Hayao Miyazaki’den Totoro Ormanına Destek

Üstad Hayao Miyazaki’den Totoro Ormanına Destek

Hayao Miyazaki'den Totoro Ormanına Destek

Hayao Miyazaki filmlerini izleyenler bilir ki çevre, manzara gibi unsurlar usta yönetmenin filmlerinde büyük önem taşımaktadır. İşte sadece filmlerle kalmayıp doğa sevgisini gerçek hayata da yansıtan Hayao Miyazaki, Tonari no Totoro eserinin ilham kaynağı olduğu söylenilen ve birkaç gün öncesinde yüzlerce gönüllünün katılımda bulunduğu Fuchi no Mori Ormanı’nın, yıllık temizlik çalışmalarına katıldı. Tokyo’nun batı civarında, etrafının çarpık kentleşme ile sarılı olduğu 5700 metre karelik ormanın yabani otlardan temizlenmesi için Japonya’nın çeşitli yerlerinden yaklaşık 260 kişi bir araya geldi.

Ellerindeki oraklarla yabani otları ve fazla büyümüş bambuları kesip eski kazıkların yerine yenilerini diken ekibin çalışması yaklaşık 4 buçuk saat sürdü.

Hayao Miyazaki'den Totoro Ormanına Destek

Japonya’nın Saitama Bölgesi’nde, Higashi-Murayama ve Tokorozawa şehirlerine yakın bulunan ve koruma altına alınmış bu doğal noktanın yakınlarında yaşayan tecrübeli yönetmenin bu ormana karşı beslediği sevgi ise oldukça eskiye dayanıyor. Bundan 20 yıl kadar önce bölgenin yerel halkı ormanın kentleşmesini önlemek için bir kampanya başlatmış ve büyük üstad bu kampanyaya destek adına 2.56 milyon dolar bağışta bulunmuştu. Böylece Higashi-Murayama ve Tokorozawa şehirleri, Miyazaki ve diğer pek çok gönüllünün bağışlarıyla en nihayetinde araziyi satın almış oldu.

Hayao Miyazaki'den Totoro Ormanına Destek

”Komşularımla ilişkilerimi bu arazi sayesinde pekiştirdim.” diyen ve bunun yanı sıra her hafta halkla ile birlikte ormandaki Yanasegawa Nehri’nin çevresini de temizlemeye giden usta yönetmen ”Nehir temizlenip de balıklar bölgeye geri döndüğünde bundan büyük mutluluk duyuyorum.” diyerek katıldığı çalışmalardan ne kadar keyif aldığını ifade etti. Öyle ki her sabah ormanda kısa bir yürüyüş yapıp patika boyu çöpleri topladıktan sonra stüdyosunun yolunu tuttuğunu söylüyor.

Hayao Miyazaki'den Totoro Ormanına Destek

Ayrıca şunu da belirtelim ki; bu yönetmenin katıldığı ilk çalışma değil. Hatta geçmiş yıllarda da bu tür çalışmalara destek veren Miyazaki, Fuchi no Mori no Kai isimli çevre topluluğunun da başkanlığını yapmakta. İşte geçmiş yıllardan birkaç fotoğraf;

Hayao Miyazaki'den Totoro Ormanına Destek

(2012)

Hayao Miyazaki'den Totoro Ormanına Destek

(2011)

Hayao Miyazaki'den Totoro Ormanına Destek

(2009)

Ne diyelim, büyüksün üstad…

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?