MTV Anime Forum Röportajı

Anime Gecelerinin Unutulmayan MTV Anime Forum Programından Numan Biçer ile Konuştuk

“Anime sektöründe çok geri kalan ülkemizde” şeklinde bile yazıya başlayamıyoruz. Kendimizi kandırmayalım; Türkiye’de anime sektörü diye bir şey yok ne yazık ki. Ancak animeler üzerine güzel birkaç iş de yapılmadı değil. Bunlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz Türk televizyonları ve animeler birlikte düşünüldüğünde eski takipçilerin ilk aklına gelen, MTV’de yayınlanan Anime Forum programıydı. Biz de ülkemizde biraz da olsa anime ve manga kültürünün oluşmasına katkıda bulunan programın sunucusu Numan Biçer ile konuşmak istedik. Bize vakit ayırdığı ve Türk anime ve manga severlere vermiş olduğu güzel mesajlar için kendisine teşekkür ediyoruz.

MTV Anime Forum Röportajı Anime Gecesi

 

AnimeFantastica: Merhabalar, önce bir Anime Forum’u hatırlatalım istersen. Ne zaman başlamıştınız ve ne kadar sürdü?

Merhabalar, Anime Forum Türkiye’de ulusal kanalda yayınlanmış ilk ve tek Anime yorum programıydı. Program ilk olarak 2008 yılının Mayıs ayında MTV Türkiye’de yayınlanmıştı.

 

AnimeFantastica: Program nasıl ortaya çıktı? MTV tarafından mı böyle bir talep vardı, siz mi onlara sundunuz?

Programın ortaya çıkışı aslında biraz da benim sayemde oluştu. MTV Türkiye, anime yayınlama kararı aldığında hangi animelerin yayınlanabileceğini, hangilerinin tutma ihtimalinin daha yüksek olduğu konusunda görüşülen kişi olmuştum. Görüşmeler, o dönem İçerik Yöneticisi Efsun Gül ve Medyavizyon sahibi Fatih Oflaz ile gerçekleşiyordu. İlk animeler yayınlanmaya başladıktan sonra da Efsun Hanım bir program önerisi ile geldi ve bende seve seve kabul ettim.

MTV Anime Forum Röportajı Anime Gecesi

 

AnimeFantastica: Programdaki üçlü nasıl bir araya geldi?

Sunucu üçlüsü aslında biraz şans sayesinde oluştu. Ben zaten hangi animelerin yayınlanabileceğini öneren kişi olduğumdan teklif ilk bana geldi diye biliyorum. Lale, MTV’de çalışan bir arkadaşı sayesinde proje hakkında bilgilendirildi ve Doruk da ders sırasında o dönem MTV Türkiye’nin Genel Müdürü’nün dersi sırasında kolunda bulunan Astro Boy sayesinde bulundu diyebiliriz.

 

AnimeFantastica: Ne zorluklarla karşılaştınız?

En büyük zorluğumuz hiç bilinmeyen bir konuyu anlatabilmek oldu. Anime, Türkiye’de çok bilinen ve pop-kültürü içerisinde bulunan bir kavram değil. Bunun sonucunda öncelikle çekilen programın içeriğini anlatabilmek, bunu belirli bir süre içinde yapabilme konusunda çok zorlandık. Üçümüz de tek bir amaç – Animeyi insanlara tanıtabilmek – adına bir araya geldik; fakat hepimizin zevkleri ve animelere bakış açısı farklıydı. Elbette ilk öğrenmemiz gerek konu birbirimizin lafına fazla girmemek oldu. =)

 

AnimeFantastica: Anime Forum neden sonlandırıldı?

Bu konuda ne yazık ki net bir bilgi yok. =) Fakat genel kanı, bütçe eksikliği nedeniyle sonlandırıldığı üzerine. =)

 

AnimeFantastica: İlgiden memnun muydunuz? Farklı kuruluşlardan herhangi bir destek alabildiniz mi?

Doruk ve Lale adına bu soruya cevap vermek doğru olmaz diye düşünüyorum; ama ben memnundum. Programın daha ilk bölümlerinden sonra bile sokakta gezerken insanların bakışlarını fark etmeye başlıyordunuz çünkü. Evet, gerçekten çok farklı bir konu. Birden, Türkiye’de çok az insanın bildiğ bir konu üzerine program yapıyorsunuz ve bundan dolayı tanınmaya başlıyorsunuz… Süper ünlü olmadık elbette,  fakat ulusal bir kanalda bir program yayınlandıktan sonra insanların sizi tanımaya başlaması bence harika bir duygu. =)

“Farklı kuruluşlardan her hangi bir destek aldık mı?” sorusuna politik bir şekilde; Sponsorluklarımız oldu; fakat ne yazık ki yetmedi, diyebilirim sadece.

 

AnimeFantastica: Unutamadığın bir an var mı?

Elbette, ilk programımız. =) Daha önce birçok kez müzisyen olarak sahneye çıkmış olsam da, kamera karşısına çıkmak çok farklı bir duyguydu. Özellikle de ortaya oturup programın açılış konuşmasını yapma görevi size verildiyse… Bir iki deneme çekiminden sonra yavaş da olsa rayına oturmaya başlamıştı ama.

MTV Anime Forum Röportajı Anime Gecesi

 

AnimeFantastica: Türkçe dublaj ve çevirinin hazırlanması konusunda bilgi verebilir misin? Bu çalışmaları kimler gerçekleştiriyordu ve nasıl bir süreç vardı?

Bana kalırsa dublaj konusunda en zor konulardan biri “Anime” dublajı yapmaktır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de Japon dilinde vurgu konusunun çok farklı olması. (Programın bir bölümünde bu konuya değinmiştik =)) Diğer bir zorlu süreç ise yıllardır alışkın olduğumuz seslerin yerine yakın bir ses bulmaktır. MTV Türkiye’de ilk animeler yayınlamaya başlandığında dublaj kontrolü için bana da gelinmişti. Diğeri bir anlatım ile, Anime dublaj stüdyosuna okuma metinleri ile gönderilir, farklı kişilerin ses kayıtları alınır ve montajlı hali ile bize geri gönderilirdi ve biz de hangi sesin en uygun olduğuna karar vermeye çalışırdık. Emin olun anlatıldığından çok daha bir süreç olduğu bir gerçektir.

 

AnimeFantastica: Türkiye’de anime ve manga sektörünün önündeki engeller sence ne?

En büyük engel anime seven insanlarda bence. Yani elbette sadece bu kadar basite indirgemek olmaz. Genel olarak Türk milleti böyle. Anime, Türkiye’deki diğer birçok konudan bile daha alt-kültür olduğu için herkes kendi bildiği ile “hava atmayı” seviyor. Bilgi paylaşımı yerine, ben daha iyi bilirim, ben daha iyi yaparımcılar daha ağır basıyor. Son dönemlerde Türkiye’de forum okuma, tartışma ve bilgi paylaşım portalları çoğalmış olsa da, en büyük eksi etkenlerden biri budur.

 

AnimeFantastica: Programı yaptığınız zamanlardan bu yana, hem Türkiye hem de global olarak, anime ve manga dünyasında sence neler değişti?  

Türkiye’de gelişmeler aslında ne yazık ki sanıldığından ve umulduğundan daha az. Nedeni ise daha kârlı bir sektörün ortaya çıkmış olmasıdır. O da bilgisayar ve konsol oyunu piyasasıdır. Gene de eskiye nazaran daha fazla çizgi film gösterimleri olduğu, forumların oluşturulduğu ve web sitelerin geliştiği de bir gerçek.

 

AnimeFantastica: Neden Türkiye’de anime ve manga üzerine pek programlar göremiyoruz? Fırsatın olsa yeniden yapmak ister misin?    

Az önce yazmış olduğum cevapla aynı nedenden dolayı. Şu an genç neslin ilgisi bilgisayar ve oyun konsolları üzerine olduğundan kimse o riske girmiyor.

MTV Anime Forum Röportajı Anime Gecesi

 

AnimeFantastica: Senin için “iyi anime” tanımı nedir?  

Çok zor bir soru. =) Bana kalırsa, İyi bir anime, çizim tekniği bir yana, baştan sona sıkmadan izlettirebilen animedir. Elbette bu durum Anime’nin türleri konusunda değişkenlik gösterebilir.

 

AnimeFantastica: Yeni animelerden eskileri kadar zevk alabiliyor musun? Son zamanlarda senin için öne çıkan yapıtlar hangileri?

Hayır, ne yazık ki almıyorum. Ben biraz eski kafalı olduğum için eski çizim tekniklerini daha çok seviyorum ve yeni animeler bütçeden kısmak için yapılan çoğu animasyondan hoşlanmıyorum. Son zamanlarda olmasa da, son bir iki yıl içinde birkaç anime dikkatimi çekmeye başarmıştı. Bunlar çizim konusunda içinde animasyon barındırıyor olsa da, konu bütünlüğü ve anlatımı sayesinde göz ardı edilebilecek durumdalar diye düşünüyorum: Mardoc Scramble, RedLine bunlardan bir iki tanesi.

 

AnimeFantastica: AnimeFantastica hakkındaki düşüncelerin neler?  

Açıkçası uzun zamandır gördüğüm en renkli sayfalardan bir olduğu bir gerçek. Bundan dolayı da konusu olan “Anime” terimini çok güzel tanıttığını düşünüyorum.  Takip etmeyi sevdiğim bölüm ise “Dosya Konusu” ;)

 

AnimeFantastica: Son olarak anime ve mangalarla ilgili söylemek istediğin başka şeyler var mı?

Türkiye’de anime ve çizgi filmin gelişmesi için biraz daha çalışmanın gerektiğini düşünüyorum. Sadece tekil başarılar değil, kolektif olarak birlik olup, bu kültürü geliştirebileceğimizi düşünüyorum.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?