Kuroko no Basket

Anime Tanıtım

Kuroko no Basket

 (The Basketball which Kuroko Plays, 黒子のバスケ)

Tür: Komedi, Okul, Shounen, Spor

Yayınlanma Tarihi: 08.04.2012 – 22.09.2012

Bölüm Sayısı: 25

Yönetmen: Tada Shunsuke (Sands of Destruction)

Senaryo: Tanimura Daishiro (Yondemasu yo, Azazel-san), Takagi Noboru (Jigoku Shoujo, Natsume Yuujinchou, Shiki), Hirabayashi Sawako (Tonari no Kaibutsu-kun), Nemoto Toshizo (Durarara!!, Getbackers, Gosick, Phi-Brain, Steins;Gate)

Yapımcı: Maruyama Hiro, Sakurai Yuka

Firma / Stüdyo: Production I.G, Bandai Visual, Lantis, NAS, Mainichi Broadcasting

Müzik: Nakanishi Ryosuke, R・O・N

Başlıca Seiyuular: Ono Kensho (Kuroko Tetsuya), Ono Yuuki (Kagami Taiga), Suwabe Junichi (Aomine Daiki), Kimura Ryouhei (Kise Ryouta), Ono Daisuke (Midorima Shintarou)

Manga: Kuroko no Basket

Mangaka: Fujimaki Tadatoshi

Opening: Granrodeo – Can Do, Granrodeo – Rimfire

Ending: Hyadain – Start It Right Away, OLDCODEX – Catal Rhythm

 

Kırmızı saçlı, çatal kaşlı, ana karakterlerimizden Kagami Taiga Amerika’dan Japonya’ya gelmiştir. Liseye Seirin Lisesi’nde başlar. Liseye başlayan freshman (birinci sınıf öğrencisi) Kagami basketbol kulübüne girer. Seirin Gakuen basketbol takım koçu Aida Riko takıma başvuran öğrencileri spor salonunda toplar, takıma alacağı yeni oyuncuları test edecektir.

Riko-chan’ın öyle gözleri vardır ki sporcuların potansiyellerini bakarak ölçüp biçebilir.

blank

“All his numbers are through the roof.”
(Riko’nun görüşü)

Kagami’nin daha burada gelecek vaadeden bir sporcu olduğuna karar verilir. Riko’nun göz geçirme faslı bitmeden önce listede bir kişinin daha adı vardır: Kuroko Tetsuya. Herkes Kuroko’yu gözden kaçırmıştır, orada olduğunu daha önce kimse fark etmemiştir. Halbuki Kuroko ilk çağırdıkları andan itibaren oradadır. Kuroko’muz hep böyle gözden kaçırılmaktadır, bir gölgeymiş gibi varlığını kimsecikler fark etmez. 1.68 boyu, 57 kilosuyla kassız çelimsiz Kuroko’yu gören Riko şok olur. Başta yeteneksiz görünen Kuroko aslında Teikou Orta Okulunun efsanevi basketbol takımı Mucizeler Kuşağı (The Generation of Miracles, Kiseki No Sedai)’nın efsanevi 6. oyuncusudur.

blank

Kiseki no Sedai

Basket atmakta başarısız olsa da Kuroko inanılmaz paslar atmakta ve rakipten top çalmakta çok başarılıdır.

blank

Kuroko’nun da bir parçası olduğu Kiseki no Sedai, her maçtan zaferle çıkması ve kupaları götürmesiyle epey bir ün yapmıştır. Ortaokulun bitmesiyle takım dağılmış ve takımın altı üyesi de farklı liselere girmiştir. Artık liseler arası turnuvalarda bu altı oyuncu karşı karşıya gelecektir.

blank

Kurulan yeni dostluklar, eski dostların heyecanlı karşılaşmaları sizi bu seriye epey bir bağlayacak.

blank

Çizimleri çok güzel, burunlar minicik. Gördüğünüz üzere seri renkli renkli. İçimizi açıyor izlerken.

blank

Her bölümün sonuna “See you next week!” diye resimler koymuşlar. Hepsi birbirinden şeker.

Seslendirmenleri nerelerden tanıyabileceğinizi de söyleyeyim. Aomine’nin seslendirmeni Suwabe Junichi. Korkunç bakışlar atan, pis pis gülen bu havalı karaktere başka kimin sesi yakışırdı hiç bilemeyeceğim. Suwabe-san Bleach’teki Grimmjow’un da seiyuusu. Nerden bakarsak bakalım bu iki karakterin cidden bir uyumu var, pis bakış atma konusunda.

Midorima’nın seiyuu Ono Daisuke, beni en çok şaşırtan oldu çünkü Durarara’dan hot-headed (öfkeli) Shizuo’muzdan Midorima’ya epey bir uç geçiş olmuş. Tabii hepsi de çok sevdiğimiz karakterler.

One Piece Zoro’nun sesini (Nakai Kazuya) de duyacaksınız, onu kaçırmayacağınızdan eminim.

blank

Kiseki no Sedai

Seriyle ilgili bir sürü fanart var. İnternete bakarsanız bayağı uğraşılmış. Normal tabii, renkli iç açıcı havası insanı sanata itiyor demek ki. Cosplay’e de çok elverişli olduğu bir gerçek.

Seri çok keyifli, gülmesi bol. İzlemenizi tavsiye ederim, memnun kalacağınızdan eminim.

Yorumlarınızı beklerim. İyi seyirler…

Hızlıca Paylaş!