Kimi no Na wa.’yı Türkiye’de Sinemada İzlemek

Kİmi no Na wa.’yı Türkiye’de Sinemada İzlemek Nasılmış?

Kimi no Na wa. (Senin Adın) anime filmi Türkiye’de vizyona girdiği gibi (25 Ağustos) sabah kalktım ve kalktığım gibi üstümü giyinip koştum Kimi no Na wa.’yı sinemada izlemek için Kızılay Büyülü Fener’e. 15.30’ta başlamasına rağmen 13.30 gibi Kızılay’da olup biletimi hemen kaptım (Kapmasaydım yer kalmayacakmış zaten). Geçen sene tam vizyona girdiği sıra Japonya’da bulunma şansım olmuştu, o yüzden benim için 2. sinemada izleyişim oldu ve aynı hissi tekrar yaşattığı için öncelikle Başka Sinema’ya teşekkürlerimi sunmak isterim :)

Bilmeyenler için filmi özetlemek gerekirse, kısacası bir kız ve bir erkeğin ruhlarının yer değiştirmesi olayı ile başlayan olağanüstü bir hikaye, romantizm de var tabii :) Filmin ilk yarısını hafif gülerek izlersiniz belki de az çok az sıkılabilirsiniz fakat bunu RADWIMPS kendilerine has melodileri ile engellemiş oluyorlar fakat sonlara doğru, özellikle bu filmin özetini yukarıda belirttiğim gibi bilenler için çok şaşırtacak hikayeye dönüşecektir. Ben ilk izlediğimde, yukarıda belirttiğim gibi bir hikayeden oluştuğunu sanarak ve “klasik” diye kafamda kısıtlayarak izlemiştim. İlk önce çizim kalitesinde ağzım açık kalmıştı sonrasında ise hikayenin gidişatı filme %100 odaklanmama neden olmuştu. Hemen bitmişti sanki 10 dakikalık film… Belki ağlanacak hüzünlenecek bir film değil fakat filmin sonunda tatmin oluyorsunuz. İşlemesi zor olayı ele almış film belki bir adımını yanlış yaparsa komplike olup ipler birbirine bağlanamaz duruma gelebilirdi ama her şey ortada açık, “Hee, bu da bundanmış” dedirtiyor kafanızda soru işareti kalmıyor.

Açık olmak gerekirse, ben biraz düşük kalite izleriz diye bekliyordum ama öyle bir şey olmadı, gayet görüntüsü, ses kalitesi güzeldi ve tahmin ettiğim gibi filmin ilk 5. dakikasında tüylerim diken diken oldu tıpkı ilk izlediğimde olduğu gibi. O manzara görüntüleri ile tüylerimin diken diken olmaması güç zaten.

Film alt yazılıdır ve çeviriler gayet güzeldi, bunu da belirtmiş olayım :)

Salona gelirsek, Ankaralılar bilir ki Büyülü Fener’in sinema salonları öyle büyük olmuyor, orta büyüklükteki salonda aşağı yukarı 10 sıra vardır ve ön sırasına kadar dolu bir şekilde izledik. Bu bir destektir ve bu ileride anime filmlerin tekrardan ülkemize gösterime girmesini etkileyecek harekettir. Filmin güzelliğini sinemada izlemek için izleyenler 2 işi aynı anda yapmış oldular ve bu gerçekten bizim için yani anime severlere artı bir şey. Bana kalırsa Shinkai Makoto’nun film kalitesi sinemalarda kesinlikle izlenmeli, “Garden of the Word” gibi biraz eski eserleri için de geçerli bu hatta. Aynı şey tabii ki Miyazaki Hayao’nun filmlerinde de geçerli. Bana kalırsa Spirited Away yarın vizyona giriyor deseler dakika beklemem koşar alırım biletimi :D

Tekrar ve tekrar diyorum, film bana göre kaliteli en çok da manzara görüntüleri çok kaliteli. Üstüne o manzara görüntüleri ile birlikte RADWIMPS’ın müzikleri arkadan çalıyor ya dayanamıyorsun ortada hiç ağlanacak üzülecek hüzünlü sahne yokken bile gözleriniz dolabiliyor. Bir amatör çizer olduğum için de olabilir ki çok etkilenirim animasyon kalitesinden. Normalde çizilen karakterler “Çok tatlı çizilmiş keşke ben de böyle çizebilsem” dedirtiyorken gözlerimi Shinjuku’dan, Itomori’den gözyüzünden göllerinden ayıramadım bile. Fotoğrafmış gibi belki fotoğraftan da güzel. Yorumlarda çok gördüm; “Bu filmi herkes çıktığı anda bilgisayardan izledi pek giden olmaz” “Zaten izledik neden gidelim”. Yanılıyorsunuz ve eğer filmin konusunu sevdiyseniz kesinlikle tekrardan izlemeye, vereceğiniz paraya değecektir. Ayrıca Türkiye sinemalarında Japon animasyon filmini Türkçe alt yazılı izlemek de kolay değil, bu durumun verdiği mutluluk bile insanı sinemaya götürsün bence! 

Kendi duygularımı dökmekte çok fazla zorlanan insanım ama umarım bu filmi ne kadar sevdiğimi, Türkiye’de vizyona girmesinin ne kadar beni mutlu ettiğini anlatabilmişimdir :) Yazımın sayesinde fikrini değiştirip gidecek olanlar çıkarsa ne mutlu bana, hem yarın veya öbür günlerde izlemeye gidecek olanlara da şimdiden iyi seyirler!

Bu arada kişisel tercihim olarak ben oyuncuların ana karakterlerini seslendirmesine hala karşıyım fakat bu filmdekiler aslında çok da fena değiller biliyor musunuz? Tabii bu benim görüşüm. Çünkü bu filmde kadın erkeği, erkek de kadını seslendirmek zorundalar idi ve artı olarak da ŞİVE vardı. Geçen SnK’nin Kansai-ben versiyonuna denk geldim ve herkes yorum atmış “yerlisi olmayınca olmuyor ne kadar profesyonel seslendirici olsa” gibi yorumlar. Haklılar da. ben hala karşıyım mesela yeni çıkan “Uchiage hanabi. Shitakara Miru ka, Yoko Kara Miru ka.”yı oyuncuların seslendirmiş olması yönü ile çok eleştiri alıyor ama Kimi no Na wa. gene bunlara göre zor işmiş ve fena da değilmiş, veya kulağım alıştı bilemedim ^^;

Ayrıca, son dakika değişiklik de yapılmış durumda, eklenen şehirler ve hepimizin en çok sorduğu “Peki bu film ne zamana kadar vizyonda?” sorusuna cevap arıyorsanız bu linki tıklayınız.

Hızlıca Paylaş!