Japonya ve Kültür Kavramı

Kanji simgeleriyle yazılan kültür kavramının anlamı ve değeri…

Merhaba arkadaşlar, okuduğum bir kitaptan Japonlar’da kültür kavramının simgesel anlamını öğrendim. Kültürlerine ait bir şeyler yazıyorken, onlar için kültürün ne ifade ettiğini yazmamak kötü olur diye düşündüm.

Aslında bahsedeceğim daha çok kültür kelimesinin yazımıyla ve buna yüklenen anlamlarla alakalı. Japonlar Batı’nın kültür kavramına ”Bunka” demektedirler. Ayrıca bu kavram Çince’den alınmış olan Kanji simgeleriyle yazılmaktadır. Bu simgeler açıklandığında kültürün Japon dilindeki değerini, yerini ve anlamını anlamak mümkün. Bunda Kanji’nin gücünü de görmüş olacağız aslında.

BUNKA

Bun: Bilgi, beceri, yetenek, kitap, öğreti, eğitim, yazın, bunların hazinesi, öğrenilmesi, öğretilmesi, geliştirilmesi, değerlendirilmesi

Ka: Kişinin çöküp oturması, törensel bir işe başlaması, atılıp girişmesi

Bun-ka: Bilgi ve beceri edinmeye başlamak, öğrenme süreci, bilgi ve becerinin yerleşmesi, ciddiye alınması, değiştirilip geliştirilmesi, yeniden ele alınması

Yani, kültür ve sanat ile ilgili yapılan şeyler oturarak yapılan, oturaklı, önemli şeylerdir. Kültür durağan değildir. Kültür canlı, dinamik bir süreçtir. Kültüre yüklenen anlamın derinliğini ve değerini geleneksel havasıyla Kanji simgeleri ne güzel yansıtmış. Simgeler arasındaki bağ, birleştiklerinde ki uyum ve de bunların açıklanması insanı doyuma ulaştırıyor.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?