Kiraz Çiçekleri

Dünyanın sayılı harikalarından olan Kiraz Çiçekleri’ni kim sevmez? Bu muhteşem manzaralara ulaşmak için tıklayın.

cherry blossom

Güneyden kuzeye yol alır, genç bir samurayın ruhunu, güzel bir kadının ihtişamını taşıyan kiraz çiçekleri. Samuraylar daha gençken ölümü tatmış, kiraz çiçekleri de en güzel oldukları vakitte dökülmüşlerdir. İşte böyle geçici işte böyle de güzeldir. Gelişini bekleyen halk, kiraz ağaçlarının meyve vermemesini önemsemez sadece onun pembelikleri altında yürümek, festivaller düzenlemek ve belki de bazıları uçuşan çiçek yaprakları altında evlenmenin hayalini kurarlar.

Mart ayında başlayıp, Mayıs’ın sonlarına kadar süren bahar, Japonlar için Hana-mi yani çiçek seyri anlamına gelmektedir. Kiraz ağaçlarının çiçeklenmesi ve yarattığı güzel manzara bahar mevsimini daha özel kılmıştır. Kültürlerinde de ayrı bir önem, ayrı bir anlam taşımaktadır. Kış için bir veda, bahar için ise görkemli bir başlangıç demektir.

Çiçeklenen ağaçlar güzelliklerini kısa bir süre sunarlar ve çiçeklerini tüm şehir üstüne dökerler. En fazla iki hafta görebiliriz bu harika manzarayı. Bu yüzden Japon halkı çiçeklenme zamanı üstüne fazla hassasiyetli davranır. Bundan dolayı daha dikkatli çalışılır ve çiçeklenme günü halka doğru olarak haber verilir. Güzel bir gün için heyecanla bekleyen halkın beklentilerini boşa çıkarmak üzücü olabilir; çünkü kendilerini çiçeklerin altında gezinmeye,  onları sevdikleriyle izlemeye,  parklara koşmaya hazırlamışlardır.

Bazen şiirlerinde bir Sakura hüznünü bazen de şarkılarında neşesini görebiliriz ama en güzeli gidip kendimiz yaşamak, yanağımızı öpen kiraz çiçekleri altında dalmak isteyebiliriz.

Kiraz çiçeklerinin açışı o kadar güzeldir ki meteoroloji tarafından her şehir için tahminleri önceden yapılır ve insanlar ona göre programlarını ayarlar. 2013’te ön görülen kiraz çiçeklerinin açış zamanları aşağıdaki gibidir:

 

Yer Tahmini Açma Tarihi En Güzel Zamanı
Tokyo 25 Mart 1 Nisan – 10 Nisan
Kyoto 25 Mart 1 Nisan – 10 Nisan
Kagoshima  22 Mart 30 Mart – 7 Nisan
Kumamoto  19 Mart 27 Mart – 4 Nisan
Fukuoka  20 Mart 29 Mart – 6 Nisan
Hiroshima  24 Mart 1 Nisan – 9 Nisan
Osaka  25 Mart 1 Nisan – 10 Nisan
Nara 27 Mart 1 Nisan – 9 Nisan
Nagoya  24 Mart 31 Mart – 8 Nisan
Yokohama  25 Mart 1 Nisan – 9 Nisan
Kanazawa  2 Nisan 8 Nisan – 15 Nisan
Nagano 12 Nisan 16 Nisan – 23 Nisan
Fukushima 10 Nisan 15 Nisan – 22 Nisan
Sendai 12 Nisan 17 Nisan – 24 Nisan
Aomori 24 Nisan 29 Nisan – 6 Mayıs
Hakodate  1 Mayıs 5 Mayıs – 12 Mayıs
Sapporo  4 Mayıs 7 Mayıs – 14 Mayıs
Hızlıca Paylaş!