Nobunaga Concerto

Anime Tanıtım

Nobunaga Concerto

Nobunaga Concerto izle

Tür: Tarihi, Romantik, Shounen

Yayımlanma Tarihi: 12.07.2014

Bölüm Sayısı: 10

Yönetmen: Fujikawa Yuusuke

Firma/Stüdyo: Fuji TV

Başlıca Seiyuular: Miyano Mamoru (Saburou), Mizuki Nana (Kichou), Yuuki Aoi (Oichi), Kaji Yuki (Oda Nobunaga)

Mangaka: Ishii Ayumi

Kapanış: Fukagyaku Replace – MY FIRST STORY

 

Tembel ve haylaz bir öğrenci olan Saburou bir gün okul çıkışı evine dönerken tuhaf bir kazaya karışır. Yüksekten aşağı doğru düşerken kendini yeşillik bir arazide, eski kıyafetler giyen insanların arasında bulur. Daha da ilginci tıpatıp yüzleri benzeyen biri aniden kendi yerine geçmesini ister. Japonya tarihi ile arası iyi olmayan Saburou bir anda kendini 1549 yılı Sengoku Dönemi’nin Oda Nobunaga’sı olarak bulur.

Saburou önceleri bir film setine ya da kamera şakasına denk geldiğini düşünse de yaşanan olayların gerçekliğini çok çabuk kavrar. Orijinal Nobunaga, Owari şehrinin lordunun oğlu ve Oda ailesinin sorumluluğunu alacak kişidir. Fakat hasta ve çelimsiz olmasından dolayı sorumluluklarını yerine getiremeyeceğinden korkar ve kaçarken Saburou ile karşılaşır. Saburou’nun yüzünün kendisini benzemesini fırsat bilen Nobunaga onu kendi yerine geçirerek ortadan kaybolur. Günümüzün sıradan bir liseli öğrencisi olan Saburou ise Oda Nobunaga olmaktan gayet memnundur. Dönemin insanlarına ve yaşam tarzlarına alışık olmadığı için çevresi tarafından aptal muamelesi görse de kısa zamanda verdiği akıllıca kararlar ile halkının güvenini kazanır. Bir zaman sonra orijinal Nobunaga’da yüzünü gizleyerek Mitsuhide Akechi ismiyle Saburou’nun generallerinden biri olur. Böylece Japonya’yı fethetmek isteyen iki Nobunaga’nın konçertosu başlamış olur.

Nobunaga Concerto izle
Anime Sengoku Dönemi’nin tarihi atmosferini çok iyi yansıtıyor. Her yeni bölümde tarihe damgasını vuran savaş lordlarından birinin ismini duymak büyük keyif verici bir olay. Ünlü savaş lordu Nobunaga’yı aklı bir karış havada olan liseli bir gencin canlandırması ise tam komedi. Saburou’nun fevri hareketleri, çantasından çıkardığı günümüz eşyaları ile etrafındakileri şaşırtması, herkesi uyutarak küçük bir orduyla savaşa gitmesi hatta başarılı olması gibi olaylar ile karşımıza enteresan bir Oda Nobunaga çıkıyor. Oda ailesi haricinde ‘yan karakterlerin hepsi mi ünlü olur?’ dedirten cinsten bir anime. Bu ünlü karakterler pek bir eğlenceli tasvir edilmiş. Kıpır kıpır shogun Yoshiaki Ashikaga, polis çıkan kayınpederi Dousan, tombik ve çapkın olan Tokugawa Ieyasu şimdiye kadar pek çok tarihi animede gördüğümüz bu karakterleri bir de Nobunaga Conserto’da izlemek lazım. Birazcık Japon tarihini kurcalayan kişilerin bileceği Oda Nobunaga’nın gerçek sonu animeye yeni başlayanlar için ‘dram yaşanılacak mı?’ sorusunu yaratırken orijinal Nobunaga’nın Mitsuhide Akechi ismiyle çıkıp gelmesi ise tamamen kafaları karıştırıyor. Son ana kadar Akechi’den bir ihanet beklemeden izleyen kaç kişiyiz acaba?

Nobunaga Concerto izle

 

Tamamen CGI tekniği ile oluşturulan animasyonu herkese hitap etmeyebilir ama benim çok hoşuma gitti. Animasyonuna yabancı iseniz karakter dizanylarına ve hareketlendirmelerine gözünüz alıştıktan sonra geriye çok tatlı bir anime kalıyor. Seiyuu kadrosu ise daha bir tatlı. Miyano Mamoru, Mizuki Nana, Yuuki Aoi, Kaji Yuki gibi tecrübeli isimler var sırf bu yüzden bile izlenebilir. Açılış şarkısı yok onun yerine bol hareketli bir kapanış şarkısını uygun görmüşler, çok güzel görmüşler. Kısaca özetlemem gerekirse; tarihi hikaye severler içen birebir olan anime araya serpiştirilmiş romantizm ve şaşkınlık veren savaş sahneleri ile keyifli bir izlenim sunuyor.

Ayrıca manga uyarlaması olan 2014 yılında yayımlanmış 11 bölümlük Japon draması ve yeni çıkacak olan bir film haberi var.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?