Hayao Miyazaki Son Bir Anime Filmi Üzerinde Çalışıyor

Büyük Usta Hayao Miyazaki Son Bir Anime Filmi Üzerinde Çalışıyor

Hayao Miyazaki Son Bir Anime Filmi

Japon TV kanalı NHK, Owaranai Hito Miyazaki Hayao (İşi Bitmeyen Adam Miyazaki Hayao) ismiyle 50 dakikalık bir belgesel yayımladı. Belgeselde en dikkat çekici konulardan biri ise Miyazaki-sensei’ye ait, henüz yapım aşamasında ve sadece Stüdyo Ghibli Müzesi’nde yayımlanacak olan ilk kısa CG filmi Kemushi no Boro (Boro the Caterpillar) oldu. Tonari no Totoro’nun sevimli karakteri Kusakabe Mei’yi seslendiren Sakamoto Chika tarafından anlatılan belgeselde ortaya çıkan bir diğer önemli detay ise Miyazaki-sensei’nin uzun metrajlı bir film projesi üzerinde çalışmak istediği haberi oldu.

Büyük usta, geçen ağustos ayında öneri olarak sunduğu filmin beş yılda tamamlanması halinde kendisinin de nihayetinde 78 yaşına basacağını söylerken film için plan aşamasının da oluşturulduğunu belirtelim. Aslında uzun metrajlı bu film adına henüz kesin bir yeşil ışık yakılmamış olsa da Miyazaki-sensei proje için animasyon çalışmalarına başlamaya karar vermiş ve yaklaşık 100 kamera görüntüsünün hikaye çizimleri için hazırlık yapmaya başlayıp oluşturduğu birkaç sayfayı Studio Ghibli yapımcısı Suzuki Toshio’ya göndermiş bile. Öyle ki sensei, filmin 2020 Tokyo Olimpiyatlarından önce 2019 yılında tamamlanabileceğini öngörüyor.

Hayao Miyazaki Son Bir Anime Filmi

Erken emeklilik haberlerine rağmen Hayao Miyazaki geçen yaz Tokyo’daki Stüdyo Ghibli Müzesi için kısa animasyonlar hazırlamaya devam edeceğini duyurmuştu. Bu bağlamda ortaya çıkan ve büyük ustaca yaklaşık 20 yıldır planlanan Kemushi no Boro isimli kısa film ise parmaklarınız arasında kolayca ezilebilecek, küçük mü küçük tüylü bir tırtılın hikayesini anlatacak.

Öte yandan Miyazaki-sensei belgeselde yeni filminden eşine bahsetmediğini açıklarken sözlerine “Filmin yapım aşamasında ölmem kuvvetle muhtemel ki kendimi buna hazırladım. Bunu eşime söylediğimde ondan yalnızca beni durdurmamasını isteyebilirim. Bence hiçbir şey yapmadan ölmek yerine bir film yaparken ölmek çok daha güzel.” şeklinde devam etti. Ne diyelim dileriz ustanın bu isteği gerçekleşir.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?