Hide’den Yeni Parça

Japonya’nın Efsane Gitaristi Hide’den Yeni Parça

X Japan gitaristi hide hayata gözlerini yumalı tam 16 yıl oldu. Ancak müzik piyasası üzerindeki etkisi hala devam ediyor. X Japan onu hiç unutmadı, sevenleri onu hiç unutmadı. Eğer yaşasaydı 13 Aralık 2014’te 50 yaşına ayak basmış olacaktı. Ancak o yaşasa da yaşamasa da 50. yaşına özel yeni bir albüm çıkarılacak. Albümde hide’nin ölmeden önce yazıp bestelediği son bir şarkı olacak. Kendisi o şarkıyı söyleyememiş olsa bile Vocaloid ses sentezi teknolojisi kullanılarak “Co Gal” isimli şarkısı hayat bulacak.

Hide

Hide’nin 50. doğum gününe yetiştirilmesi planlanan şarkı için çalışan ekip iki yıldır bu iş üzerinde kafa yoruyordu. Hide’nin önceki şarkılarından ses örnekleri alan ekip, hide’nin sesini dikkatli bir şekilde Vocaloid teknolojisi ile sentezledi. Hide’nin yakın arkadaşı olan 49 yaşındaki müzisyen INA ise sesin son halini düzenledi ve daha gerçekçi olması için bir takım değişiklikler yaptı.

Yeni albümde “Pink Spider” ve “Tell Me” dışında hide’nin diğer ses getiren bazı parçaları daha olacak. Hide’nin erkek kardeşi ve menajeri Hiroshi Matsumoto ise Ja, Zoo albümünün bitirileceğini hiç düşünmediğini söyledi. Bunun hide’nin 50. doğum gününde çıkarılacak olmasını ise bir rüya gibi değerlendirdi.

Efsane gitaristin “son” şarkısı için hazır mısınız?

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?