Japonya’da Sevgililer Günü

Japonya’da Sevgililer Günü ve 14 Mart Beyaz Gün

Japonyada Sevgililer Günü

 

Japonyada Sevgililer Günü Japonya’da 14 Şubat çok özel bir gündür. Kadınlar sevdikleri erkeklere aşklarını göstermek için büyük bir özenle kendi elleriyle çikolata yaparlar veya bugün için özel çikolatalar yapan dükkanlardan gösterişli çikolatalar alırlar. Bu geleneğin nasıl başladığını siz de merak ediyorsanız biraz bahsedelim. Her şey 1936 yılında Aziz Valentin Günü olarak bilinen 14 Şubat’ta Japonya’daki bir çikolata fabrikasının, kadınların sevdikleri erkeklere kalplerinden bir parça olarak çikolata vermeleri kampanyasını yapmasıyla başladı. Bir süre içerisinde kadınların sevdikleri erkeklere çikolata vermeleri popüler oldu ve 14 Şubat’ta her sene tekrarlanan bir gelenek haline geldi.

Japonyada Sevgililer Günü

Yıllar içerisinde kadınlar sadece sevdikleri erkeklere değil, aynı zamanda en yakın arkadaşlarına, akrabalarına, iş yerindeki müdürlerine ve iş arkadaşlarına da çikolata vermeye başladılar. Bu sebeple Japonya’da kadınlar için 14 Şubat çok daha önce başlıyor. İlk önce çikolata verecekleri kişilere liste yapıyorlar ve bir kişiyi bile unutmamaya özen gösteriyorlar. Daha sonra 14 Şubat’a kadar sevdikleri erkeğe daha gösterişli ve kalplerle şekillendirilmiş çikolatalar hazırlıyor veya alıyorlar. Arkadaş olarak gördüklerine ise daha sade çikolatalar armağan ediyorlar. Verilen kişilere göre çikolatalar farklı şekilde adlandırılıyor. İş arkadaşlarına, patrona verilen çikolatalar giri-choco, sevilen erkeğe verilen çikolata honmei-choco ve arkadaşlar arasında birbirine verilen çikolatalar da tomo-choco adını alıyor. Zaman zaman farklı durumlarda olabiliyor tabi. Mesela güzel iş arkadaşından çikolata alan bir erkeğin veya ön sırasında oturan şeker kızdan çikolata alan liseli gencin mutluluğun yanı sıra kafasında soru işaretleri oluşabiliyor.

Japonyada Sevgililer Günü

Daha sonra yıllar içerisinde kadınlar için de 14 Mart Beyaz Gün olarak sayıldı ve bugün de erkekler 14 Şubat’ta aldıkları çikolatalara karşılık olarak ve ya sevdikleri kadınlara aşklarını göstermek için çikolata vermeye başladılar; fakat Beyaz Gün, Sevgililer Günü kadar popüler olamadı.

Japonyada Sevgililer Günü

Beyaz Gün için Hijikata’nın ve Sougo’nun alışılmadık hediyeleri

Beyaz Gün’ün aksine Sevgililer Günü’nde kadınlar çikolata almak için yaptıkları harcamalar ile maaşlarının önemli bir kısmını, liseli kızlar da harçlıklarını bitirdiğinden çikolata satışları oldukça yüksek oluyor. Bazen kadınlar çikolata yapmak ve almak için zaman bulamıyorlar veya liste yaparken bir iki kişiyi unutuyorlar. Bu yüzden 14 Şubat sabahı bile çikolata satan yerlerde kuyruklar oluşturduklarını görebilirsiniz. Her ne kadar güzel bir gün olsa da Japonya’da kadınlar için biraz zor ve utanacakları bir gün, Sevgililer Günü.

Japonyada Sevgililer Günü

Hızlıca Paylaş!