Japonya’da Tek Bir Öğrenci İçin İşletilen Tren Durağı Mezuniyetini Kutladı!

Dünya’yı Etkileyen, Sıcacık Bir Kapanış… Japonya’da Tek Bir Öğrenci İçin İşletilen Tren Durağı Mezuniyetini Kutladı!

Bu seferki haberimiz, Japonya’dan dünyaya yayılan, tek bir öğrencinin eğitim hayatı için kapanışı ertelenen emektar bir tren istasyonun vedası üzerine. Sizlere daha önce bahsettiğimiz gibi Japonya’nın Hokkaida Adası’nın kuzeyinde bulunan ve kapatılması planlanan sıralı 3 tren durağından Kyu-shirataki, Japon bir öğrenci tarafından okula gidip gelebilmek için kullanılıyordu. Bu yüzden bu üç durağın kapatılması öğrencinin mezuniyetinden sonrasına ertelenmişti.

Japonya'da Tek Bir Öğrenci İçin İşletilen Tren Durağı Mezuniyetini Kutladı

Bu haber Japonya’da oldukça çok yankı uyandırmış ve tren meraklılarının çoğu kameralarını kaptıkları gibi bu istasyona koşmuşlar. Gelin birlikte biz de bu üç tren durağına son bir yolculuk yapalım.

Japonya

İlk durağımız Kyu-shirataki yani sadece Japon öğrencinin kullandığı tren istasyonu. Düşününce ne kadar da kişiye özel bir durum. Belirli bir süre zarfı içerisinde sadece sana ait anıların bulunduğu bir tren durağı. Arkadaşlarla yolculuğun yeri çok ayrı olsa da bu yalnızlığın da paha biçilemez olduğunu söyleyebiliriz. Kim kendine özel bir tren istemez ki?

Tren Durağı

 

Son treni görebilmek ve 69 yaşındaki istasyona saygılarını göstermek için birçok insan 25 Mart günü orada toplanmış ve soğukta bekleyen bu insanlara süt ve patates dağıtılmış.

Japonya'da Tek Bir Öğrenci İçin İşletilen Tren Durağı Mezuniyetini Kutladı

Japon

 

Bu eski ahşap kulübenin içerisine bir buket bırakılıp çalışma saatlerinin olduğu bir gösterge asılmış ve kulübe yazılarla süslenmiş. Büyük bir pankarta da “Kyu-shirataki Durağı, 69 Yaşında, Teşekkür Ederiz.” yazılmış.

Tren İstasyonu

Japonya'da Tek Bir Öğrenci İçin İşletilen Tren Durağı Mezuniyetini Kutladı

Her ne kadar Kyu-shirataki durağı kadar ünlü olmasalar da aslında çok daha yaşlı iki durak daha son trenle birlikte kapanışını yaptı. Bunlardan biri Kami-shirataki durağı.

Tren

 

Japonya

2. bir pankart da bu istasyon için hazırlanmış ve üzerine “Kami-shirataki, 84 Yaşında, Görevini Başarıyla Tamamladı.” yazılmış. Üçüncü istasyonun adı ise “Shimo-shirataki”.

Japonya'da Tek Bir Öğrenci İçin İşletilen Tren Durağı Mezuniyetini Kutladı

Tren Durağı

Aralarında en yaşlı istasyon için hazırlanan pankartta da aynı şekilde “Shimo-shirataki, 87 Yaşında, Görevini Başarıyla Tamamladı.” yazılmış. Bu istasyonlardan geriye bir tek “Shirataki İstasyonu” kaldı ki onun nedeni de diğer üç istasyona göre yenilenmiş, daha modern ve günde 11 trenin bu istasyona uğruyor olması.

Japon

Japonya'da Tek Bir Öğrenci İçin İşletilen Tren Durağı Mezuniyetini Kutladı

Tren DurağıEskilerin eksiklikleri olsa da yaşanmışlıkları daha da özel hissettiriyor galiba insana. Animelerin eski çizimlerinden tutun kapanan tren duraklarına kadar nostaljiyi görmeyi seviyoruz. Ama bu istasyonların haber olmasının arkasındaki en büyük etken nostaljiden çok duyarlı bir düşünce yapısını, eğitime ve insana verilen değeri, yaşanmışlıklara ve çalışmaya gösterilen saygıyı içinde barındırması. Japonlara özgü masal gibi bir olay ve masal gibi bir veda.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?