Hollywood’un Unutulmuş Sesleri

Hollywood’un Unutulmuş Sesleri Kimleri Seslendirdi?

Çoğu anime sever, anime serilerini izlemeden önce hangi karakteri hangi seiyuunun seslendirdiğine bakarak kafasında ona göre bir sıralama, bir plân oluşturabiliyor. Eh bu sıralamada Japon seslendirme sanatçıları da ön planda yer alıyor. Ancak baktığımızda seslendirme gibi bir sanatın sadece Japonlarla sınırlı kalmadığını söylemek mümkün. Öyle ki dikkate değer birçok animenin ünlü Hollywood yıldızlarının sesleriyle hayat bulduğunu görebilirsiniz.

Hollywood'un Unutulmuş Sesleri

Bakıldığında Disney’in birçok Studio Ghibli yapımlarında tanınan aktör ve aktrislerin isimlerine yer verdiğini görmek mümkün. Örneğin Patrick Stewart (Lord Yuma – Nausicaä of the Valley of the Wind), Claire Danes (San – Princess Mononoke) gibi… Tabi bu durum sinemaya izleyici çekmek şeklinde de yorumlanabilir. Ghibli yapımları demişken isim listesini biraz daha açmak gerekirse Castle in the Sky‘da Anna Paquin, James Van Der Beek, Mandy Patinkin, Cloris Leachman, Andy Dick; Nausicaä of the Valley of the Wind‘da Alison Lohman, Shia LaBeouf, Uma Thurman, Patrick Stewart; Princess Mononoke‘de Billy Crudup, Claire Dennis, Minnie Driver, Billy Bob Thornton, Gillian Anderson, Jada Pinkett Smith; Kiki’s Delivery Service‘de Kirsten Dunst, Phil Hartman, Janeane Garofalo gibi pek çok isme rastlıyoruz.

Tabi yukarıda ismi geçen animelerin pek çoğu bilinen filmler. Peki ya tanıdığımız Hollywood yıldızlarının zamanında bizim bilmediğimiz hangi anime karakterlerini seslendirdiğini öğrenmek ister misiniz? Hadi o zaman nostaljik bir zaman yolculuğuna çıkalım…

Keifer Sutherland

Keifer Sutherland – Ross Sylibus

Çoğumuz Keifer Sutherland‘ı ünlü Amerikan yapımı 24 isimli diziden dakik insan Jack Bauer olarak tanıyoruz. Fakat aktör 2001 yılında 24 dizisinde oynamaya başlamadan-ünlü olmadan önce 1996 yapımı mecha-bilim kurgu türündeki Armitage III – Poly Matrix filminde eskiden bir polis memuru olan Ross Sylibus’u isimli karakteri seslendirmiş.

Elizabeth Berkley

Elizabeth Berkley – Naomi Armitage

Aynı filmde serinin baş rolünde yer alan; yasa dışı bir şekilde oluşturulan, Ross’un ortağı android kız Naomi Armitage’i ise Elizabeth Berkley seslendirmiş.

Juliette Lewis

Juliette Lewis – Naomi Armitage

Ayrıca aynı karakter Naomi Armitage’i 2002 yapımı Armitage III – Dual Matrix isimli filmde farklı bir sesle duyuyoruz ki o isimse yetenekli oyuncu Juliette Lewis.

James Avery

James Avery – Fang

Belki bizim tanımadığımız ancak Amerikan yapımı ünlü komedi dizisi The Fresh Prince of Bel-Air dizisinin Phil amcası James Avery, zamanında Fist of the North isimli shounen-bilim kurgu türündeki animenin 1986 yapımı ilk filminde Patron Fang (Kiba Daioh) isimli bir karakteri seslendirmiş.

Bryan Cranston

Bryan Cranston – Isamu Dyson

Breaking Bad isimli dizide sıra dışı kimya hocası Walter rolü ile Türk izleyicisinin de büyük beğenisini kazanan ama benim Malcolm in the Middle dizisinde çatlak baba Hal rolüyle sevdiğim Bryan Cranston çıkıyor karşımıza. Armitage III – Poly Matrix’te Eddie Borrows’u, Royal Space Force: The Wings of Honneamise filminde Matti Tohn’u seslendiren aktörün en ünlü seslendirmesi ise bilim kurgu, uzay türündeki Macross Plus’ın OVA serisinden baş karakter Isamu Dyson imiş.

Anne Hathaway

Anne Hathaway – Haru

Nostaljik geziyi biraz daha ileri götürürsek The Princess Diaries filminde prenses Mia olarak tanıdığımız şirin ve sempatik oyuncu Anne Hathaway yine sevilen bir Ghibli yapımı olan The Cat Returns filminde Haru’yu seslendirmiş. Yine bu film sayesinde Tim Curry (Kedi Kral), Elliott Gould (Toto), Cary Elwes (Baron Humbert von Gikkingen) gibi pek çok ünlü oyuncu ile seslendirme yapma fırsatı yakalamış.

Anne, seslendirdiği karakterin ne kadar çok bağırdığı ve çığlık attığından bahsediyor. Sanırım oyuncu hiç anime izlememiş… İşte The Cat Returns filminden seiyuuların yorumları:

Kristen Bell

Kristen Bell – Hiromi

Yine aynı filmde, çıkışını Veronica Mars dizisiyle yakalayan oyuncu Kristen Bell Haru’nun arkadaşı Hiromi’yi seslendirmiş. Kristen’in seslendirme konusunda yeteneğinin olmadığını söylesek de oyuncu, Astro Boy: The Video Game ve Assassin’s Creed gibi birkaç video oyununda seslendirme yapmış.

Daveigh Chase

Daveigh Chase – Chihiro

Yine başka bir Ghibli yapımı olan Spirited Away filminde birkaç ünlü isme rastlıyoruz. The Ring korku filminde Samara karakteriyle ünlenen genç oyuncu Daveigh Chase Chihiro’yu seslendirmiş. Öte yandan filmin sevilen (yanızca ben seviyor da olabilirim :D) kötü karakteri Yubaba’yı deneyimli oyuncu Suzanne Pleshette seslendirirken Fantastic Four filminden Taş Adam Michael Chiklis Chihiro’nun babasını, deneyimli aktris Lauren Holly ise Chihiro’nun annesini seslendirmiş.

Michael Keaton

Michael Keaton – Porco Rosso

Uzun bir kariyer geçmişi olan eskilerin Batman filminden tanıdığımız Michael Keaton da zamanında Ghibli yapımı Porco Rosso filminden aynı isimli Porco Rosso karakterini seslendirmiş.

Michelle Rodriguez ve Haley Joel Osment

Michelle Rodriguez – Liz Ricarro                                             Haley Joel Osment – Jinno Takeshi

Öte yandan Production I.G ve Cartoon Network ortak yapımı IGPX: Immortal Grand Prix anime serisinde seyircinin dikkatini çekebilmek adına çok tanınmayan ünlü isimlere rastlıyoruz. Özellikle LOST dizisinin haşin kızı Ana Lucia karakteriyle bilinen Michelle Rodriguez seride Liz Ricarro’yu seslendirirken, aynı seride Jinno Takeshi’yi ise The Sixth Sense filminden tanıyacağımız bir zamanların ünlü çocuk oyuncusu Haley Joel Osment seslendirmiş.

blank

Mark Hamill – Muska

Hâlâ popülaritesini koruyan ünlü film serisi Star Wars‘ın Luke Skywalker’ı gerçek ismiyle Mark Hamill de milyonlarca Amerikan yapımı animasyon ve video oyunlarında seslendirme yapmış. Oyuncu, Amerikan yapımı Robotech: The Shadow Chronicles’ta Komutan Taylor’ı, Castle in the Sky’ın kötü adamı Muska’yı, Dante’s Inferno: An Animated Epic’ten Alighiero’yu ve Afro Samurai: Resurrection’dan Bin’i seslendirmiş.

Animenin yanı sıra dediğimiz gibi milyonlarca seride seslendirme yapan oyuncunun en bilinen ve sevilen karakter seslendirmelerinden birisi de Batman çizgi dizisinden (ayrıca Batman: Arkham City video oyunu) Joker imiş. Joker denilince akla ilk hiç şüphesiz kahkahası geliyor. Peki sizce Jack Nicholson, Mark Hamill ve merhum Heath Ledger arasından en iyi kahkaha kime ait?

Samuel L. Jackson

Samuel L. Jackson – Afro                                                                 Ron Perlman – Justice

Hazır Afro Samurai ismi geçmişken ünlü Hollywood aktörü Samuel L. Jackson‘ın Afro’yu ve Ninja Ninja’yı seslendirdiğini biliyor muydunuz? Sanırım unutulan listenin başında Samuel geliyor desek yanlış olmaz. Seride aynı zamanda Justice rolüyle Ron Perlman ve Okiku rolüyle de Kelly Hu’yu görebilirsiniz. Ayrıca Afro Samurai: Resurrection filminde Sio karakterini seslendiren ise sevilen oyuncu Lucy Liu’dan başkası değil.

İşte Samuel L. Jackson’ın seslendirdiği Ninja Ninja karakterinden bir sahne:

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?