Japonya’da Kışı Yaşamak

Hep bahar manzaraları altında gördüğümüzden farklı bir Japonya…

Her yerde kiraz çiçekleri,

Kuzeye gitsen de olur

Güneye gitsen de…

Ve gözlerimizi kapatıp düşlesek Japonya’yı, şairin mısralara döktüğü kiraz çiçekleri uçuşur etrafımızda. Belki de en çok baharı, çiçek seyrini(Hana-mi) yakıştırırız Japonya’ya. Oysa Japonya’da kış apayrıdır.

Japonlar için kış; kar manzarası ve kotatsu mevsimidir. Dört ana adadan biri olan Hokkaido ve kuzey kesimlerinde kış ayı sert geçmektedir. Bunun haricindeki kısımlarda daha yumuşak ve güneşlidir. Kuzeydeki karın ve buzun hakimiyeti Japonların yaratıcılığıyla birleşince ortaya ”Kar Festivali” denen güzel bir etkinlik çıkmıştır. Kış bunun gibi birçok festival ve etkinlikle eğlenceye dönüşmüştür.

Kar festivalinden güzel bir çalışma

En görkemli etkinliklerden biri olan ”Sapporo Kar Festivali” Japonya’ya dünyanın her yerinden turist çekmektedir. Etkinlik kapsamında buzlardan heykeller yapılmakta ve yarışma düzenlenmektedir.

Özellikle uluslararası nitelik taşıyan bu yarışmada herkes sanatını ortaya koymaktadır. Haydi karları kürekleyelim demiyorlar ya da kürekledikleri karlarla harika bir iş çıkarıyorlar.

Şu an elimde koca bir bardakta sıcak çikolatayla bu manzara karşısında bulunmak istedim. Aslında erken karar vermemek de lazım bulunulacak manzara konusunda.

Kış ışık festivalinden güzel bir manzara

Rengarenk bir atmosfer altında yürümek gibi güzel bir seçenek de var. Ruwana Nagashima adasında yer alan botanik bahçede büyüleyici ”Kış Işık Festivali” yapılmaktadır. Işıklarla süslenen bu botanik bahçe insanlara görsel bir ziyafet çektirmektedir.

Bu güzel festivallerle beraber Japonya’ da daha birçok festival ve etkinlik düzenlenmektedir.Özellikle geleneklerle bütünleşen yılbaşı bunların başında gelir.

blank

Çıplaklar festivalinden eğlenceli bir görüntü

 

Bununla beraber Şubat ayında düzenlenen ruhu arındırmak için yapılan ”Hadaka Masturi” yani çıplaklar festivaliyle ortaya değişik görüntüler çıkmaktadır.

Umarım gözümüzü kapatınca, biraz olsun ışıklar altında, kar taneleri ve buzdan heykelleriyle kışı yaşayan ama sımsıcak olan bir Japonya gelir.

 

Muhteşem görüntüler için izleyin:

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?