paku-san arasında hafif yuriye kaçan kısa ve esprili bir sohbete şahit oluyoruz:

İkili Fullmetal Alchemist serisinde Elric kardeşleri seslendirdiklerinden beri iyi birer dost olmuş. Hatta Kugimiya, Paku-san’ın evinde onun pişirdiği Kore usulü yemekten bile yemiş.

Rie Kugumiya ve Paku Romi

Kugimiya Rie ve Paku Romi

Fullmetal Alchemist Brotherhood sezonun yayımlanmasına aylar kala Tokyo Anime Fair 2009 etkinliğinde Kugimiya Rie ve Paku Romi.

 

Bir Edward’dan Daha İyi Bir Şey Varsa O da İki Edward’tır

Vic Mignogna

Bakıldığında Edward Elric, Paku Romi ile özdeşse de Edward’a sesiyle hayat veren ve sevilen bir diğer isim de Amerikalı Vic Mignogna. Her ne kadar biz anime severlerin çoğu Japonca dublaja alışık olsak da Vic’in de kendi bünyesinde bir hayran kitlesi olduğunu görebilirsiniz.

6 yıl önce Tokyo’da bir akşam yemeğinde Vic, kendi deyimiyle “nihayet” Paku-san ile buluşma imkanını yakalamış. Vic internette Paku-san’ın birkaç kovboy şapkalı resmine rastladığını söylüyor. Ardından kendisinin Texas’lı olduğunu belirten Vic, ünlü seiyuuya gerçek bir kovboy şapkasına ihtiyacı olduğuna karar verdiğini söylüyor ve onun için bir kovboy şapkası armağan ediyor. Hatta içinden garanti belgesi niteliğinde bir imza çıkıyor.

 

İşte Vic Mignogna’nın kendi YouTube kanalından yayınladığı o büyük Paku-Vic buluşması.

Vic Mignogna

Eh birer hatıra fotoğrafı çektirmeden olmaz, değil mi?

*Yazı 2. sayfada devam ediyor.

Hızlıca Paylaş!
1 / 2
Bu makaleyi sevdiniz mi?