Kyokou Suiri

Manga Tanıtım

Kyokou Suiri 

Kyokou Suiri

Tür: Aksiyon, Komedi, Dram, Romantik, Shounen, Gizem, Doğaüstü güçler,

Mangaka: Kyou Shirodaira (Hikaye), Chashiba Katase (Çizim)

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2015 – ?

Baş karakterler: Kotoko Iwanaga, Kurou Sakuragawa

Cilt Sayısı: 3+

Bölüm Sayısı: 6+

Yayınlandığı Seri: Shounen Magazine R (Kodansha)

 

Japon kültürüne göre doğaüstü güçlü canavar ve ruhlar sınıfı youkai adı altında birçok kitapta yer almaktadır, ancak normal insanlar tarafından hiçbir zaman görülememiştir. Gelgelelim baş karakterimiz Kotoko, başına gelmiş bir olaydan dolayı işlerin ruhani boyutunu gözü kapalı görebilmektedir. Henüz 11 yaşındayken bir youkai tarafından kaçırılmış ve bu ruhlarla insan dünyası arası bir ”aracı” görevi edinmek üzere youkaiların tanrısı olmayı kabul etmiştir. Ancak bunun bir bedeli olmadığını söylersek yalan olur; çünkü kendisi sağ gözünden ve sol bacağından vazgeçmek zorunda kalmıştır. Polisler kafalarında binlerce soru işaretleriyle kızı bulduğunda ise kimin kaçırdığı ya da nasıl bu hale döndüğü konusunda bir bilgi edinememiştir. 6 sene sonra Kotoko, protez bacağıyla ve yapma gözüyle hastanedeki kontrollerine gelirken kazara Kurou adında kendinden biraz daha büyük, yakışıklı bir delikanlı ile tanışma fırsatını bulur. Kotoko’nun youkailarla bağlantısını düşündüğümüzde gerçekten sıradan bir ilişki yaşayabilecekler midir sizce?

Kyokou Suiri

Kurou ve Kotoko

Karakterlerimizden Kotoko, yaşına rağmen küçük gösteren ancak yerinde ve zamanında tümdengelim kavramını cümlelerine oturtan zeki ve bilgili bir kızdır. Mantıklı, açık ve tam bir ojou-sama konuşma tarzına sahip biri olarak konuştuklarından her vakit kendinden bir pay çıkarabilir biri. Şöyle bir gerçek var ki, Kotoko gibi birinin yerinde başka biri olsa başına gelmiş olan olaylara ağlayarak veya yalvararak geçebilir. Baş karakterde bulduğum ilginç gelen yönü ise gözünün oyulmasını ve bacağının kesilmesini bir baş ağrısı olarak değil, bir lütuf gibi görerek tanrı pozisyonunu daha rahat kucaklayabiliyor. (FMA referansına dikkat!)

Kyokou Suiri

Kotoko Iwanaga

kyokou suiri

Kurou Sakuragawa (her zaman gülerken yakalayamazsınız)

Kurou duygularını çok dışarı vurmayan biri olarak Kotoko’yla tanışmadan önce liseden beri çıktığı sevgilisi Saki ile beraber hastanedeki hasta kuzenini ziyaret ediyordu. Ancak hakkında bilinmeyen yönleri ve yorumlanamaz davranışı yüzünden sevgilisi ondan ayrılmıştır. Sonuç olarak her ne kadar tanışmaları biraz sanş eseri olsa da Kotoko, Kurou ile hastanede tanıştıktan sonra ona karşı beslediği 2 yıllık platonik aşkı en sonunda bir yerlere vararak onunla etkileşime geçiyor. Aralarındaki ufak çaplı konuşmalar dinamik bir şekilde akıcı gidiyor. Kurou aralarındaki konuşmalar dışında ileriki bölümlerde bizleri şaşırtacak korkusuz davranışlarıyla etkilemeyi bırakmayacaktır.

kyokou suiri

Hikaye, romantik kısmı biraz karmaşık ancak toparlanabilir bir düzene sahip diyalog yoğunluklu bir seri olarak geçiyor. Asıl konuyu insan ilişkileriyle örtbas ederek gizemi ortaya çıkarmak ise güzel bir fikre benziyor. Kurou ve Kotoko, kimsenin inanamayacağı benzer sırlarını kendi aralarında paylaşarak çevrelerinde dönen doğaüstü, gizli ve esrarengiz olaylara birer göz atıyorlar. Geçmişi gösteren sahneler ve zamanda atlamalar hikaye üzerinde çokça bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları karakterler arası iletişimin daha koyu kıvama gelmesi ve hakkında öğrenmemiz gereken belli olaylardaki bilgileri çözme pahasına öğrenmektir ki bu sayede etkileşim ve manipülasyon gibi önemli rollerin insanlar ve youkailar dünyası üzerinde nasıl bir düzene oturabildiğini görmektir.

Kyokou Suiri

Sorunlu Youkaiları şu tarafa alıyoruz –>

Çizimleri ise mangaya artı kazandıran, fevkalade denebilecek düzeyde ilgi çekici ve gözde hoş bir görüntü bırakan bir etken olarak karşımızda. Her ne kadar diyalog yoğunluklu olsa da, arada geçen aksiyon ve ince çizgilerle verilmiş hareketlilik shounen okuyucuları tatmin edebiliyor.

Manga, Zetsuen no Tempest ve Spiral gibi ünlü manga serilerinin mangakasından çıkma olduğu için yüksek bir potansiyele sahiptir. Bimonth (2 ayda bir çıkan) serileriden biri olmasına rağmen her bir bölüm yaklaşık 75-90 sayfa olduğu için rahatlıkla bekleme olanağınızı arttırıyor.

Sonuç olarak iki baş karakteri ve onların aralarında geçen konuşmaları severek okuduğum, yeni bir seri ile karşı karşıyayız. Okumanızı tavsiye ederim.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?