İlk Gotei 13 / Orijinal Gotei 13 Kaptanları Kimler?

İlk Gotei 13 / Orijinal Gotei 13 Kaptanları İsimleri. İlk Gotei 13 Listesi

İlk Gotei 13 / Orijinal Gotei 13 Kaptanları kimler? İlk Gotei 13 ortaya çıktığından beri kaptanların adları merak ediliyordu. Bleach Thousand Year Blood War animesinin 7. bölümü ile birlikte mangaka Tite Kubo‘nun eklediği mangada olmayan ilk Gotei 13 sahneleri oldukça ses getirdi. Orijinal Gotei 13 Kaptanları konusunda ister istemez bir merak oluştu.

Bleach Thousand Year Blood War animesinin 7. Bölümü ile beraber kapanışta ayrıca Tite Kubo’nun tasarımlarıyla İlk Gotei 13 Kaptanlarını sırasıyla görüyoruz. Daha doğrusu sırasıyla sanılmıştı ancak sırada ufak bir değişiklik var. Örneğin kapanışta 2. sırada görünen aslında 2. Takım Kaptanı değil. Son gelişmelerle birlikte sizlerle ilk Gotei 13 listesini paylaşıyoruz.

İlk Gotei 13 / Orijinal Gotei 13 Kaptanları Listesi

1. Yamamoto Genryusai Shigekuni

ilk gotei 13 kaptanları isimleri

Yamamoto Genryusai Shigekuni

2. Shihouin Chika

ilk gotei 13 kaptanları isimleri

Shihouin Chika

3. Izuhara Kinroku

orijinal gotei 13 kaptanları isimleri

Izuhara Kinroku

4. Shijima Chikiri

orijinal gotei 13 kaptanları isimleri

Shijima Chikiri

5. Obana Danjiro

ilk gotei 13 kaptanları adları

Obana Danjiro

6. Saitou Furoufushi

ilk gotei 13 kaptanları adları

Saitou Furoufushi

7. Shigyou Nobutsuna

orijinal gotei 13 kaptanları adları

Shigyou Nobutsuna

8. Katoribatsu Unsai

ilk gotei 13 listesi

Katoribatsu Unsai

9. Kumoi Entetsu

ilk gotei 13 listesi

Kumoi Entetsu

10. Otokawa Furuoki

orijinal gotei 13 listesi

Otokawa Furuoki

11. Unohana Yachiru

ilk gotei 13 karakterleri kimler

Unohana Yachiru

12. Zenjou Jiuhin

ilk gotei 13 karakterleri kimler

Zenjou Jiuhin

13. Sakahone Saizou

orijinal gotei 13 karakterleri kimler

Sakahone Saizou

Ayrıca ilk Gotei 13 ile ilgili şu açıklama yapıldı:

Gotei 13 Yamamoto Genryusai Shigekuni tarafından kurulan bir birliktir. En başlarda şu anki Gotei 13’ten çok daha acımasızlardı. Her birinin farklı kökeni olup bazıları büyük günahkarlar arasındaydı. Başka bir deyişle Gotei 13 savaşta şerefe ve başkalarını korumaya önem vermeyen bir grup katilden kurulmuştu. Düşmanlarını yok etmek için ne gerekirse yaptılar. Muazzam güç sahibiydiler ve 1000 yıl önce bu gücü kullanarak Quincy ordusunu yok ettiler, kalanları geri çekilmeye zorladılar.

İlk Gotei 13’ü yakından tanıdıkça Bleach Sennen Kessen-hen anime serisinde Quincy’lerin neden bu kadar nefret dolu olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. Ayrıca daha önceki villain Aizen Sousuke yerine direkt düşmanlarını öldürmeye odaklılar. Bu yüzden eline fırsat geçmişken öldürücü hamleleri yapmayan Aizen yerine çok daha ölümün olduğu karşılaşmalar devam ediyor…

bleach thousand year blood war ilk gotei 13

İlk Gotei 13 listesine baktığımızda 1. olarak Yamamoto Genryusai Shigekuni‘nin olduğunu biliyorduk. Gotei 13’ün kurucusu olduğu bir kez daha gösterildi. 2. sırada Yoruichi’nin soyu aynı zamanda Soul Society’deki 4 büyük klandan biri olan Shihouin‘i görüyoruz. Shihouin Chika‘nın Yoruichi‘nin atalarından olduğu söylenebilir. 5. Kaptan Obana Danjiro‘nun zanpakuto’sunda Shiba klan amblemine benzer işaretler dikkat çekiyor. Ancak bu sadece benzerlik mi Shiba klanının geçmişi ile bir alakası var mı henüz belli değil.

Göz bandı olan ve görsellerde ön plana çıkan 6. Takım Kaptanı Saitou Furoufushi (Saito Furofushi). Burada ilginç olan Kuchiki Klanı‘nın Soul Society’nin en ünlü ve en büyük klanlarından biri olduğunu biliyoruz ancak Kuchiki yerine karşımızda bambaşka bir isim var. Karakterin adı “ölümsüz” anlamına geliyor. Bu isme özellikle sahip olduğu ilk Gotei 13 hikayesinde önemli bir yere sahip olduğu söyleniyor. Karakter Kuchiki adına sahip olmadığı gibi soylu olduğunu gösteren hiçbir belirti yok. Kuchiki Klanı soylu olarak aynı zamanda kurallara bağlı, saygı ve şerefe çok önem veren bir klan olduğu biliniyor. Bu yüzden “şerefe önem vermeyen bir grup katiller” diye bahsedilen ilk Gotei 13’te Kuchiki olmaması da mantıklı duruyor.

bleach thousand year blood war orijinal gotei 13

11. Takım Kaptanı zaten biliniyordu. Unohana Yachiru, Yamamoto ile beraber Gotei 13 kaptanlarında baştan beri var olan tek kaptan. 12. Takım Kaptanı Zenjou Jiuhin zanpakutou bile kullanmadan fiziksel gücüyle düşmanlarını yok edebiliyor bunu animede de görüyoruz.

İLK GOTEI 13 KAPTANLARI KAPANIŞI TÜRKÇE ÇEVİRİSİ İLE

İlk Gotei 13 şerefine Bleach Sennen Kessen-hen animesinin yeni bölümünde kapanışın değişeceğini AnimeFantastica Instagram sayfasında paylaşmıştık. Sizler için buna da el attık. Animede Tite Kubo’nun çizimleriyle çok beğenilen orijinal Gotei 13 / ilk Gotei 13 kapanışını, 1000 Yıllık Kan Savaşı’nı anlatan şarkının Türkçe çevirisi ile sizlere armağan ediyoruz.

Bleach Thousand Year Blood War animesi ile birlikte popüler olan ilk Gotei 13 / orijinal Gotei 13 kaptanları ile ilgili yeni detaylar animede gelir mi henüz bilinmiyor ancak şimdilik ortaya çıkan önemli detaylar bunlar. Mangaka Tite Kubo, Weekly Shonen Jump‘ta posterini eklediğinde bazı kesimler tarafından Bleach mangası için “Hell Arc geliyor mu?” diye merak uyandırmıştı. Henüz Bleach Hell Arc mangası ya da Bleach mangasının devamı için açıklanan yeni bir gelişme yok ancak mangakanın animenin yapımına yoğun emek harcadığını biliyoruz.

Bomba etkisi yapan Bleach Thousand Year Blood War 6. Bölüm ardından animenin yönetmeni şu notları aktarmıştı:

Animede Kubo-sensei tarafından liderlik edilen sahnelerle diğer sahneler arasında her alanda ciddi bir fark var. Diyaloglar da baştan aşağı değişebiliyor.

Bizim taslağımızı Sensei ile paylaşınca hiç göremediğimiz yanları bize açıkladı. Anime ekibinden herkes “Vay canına demek bu iş böyle olurmuş” şeklinde tepkiler verdi ve gülüşmeler oldu. Gerçek Bleach ruhunu bize hissettirdi.

Ayrıca gerçek savaşı hissettirmesini, final arcın atmosferini olumsuz yönde etkileyebilecek gereksiz komedi sahneleri eklenmemesi konusunda görüşlerini paylaştı.

Hangi sahnelerin bizzat başında bulunmak istediğini seçti. Ek olarak yeni sahneler eklenmesi isteğini de dile getirdi.

Açılışta sınırlı bir renk paleti kullanmak benim fikrimdi. Buradaki çiçeklerin ve renklerin hikayenin anlamına bütünlük katacağını düşündük.

Bu çiçeğin adı Gloriosa (Ateş Lalesi). Sensei’ye “Bunu Ichigo’nun çiçeği olarak yapabilir miyiz?” diye sordum. Kubo-sensei “Evet, ekranda güzel görünecektir” dedi ve ekledi: Gloriosa’nın çok özel bir anlamı var. Bu cesaret anlamına geliyor. Ichigo’yu ve shinigamileri temsil etmek adına çok anlamlı bulduk. Gloriosa’nın eşsiz bir görüntüsü var. Yaprakları adeta alev gibi açıyor. Ateş Lalesi serideki çoğu şeyi tek başına temsil ediyor. Bu da yapmaya çalıştığımız işe anlam bütünlüğü katıyor. Bence bu detaylar insanları işine daha çok bağladı.”

bleach sennen kessen hen orijinal gotei 13

Bleach Thousand Year Blood War 7. Bölüm ardından “Animede Kubo-sensei tarafından liderlik edilen sahnelerle diğer sahneler arasında her alanda ciddi bir fark var.” kısmını net bir şekilde görmüş olduk. Bleach Sennen Kessen-hen 7. Bölüm için açılış sahnelerinden kapanışa kadar pek çok sahne bizzat Tite Kubo’nun çizimleri ve anime ekibine önderlik etmesiyle birlikte hazırlandı. Şimdiye kadar mangakanın doğrudan animeye en çok etki ettiği bölüm oldu. Bundan sonrası için de çoğu izleyici gibi heyecanlıyız.

Mangakanın anime yapımında bu kadar etkin bir rol alması anime ve manga tarihinde belki de bir ilk.

Hızlıca Paylaş!