Naruto Shippuden: Ultimate Ninja STORM 4 İnceleme

PC İnceleme

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja STORM 4 İnceleme

Tür: Dövüş

Çıkış Tarihi: 05.02.2016

Yapımcı: CyberConnect 2

Yayıncı: Bandai Namco Entertainment

Diğer Platformlar: PS4, Xbox One

 

Geçtiğimiz günlerde, Naruto’nun hikayesini anlatan son oyunumuz Ultimate Ninja Storm 4 raflardaki yerini aldı ve biz de bu oyunu hemen inceleme altına aldık. Öncelikle belirtmem gereken bir durum var: Eğer Naruto’nun hikayesini bitirmediyseniz, oyun animede henüz yayımlanmayan bölümleri içerdiği için spoiler konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja STORM 4 İnceleme

Geçtiğimiz yıl sonra eren Naruto’nun hikayesinden sonra (manga) uzunca bir süredir Naruto’ya ara vermiştim, vermiştik. Daha sonra mini bir hikaye yayımlansa da sonuçta karşımızda sona ermiş bir evren vardı. Bu nedenledir ki Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4’ün yeri çok ayrı, ayrı da olmalı. Daha anime olarak sona ermese de, animasyon (ve de tabii ki oyun olarak) olarak Naruto’nun sonuna ilk defa tanıklık ediyoruz bu oyunla. Çok fazla Naruto diye kendimi kaybetmeden hemen oyuna geçmek istiyorum. Yeni oyun için doğal olarak beklentiler bir hayli yüksek. Hem önceki oyunlarda yaşanan kontrollerdeki duyarsızlık hem de bir üstte dediğim gibi hikayeyi sona erdirmesinden dolayı bu oyuna farklı bir gözle bakmak doğru ve yerinde olacaktır. Oyunun iyi yanları olduğu kadar doğal olarak kötü yanları da bulunmakta.

Oyunu açtığımız zaman, başarılı bir açılış bizleri karşılıyor. Gerek animasyonların kalitesi, gerekse de bize sunduğu sahnelerle açılışın göz doldurduğunu söylemek lazım. Aynı zamanda bizlere eşlik eden Kana-Boon’un Spiral şarkısı da insanın içini kıpır kıpır yapan cinsten. İlk anda oyunun iyi bir izlenim bıraktığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=DtEbotsDQdU]

Oyunda toplamda 4 ayrı oyun modu bulunuyor. Bu modlar Hikaye (Story), Adventure (Macera), Online Battle (Çevrimiçi Savaş) ve Free Battle (Serbest Savaş) olarak karşımıza geliyor.

Sanırım bizi en çok ilgilendiren bölüm Story modu olacak çünkü 4. Büyük Ninja Savaşı’nı oynayabiliyoruz! Öncelikle söylemeliyim ki, oyun (hikaye modundan dolayı doğal olarak) yeni oyunculara açık değil. Yani, eğer Naruto evrenine hakim değilseniz, daha önce animesini izlemediyseniz ya da mangasını okumadıysanız birçok yerde “Neler oluyor ya?” tepkisini vermeniz çok normal.

Hikaye modunda oynarken, bir yanda Kurama’yla birlik olmuş Naruto, Sharingan’ın hakkını veren Sasuke derken hikaye bizi içine çekiyor. Buna ek olarak, başarılı oyun atmosferi de oyundan alınan zevki arttırıyor. Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4’ün hikayesini oynarken, bir tarafta Naruto ve onu etkileyen olaylar, diğer tarafta Sasuke’nin tarafında hikayeye dahil oluyoruz. Bu özelliğin başarılı olduğunu düşünüyorum. Sadece tek bir karaktere bağlı kalmak zorunda değiliz böylelikle. Naruto modunda ona ek olarak Minato, Obito gibi karakterle oynayabiliyoruz. Sasuke tarafında ise özellikle Orochimaru’yu görmek baya iyiydi. Bu şekilde oynamanın oyuncuyu hikayeye çekmek için başarılı olduğunu söyleyebilirim. Hikaye modunun genel olarak başarılı ve Naruto’yu düzenli takip edenler için fazlasıyla tatminkar bulacaktır. Yan hikayeler de en az ana hikaye kadar başarılı. Kakashi, Rin ve Obito’nun hikayesini okurken de gözlerim dolu dolu olmuştu, oynarken de aynısı oldu. (Yazar burada kibarca ağladım diyor.)

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja STORM 4 İnceleme

Naruto’ya uzun bir aradan sonra geri dönenler ve Naruto’ya son bir kez daha veda etmek isteyenler bu oyundan memnun olacaktır. Anime ve manga sektörünü düşününce, bu alanda yapılmış en başarılı birkaç oyundan biri demek hiç de yanlış olmaz. Ama, bu demek değil ki oyunun eksiksiz. İlk olarak, oyuna başladığınız zaman 3D grafiklerle hazırlanmış ara sahneler karşımıza geliyor. Daha sonra ise anime tarzında yapılmış sahneler geliyor. 3D grafikli sahneler yapay ve anime havasından uzak olurken, animasyon olarak yapılmış sahneler ise animasyondan çok slayt gösterisi gibi olmuş! Yapımcılar sanki bu noktada tembelliğe kaçmış ve animeden görseller koyarak ses eklemiş ve hikaye modunu bitirmiş. Bu noktada çok daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum ve bunu bir eksiklik olarak görüyorum.

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4’ün hikaye modu bizlere yaklaşık olarak 5 saatlik bir oynanış süresi sunuyor. Hikaye modunda tüm önemli olaylar ve kayda değer savaşlar bizlere sunulsa da, 5 saatlik oyun süresinin pek de yeterli olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki kimse bir anime oyunundan 35 saat oynanış süresi beklemiyor. Ancak, daha detaylı bir hikaye moduyla ve ilgi çekici diğer karakterlerin de dahil edilebilecek olmasıyla oyun süresinin en az 10 saate ulaşabilecek potansiyelde olduğunu düşünüyorum.

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja STORM 4 İnceleme

Tüm oyun modlarındaki savaş mekaniklerini düşündüğümüzde ise, karşımızda başarılı bir tablo olduğunu görebiliyoruz. Akıcı ve tepkileri yüksek görseller ve kontroller ile UNS4’ün savaşları fazlasıyla eğlenceli! Takım olarak savaşırken, kendi ekibiniz arasında geçiş yapmak ve oynadığınız karakteri değiştirmek ise gerçekten çok iyi düşünülmüş. Bu hem sizin taktiğinizi etkiliyor hem de doğru zamanda geçiş yaparak savaşı çok daha başarılı bir şekilde bitirebiliyorsunuz. Her ne kadar yapak zeka düşük de olsa ve genellikle gerek serbest oyun tarzında gerekse de hikaye modunda çok aşırı bir efor sarf etmeden yenmeniz mümkün. S seviye puanlar içinse birazcık çabalamanız gerekiyor. Yapay zeka açısından bir eksik olsa da, yüksek seviyede bitirmek için inatçı oyuncuların kendini zorlaması gerekiyor. Kontrol açısından sanırım oyun bize en rahat kombo ve savaş mekaniklerini sunuyor. Ayrıca, savaşla ilgili bir şey daha söylemek istiyorum; rahatça kullanabildiğimiz jutsular kesinlikle insan üzerinde tatmin edici bir etki bırakıyor. (Rasengan!)

Adventure (Macera) modunda ise, 4. Büyük Ninja Savaşı’nı bitirmiş bir şekilde oyuna başlıyoruz. Hikaye modunun kısalığına karşı bir çözüm olarak yapılmış diye düşünüyorum. 4-5 saatlik hikaye modudan sonra, macera oyun moduyla bu eksik kapatılmaya çalışılmış ve oyuncuların ilgisi canlı tutulmak için çabalanmış. Bu çabayı takdir etsem de macera modu bizlere klasik görev al görev yap dışında bir şey sunmuyor ve pek fazla yenilik getirmiyor açıkçası. Bu oyun modunun en dikkat çekici özelliği bir şekilde göreviniz hep dövüşle, savaşla bitiyor. Bu kimisi için bir artı olsa da, eksi olarak görenler de olacaktır.

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja STORM 4 İnceleme

Oyunun çevrimiçi moduna baktığımızda, kendi arkadaşlarınızla oynamak gerçekten çok zevkli de olsa, çevrimiçinde rastgele yapılan maçlarda sorun yaşayacaksınız! Oyunun bu modu pek stabil değil ve sık sık lag spike (anlık donmalar) yaşayacağınız için keyif minimuma inecek. Genel olarak yukarıda bahsettiğimiz savaş mekaniklerinden dolayı başarılı olsa da, sistemin kendi noksanlığından dolayı sıkıntı yaşayabiliyoruz.

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4, genel olarak bir anime oyunu için başarılı bir portre çiziyor. Hem savaş mekanikleri hem de oynanış rahatlığı açısından birçok Naruto hayranı oyun severin beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Ancak, ara sahnelerin yetersizliği, yapak zekanın pek de tatmin edici olmaması ve diğer oyun modlarının yetersizliğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Her şeye rağmen, UNS4 kısa süreliğine de olsa oyuncuları mutlu edecektir ve oynadığınıza değecektir. Şu an piyasadaki en iyi güncel anime oyunu olarak dikkat çeken Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4’ü en uygun fiyatla Voidu’dan alabilirsiniz. 

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja STORM 4 İnceleme

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?