Kendisi Kısa Etkisi Uzun Anime Serileri

Kısa Anime Önerileri

Sizler için başlıktan da anlayacağınız üzere, bölüm sayısı az olup da konusu ilgi çekici anime serileri seçtim. Onları izledikten sonra keşke daha uzun olsaydı ya da umarım devam sezonu vardır diyeceksiniz!

Kısa Anime Önerileri

Made in Abyss (2017)
Stüdyo: Kinema Citrus
Bölüm Sayısı: 13

kısa anime önerileri

“Abyss”, uzun zamandır esrarengiz yaratıklarla ve kalıntılarla dolu, dünyanın derinliklerine uzanan bir uçurum. Nasıl oldu? Dipte ne yatıyor? Diver (Dalgıç) olarak bilinen sayısız cesur insan, Abyss’in bu gizemlerini, korkusuzca en karanlık alemlerine inerek çözmeye çalıştı. Dalgıçların en iyi ve en cesur olanı White Whistle (Beyaz Islık), yüzeyde kalanlar tarafından efsane olarak anılır.

Riko, kayıp Beyaz Islık’tan ‘Yokedici’ Lyza’nın kızıdır ve annesi gibi Abyss’i keşfetmek ve en dibine inmek ister. Ama kendisi daha Kırmızı Islık’tır ve şimdilik sadece üst katmanlarda gezmesine izin vardır. Yine de Riko, sıradan bir çocuğu andıran gizemli robot olan Regu ile karşılaşır. Regu’nun anıları yoktur ve iki karakterimiz onları kurtarmak ve çukuru keşfetmek için birlikte Abyss’in derinliklerine inerler.

Sora yori mo Tooi Basho
Stüdyo: Madhouse
Bölüm Sayısı: 13

kısa anime önerileri

Tamaki Mari, dünyaya karşı karşı konulamaz bir merak içindedir ve evrenin ulaşamadığı noktalarının ötesinde neler olduğunun hayalini kurmaktadır. Ama bilinmeyenden korkusu ve kendini kısıtlaması ile oluşan kaygı, her zaman onu hayalini kovalamaktan alıkoydu. Ama lisenin ikinci yılında gençliğinin boşa gitmemesi için bunları geride bırakmaya hazır.

Annesinin kayboluşundan sonra, Kobuchizawa Shirase, Antartika’ya gidebilmek için para biriktirmektedir. Herkesin ona karşı kötü tutumuna rağmen, Shirase annesini dünyanın en ucunda, evrene en yakın yerde bulma peşindedir. Shirase’nin azmine hayran kalan Mari de ona katılır. İkisinin gösterdiği çaba başka kızların da ilgisini çeker ve birlikte güney kutbuna yolculuğa giderler.

Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu (2016)
Stüdyo: Studio Deen
Bölüm Sayısı: 13

kısa anime önerileri

Yotarou eski bir yakuza üyesidir, hapishaneden yeni çıkmıştır ve tek bir şeyde odaklanmıştır: suç hayatına geri dönmek yerine, geleneksel Japon komedi öyküsü olan Rakugo sahnesine çıkmak. Hapishanedeyken izlediği performanstan çok etkilenir ve hayatını değiştiren adam Yakumo Yuurakutei ile tanışmayı kafasına koyar. Yotarou’nun acıklı hikayesini duyduktan sonra Yakumo’nun onu ilk öğrencisi olarak kabul etmekten başka çaresi kalmaz.

Violet Evergarden (2018)
Stüdyo: Kyoto Animation
Bölüm Sayısı: 13

kısa anime tavsiyeleri

Violet’in savaş alanında duyduğu ama unutamadığı kelimeler vardır. Bu sözler, ona diğerlerinden daha fazla değer verdiği biri tarafından söylenmiştir. O, henüz onların anlamını bilmiyordur. Telesis’te, kıtayı Kuzey ve Güney olarak bölen büyük savaş dört yılın sonunda bitmiştir.

Genç kız, Violet Evergarden, önceden “silah” olarak bilinmektedir ama savaştan sonra posta servisinde yeni hayatına başlamıştır. İnsanların düşüncelerini taşıyan ve bunları kelimelere dönüştüren “Auto Memories Dolls” sisteminden çok etkilenmiştir ve onlara katılmıştır. Yeni yolculuğunda, bir çok insan ve bir çok yeni duygu ile yüzleşir ve duyduğu kelimelerin anlamını aramaktadır.

Usagi Drop (2011)
Stüdyo: Production I.G
Bölüm Sayısı: 11

kısa anime önerileri

Daikichi Kawachi, düzgün bir işi olan ama bütün hayatı boyunca bir amacı olmayan 30 yaşında bir bekardır. Dedesi ölünce, cenazesi için aile evine döner. Eve geldiğinde, büyükbabasının gayri meşru kızı olan Rin ile tanışır. Kız, diğer aile üyeleri için bir utanç kaynağıdır, herkes onu dışlar ve kimse onunla ilgilenmek istemez. Küçük kızın bu durumuna sinirlenen Daikichi, daha önce çocuklarla deneyimi olmadığı halde Rin’i yetiştirmek istediğini açıklar. Daikichi’nin Rin’i nazik ve şefkatle büyütmesini, aynı zamanda mutlu ve birbirine sıkı sıkıya bağlı olan aile yapısını görebileceğiniz sevimli ve sıcak bir yolculuk.

Bakaramon (2014)
Stüdyo: Kinema Citrus
Bölüm Sayısı: 12

kısa anime önerisi

Seishuu Handa ümit veren genç, yakışıklı, yetenekli ama ne yazıkkı narsist bir hattat sanatçısıdır. Tecrübeli bir hattatcı, ödül kazanan eserini “orijinal olmayan” olarak nitelendirince, Seishuu çıldırır ve olay çıkartır. Ceza olarak babası onu Goto Adaları’na gönderir. Orada hem Tokyo’nun şehir hayatından uzaklaşmış olacaktır hem de kendini daha iyi yansıtmak için gelişecektir. Buraya alışmak istese de, ilham kaynağı bulmaya çalışsa da ada halkı onu rahat bırakmaz. Her gün farklı zorlukların üstesinden gelen Seishuu, şehirde yaşamadığı yeni duyguları hisseder.

Sakamichi no Apollon (2012)
Stüdyo: Tezuka Productions ve MAPPA
Bölüm Sayısı: 12

kısa anime önerisi

İçine kapalı klasik müzik piyanisti ve üst düzey öğrenci Kaoru Nishimi, lise birinci yılı için Kyushu’ya gelir. Çocukluğundan beri sürekli bir yerden bir yere taşındıktan sonra, uyum için bütün umutlarını bırakıp kendini yalnız, anlamsız bir yıl için hazırlar. Ama okulun başbelası Sentarou Kawabuchi ile karşılaşana kadar. Sentarou’nun jazz müziğinin ölçülemez aşkı Kaoru’ya bu tür hakkında daha fazla bilgi edinme konusunda ilham verir ve sonuç olarak ilk arkadaşını yapar yavaşça kendi kabuğundan ayrılmaya başlar.

Kaoru, Ritsuko Mukae’nin ailesinin sahip olduğu plak dükkanının bodrumunda bulunan, okul sonrası jazz seanslarında piyano çalmaya başlar. Müzik yeteneklerini kendine ve başkalarına zevk getirmek için kullanmanın muazzam sevincini keşfettiğinde, Kaoru’nun yazları sonsuza dek hatırlayacağı bir şeye dönüşebilir.

Natsume Yuujinchou (2008)
Stüdyo: Brain’s Base
Bölüm Sayısı: 13

kısa anime önerisi

On beş yaşındaki Natsume Takashi’nin kendine özgü korkunç bir sırrı vardır: hatırlayabildiği kadarıyla her zaman youkai tarafından kovalanmıştır. Natsume, kısa süre önce vefat eden büyükannesi Reiko’nun kendi kontrolünü altına aldığı ruhların isimlerini içeren Yuujinchou’yu veya “Dostlar Kitabını”nın ona kaldığını keşfeder. Natsume’nin elindeki kitap, Reiko’nun torununa da bu gücü verir, bu yüzden bu öfkeli varlıklar bir şekilde özgürlüklerini alma umuduyla onu rahatsız eder.

Ebeveynleri ve sevgi dolu bir evi olmadan, süreki düşmancıl ve acımasız youkai tarafından avlanan Natsume, kendini ait hissedebileceği bir yer aramaktadır. Tek yoldaşı, ona korumalık yapan Madara adında bir youkai’dır. Nyanko-sensei olarak adlandırılan Madara, onu korumak için kendi sebepleri olan gizemli bir kedi ruhudur. Serimiz, Natsume’nin meşhur koruyucusu Madara’yla birlikte, büyükannesinin sözleşmesiyle bağlı ruhları serbest bırakmaya çalışan hayatını konu alan sıra dışı doğaüstü bir seridir.

No Game No Life (2014)
Stüdyo: Madhouse
Bölüm Sayısı: 12

kısa anime önerisi

Serimiz Sora ve Shiro isimli eve kapanmış NEET olan, online oyunlarda efsanevi “Blank” lakaplı kardeşleri konu almaktadır. Gerçek dünyayı başka bir berbat oyun olarak görürler; ancak, onları bir satranç maçına davet eden garip bir e-posta her şeyi değiştirir. Kardeşler, Oyun Tanrısı Tet ile buluştukları başka bir dünyaya düşmüşlerdir. Gizemli tanrı Sora ve Shiro’yu, küçük çatışmalardan bütün ülkelerin kaderine kadar her türlü olayın savaş yoluyla değil, yüksek riskli oyunlarla çözdüğü bir dünya olan Disboard’a getirmiştir.

Bu sistem, her bir tarafın diğer tarafın bahsi ile aynı değerde olduğunu düşündüğü bir şeyi yatırması gereken temel bir kural sayesinde çalışır. İnsanlık fikrinin çocuk oyununa indirgenmiş olduğu bu garip yerde Sora ve Shiro oyun oynamaya devam etmek için gerçek bir hedef bulur: Disboard’daki onaltı ırkı birleştirmek, Tet’i yenmek, ve bu gizemli oyunların-her-şey olduğu dünyada tanrı olmak.

Angel Beats (2010)
Stüdyo: P.A. Works
Bölüm Sayısı: 13

kısa anime önerisi

Otonashi öldüğünü öğrenmek için uyanır. Yuri adında bir kız, öbür dünyada olduklarını açıklar ve Otonashi, kendisi hakkında hatırladığı tek şeyin ismi olduğunu anlar. Yuri ona Shinda Sekai Sensen’i (Öbür Hayat Savaşı) yönettiğini ve Tenshi adlı bir kıza karşı savaş açtığını söyler. Yuri’nin Tenshi’nin kötü olduğunu iddia ettiğinde inanamayan Otonashi, onunla konuşmaya çalışır ancak karşılaşma istediği gibi gitmez. Otonashi’de SSS’e katılır ve Tenshi ile savaşmaya karar verir ancak garip bir şekilde ona karşı ilgisi olduğunu farkeder. Anılarını yeniden kazanmaya ve Tenshi’yi anlamaya çalışırken, yavaş yavaş öbür dünyadaki gizemleri çözmeye çalışır.

Death Parade (2015)
Stüdyo: Madhouse
Bölüm Sayısı: 12

kısa anime önerisi

Ölümden sonra cennet ya da cehennem yoktur, sadece reenkarnasyon ve unutulma arasında duran bir bar vardır. Burada, barmen yakın zamanda vefat etmiş çiftlere, reenkarnasyona çıkma ya da boşluğa düşme kaderlerinin belirleneceği rastgele bir oyuna meydan okumaktadır. Bovling, dart, hava hokeyi veya aralarındaki herhangi bir şey olsun, her insanın gerçek doğası, barın efendisinin kaprislerine dans ederek, ölüm ve hatıraların korkunç bir geçit töreninde ortaya çıkar. Öbür dünyanın hakimi Decim’in beklediği Quindecim’e hoş geldiniz!

Zankyou no Terror (2014)
Stüdyo: MAPPA
Bölüm Sayısı: 11

kısa anime önerisi

Kırmızı renkle boyanmış, “VON” sözcüğü, Japonya’daki bir nükleer tesise yapılan terörist saldırının ardından geride kalan tek şey. Hükümet, karar verememektedir; polis ise suçluları umutsuzca aramaktadır. Altı ay sonra internete düşen bir videoya kadar halk bu olaydan habersizdir. Videoda kendilerine “Sfenks” olarak tanımlayan iki genç polise meydan okur ve Tokyo’da yıkıma ve kargaşaya neden olmakla tehdit eder. Kitlesel paniği hızlı bir şekilde şehir içine yaymayı durduramayan ve soruşturmasında herhangi bir ipucu bulamayan polis, bu teröristlere karşı etkili davranma mücadelesi verir. Serimiz, Sfenks’in maskeli figürlerinin ardındaki iki genç olan Dokuz ve On İki’in hikayesini anlatır. Var olmamaları gerekiyordu ama aldatma ve sırlar içeren bu dünyada güçlü durup kendileri hakkındaki gerçeği ve umudu, etraflarındaki şehir ile birlikte yok etmek tek amaçlarıdır.

Sizin de böyle sevdiğiniz kısa animeler varsa yorum olarak yazmayı unutmayın. ^_^

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?