Jump Editörleri Eiichiro Oda’nın Yorumundan Dolayı Özür Diledi

One Piece Mangasının 89.Ciltinde Yer Alan Eiichiro Oda’nın Yorumu Eleştiri Aldı

Milliyetçilerin sinirlenmesine neden olan Eiichiro Oda’nın 2.Dünya Savaşı şakası gündeme oturdu. Neyse ki bu durum için One Piece hayranlarının endişe etmesine gerek yok. Bu olay ünlü serinin yayınlanmasını engellemeyecek.

89. Ciltte Eiichiro Oda, milliyetçileri üzen bir yorum yazdı. Oda, bir grup insanla yemek yemekten bahseder ve tabakta bir parça karaage (Japon usulü kızarmış tavuk) kaldığında, birisi ”Çavuş Yokio geride kaldı! Birisi savaşı bitirsin!!” diye bağırır. Bu yorum, Japon İmparatorluk Ordusunun son görevlilerinden biri olan Çavuş Shouichi Yokoi’ye atıfta bulunuyor.

Eiichiro Oda'nın Yorumu

1941’de Japonya tarafından Guam’ı savunması için gönderilen Shouichi Yokoi, 1944’de Amerika’nın Guam’ı geri alması sonucunda ormanda, bir yer altı mağarasında saklanmak zorunda kalır. 28 yıl boyunca kimselere yakalanmadan saklanmayı başaran Yokoi, 1972 senesinde iki Guamlı tarafından bulunur ve yeryüzüne çıkarılır. Japonya’ya geri döndüğünde ”Eve canlı dönmem daha utanç verici.” diyen Yokoi, bu yorumundan sonra ulusal bir kahraman oldu ve ölümsüzleştirildi.

Eiichiro Oda'nın Yorumu

 

Milleyetçiler, sadakatin simgesi haline gelen Yokoi’yi kötüleyici bir yazı yazmasından dolayı Oda’yı suçladılar. Japonya, çoğu ülke gibi, savaş gazileri hakkında şaka yapılması konusunda oldukça hassas. Ortalığın yatışması için Shueisha’nın Shounen Jump dergisinin başyazı bölümü özür diledi. Eiichiro Oda’nın direkt olarak özür dilememesi birçok kişinin tepkisini çekti.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?