Karakuri Circus

Sıcak Sıcak

Karakuri Circus

Karakuri Circus izle

Tür: Shonen, Macera, Gizem

Bölüm Sayısı: 36

Yönetmen: Nishimura Satoshi

Senaryo: Inoue Toshiki

Eser (Manga): Fujita Kazuhiro

Karakter Tasarımı: Yoshimatsu Takahiro

Yapımcı: Maruyama Masao

Müzik: Hayashi Yuki

Stüdyo: Studio VOLN

Seiyuular: Koyama Rikiya (Katou Narumi), Ueda Chihiro (Saiga Masaru), Saiga Shirogane (Hayashibara Megumi), Park Romi (Verneuil Lucille), Yuuki Aoi (Columbine), Fukuyama Jun (Arlequino), Sakurai Takahiro (Ashihana Eiryou)

Açılış Şarkısı: Gekkou (BUMP OF CHICKEN)

Kapanış Şarkısı: Marionette (Lozareena)

Sonbahar sezonunda izleyecek yeni bir seri ararken ismiyle dikkatimi çeken bir yapım oldu Karakuri Circus. Yine öncesinde animenin yapım ekibinde Hunter x Hunter serisinden tanıdığımız isimlerin olduğunu da duyunca izleme listeme almaya karar verdim. Her ne kadar Hunter x Hunter dünyasına yabancı olsam da…

İlk bölümden itibaren üç karaktere yoğunlaşıyoruz. Zonapha Sendromu da denilen, insanları güldüremezse nefes almakta güçlük çeken Narumi; babası vefaat edip bir başına kalan ve yanında garip bir bavulla gezen küçük Masaru ve sonlara doğru bir assolist edasıyla ortaya çıkan kukla oynatıcısı Shirogane.

Gelelim bu üçlünün yollarının nasıl kesiştiğine. Küçük Masaru bir başına sokaklarda gezerken ayı kostümü içinde bir sirk ilanı dağıtan Narumi’ye rastlar. Masaru ilanı alıp Narumi’den kendisini bu sirke götürmesini ister. Eh etrafında bir büyük olmadan gezen bu çocuktan pek hazzetmeyen Narumi başta tereddüt eder. Bu tereddütü hisseden Masaru ısrar etmeyip mahzun bir şekilde arkasını dönüp giderken Narumi’yi yine bir nefes alamama nöbeti tutar. Bundan tek kurtuluşu da birini güldürmek zorunda olmasıdır. Şapşalca hareketler yaparak insanların yüzünde tek bir tebessüm arayan Narumi’yi Masaru’nun kıkırdamaları kurtarır. (Bu arada açıkçası en seveceğimiz karakterlerden biri hiç şüphesiz Narumi olacak gibi.) Hayatını kurtaran kişiye teşekkür edemeden bu kez de Narumi Masaru’yu kurtarmak zorunda kalır. Zira uzun boylu kuklavari tuhaf adamlar Masaru’yu kaçırma teşebbüsünde bulunur.

Karakuri Circus izle

İşte bu noktadan sonra işler iyice sarpa sarmaya başlar. İkili birlikte bir trene atlayıp tam bu tuhaf insanlardan kaçıp kurtuldu derken yine Masaru’nun talihsizliği peşini bırakmaz ve büyük bir tren kazası baş gösterir kukla adamlar sağ olsun. Öte yandan Masaru trende hayat hikayesini kısa bir süreliğine de olsa Narumi ile paylaşma imkanı bulmuştur. Dedesi zamanında Masaru’nun babasına bir şey olursa büyük bir bavulu işaret edip kaçmasını ve  Shirogane’yi bulmasını tembih etmiştir. İşte bu tren kazası gösterişli bir buluşmaya sahne olacaktır.

Peki bu kukla adamlar büyük bir şirketin varisi olan Masaru’dan ne istemekte? Shirogane, Masaru ve ailesi hakkında ne gibi gerçekler bilmekte? Dahası hiç hesapta yokken olaylara dahil olan Narumi Masaru’ya yardım edecek mi? Tüm bu soruların cevabını ilerleyen bölümlerde öğreneceğiz.

Karakuri Circus izle

Karakuri Circus izle

Hikayemiz bana göre karakterleri ve kurgusuyla oldukça ilgi çekici. İlk bölümde en göz alıcı sahne hangisi diye sorarsanız Shirogane’nin giriş sahnesi derim. Çok detay vermek istemiyorum bu yüzden izlemenizi tavsiye ederim. Çizimler oldukça güzel hem nostaljik hem modern. Zaten Hunter x Hunter izleyenler yabancılık çekmeyecektir, karakter tasarımcısı Yoshimatsu Takahiro sağ olsun. Bunun dışında müzikler de enfes. Boku no Hero Academia, Haikyuu!!, Ballroom e Youkoso gibi ünlü serilere el atmış Hayashi Yuki yine şahane bestelere imza atmış görünüyor.

Karakuri Circus izle

Anime bazı yönleriyle bana D.Gray-man serisini hatırlattı. Açıkçası sirkleri çok sevmem ve kuklalar da bana daima korkutucu gelmiştir. Bu açıdan iki seride de karanlık bir hava mevcut. Yine yeni serimizin ilk bölümünde Masaru bir zamanlar insanları eğlendiren sirklerden başka terör yayan kimi sirklerin de var olduğunun altını çiziyor. Ortaya çıkacak düşman karakterleri merakla bekliyorum. Ana karakterlerimiz arasındaki ilişkilere gelecek olursak: Bir anda yapayalnız kalmş Masaru için üzülürken Narumi ve Shirogane sayesinde küçüğümüzün yalnız olmadığını bilmek sevindirici. Özellikle Narumi ve Masaru arasında abi-kardeş tarzında sağlam bir bağ oluşacak gibi geliyor bana.

Uzun lafın kısası Karakuri Circus ilk bölüm itibariyle sessiz ama etkili bir giriş yaptı bana göre. Serinin 36 bölüm olarak planlanması gayet yerinde bir karar olmuş. Bakalım ilerleyen bölümlerde ne gibi maceralar göreceğiz merakla bekliyorum.

Hızlıca Paylaş!