Hanazawa Kana

Okarin, tu tu ru~!

Hanazawa Kana (花澤香菜) 25 Şubat 1989 Tokyo doğumlu ünlü bir seiyuu, aktris ve şarkıcıdır.

Hanazawa Kana

14 yaşında ses sanatçılığına başlayan Kana’nın, ilk seslendirmesi Last Exile isimli anime serisinden küçük bir roldü. Ardından 3 yıl boyunca ses sanatçılığı yapmayan Kana daha sonra Zegapain isimli anime serisinde baş karakterlerden biri olan Kaminagi Ryoko’yu seslendirdi. Bu animedeki performansından sonra ünlü Osawa Jimusho Şirketi tarafından işe alındı (hatırlatalım Kawasumi Ayako ve Noto Mamiko da aynı şirkete bağlı iki ünlü ses sanatçısı). Öyle ki yine ünlü ses sanatçısı Minagawa Junko da ”Osawa’nın bu kızın farkına varması inanılmaz, değil mi?” şeklinde yorumda bulunmuştu. Böylece Kana’nın 2008’den itibaren popülaritesi beklenmedik bir şekilde arttı. 2010’dan bu yana çoğunlukla bir sezonda birden fazla seslendirme yapan sanatçı, her sezon en az bir karaktere sesiyle hayat veriyor.

Yine müzik hayatı da bir o kadar hareketli diyebileceğimiz sanatçı yakın zamanda her mevsime ait olmak üzere birer single yayınladı. Baharda Hoshizora☆Destination (2012), yazın Hatsukoi no Oto (2012), sonbaharda happy endings (2013) ve kışın ise |silent snow (2013) isimli birer single yayınladı. Ardından geçtiğimiz kış bu dört parçanın da yer aldığı claire (2013) isimli albümünü piyasa sundu.

Hanazawa Kana

Hanazawa Kana (ortada) RO-KYU-BU! isimli müzik grubunda yer alıyor.

Not: Kana ayrıca 2011 yılında seiyuulardan oluşan RO-KYU-BU! anime serisi ile aynı ismi taşıyan müzik grubuna katıldı. Warner Home Video etiketi altında hala etkin olan grup ilk çıkışlarını 2011 yılında SHOOT! isimli single ile yaptı.

Hanazawa Kana

Hanazawa Kana’nın ilk Budokan Konserinden

Seiyuu verdiği bir röportajda “Küçüklüğümden beri şarkı söylemeyi çok sevmişimdir. Çocukken oyuncu olmama rağmen insanlar önünde şarkı söylemekten de büyük keyif alırdım. O zamanlar Hello Project! grubundan Fujimoto Miki’nin büyük bir hayranıydım. Grubun şarkılarını söyler ve danslarını ezberlerdim. O zamanların şimdiki zaman ile bağlantısı olduğuna inanıyorum.” şeklindeki sözleriyle şarkı söylemesinin eskiden beri içinde var olduğunu ifade ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=igrODxpKY6M

Kana-chan’ı macarena (bir zamanlara damgasını vuran) dansı yaparken izlemeden geçmeyin. (Doğrusu Shimono Hiro da gülmekte pek haksız sayılmaz, sizce? :D)

Hanazawa Kana

Öte yandan ünlü seiyuu hem seiyuuluk hem de şarkıcılık kariyerine aynı derecede önem veriyor. Kana bu durumu “Bir şarkıcı ya da seiyuu olarak belirtilen rolü veya şarkıyı kabul etmeden önce kendi yorumumu katmak ve aklımdaki fikirleri netleştirmem gerekiyor. Bu anlamda hem seiyuuluk hem de şarkıcılık birbiriyle benzer sayılır benim için. Bunun haricinde seslendirme konusunda karakter hakkında düşünmeniz gerekirken şarkı söylediğinizde ise genellikle duygularınızı da işin içine katıyorsunuz. Haliyle her iki durumda da kendimle yüz yüze geliyorum.” şeklinde açıklıyor.

Hanazawa Kana

Her zaman kahverengi saçlarıyla görmeye alışık olduğumuz Kana-chan bir değişiklik yapıp son çıkan Tomeina Onnanoko isimli singlenın kapağının birinde sarı saçlarıyla göze çarpıyor.

İşte seiyuunun o sevdiğim şarkılarından biri happy endings. Zetsuen no Tempest anime serisini izleyenler bu kapanış parçasını hatırlayacaktır.

Hanazawa Kana

Hanazawa Kana’nın seslendirdiği karakterlere dair bir fan art.

Sanatçının seslendirdiği en ünlü karakterleri ise Angel Beats!’ten Tachibana Kanade ve Steins;Gate’ten Shiina Mayuri olduğunu söyleyebiliriz. İçten, sakin ve çocuksu diye tabir edebileceğimiz bir sesi olan Kana daha çok çocuk veya lise çağındaki kız karakterler için popüler bir isim. Sanatçıyı seslendirmenin yanı sıra sık sık anime serilerinin açılış ve kapanış şarkılarını söylerken de duyabilirsiniz.

Kişisel yorumuma gelirsek, bana göre genç yaşına rağmen oldukça yetenekli bir seiyuu. Normalde mızmız karakterleri sevmem ama işin içinde Hanazawa Kana olunca ön yargılarımın hepsi yok oluyor diyebilirim. Son dönemde ses verdiği, izlediğim ve beğendiğim karakterler arasında Sakura Ichiko (Binbougami ga!) ve Tsunemori Akane (PSYCHO-PASS) yer alıyor.

 

Hangi karakterleri seslendirdiğini merak edenler için bir hayranı tarafından hazırlanan bu videoyu izlemenizi öneririm.

En bilinen seslendirmeleri:

 • Moriyama Shiemi (Ao no Exorcist)
 • Tachibana Kanade (Angel Beats!)
 • Sengoku Nadeko (Bakemonogatari, Nisemonogatari)
 • Sakura Ichiko (Binbougami ga!)
 • Hasegawa Kobato (Boku ha Tomodachi ga Sukunai)
 • Kurashita Tsukimi (Kuragehime)
 • Hanato Kobato (Kobato.)
 • Tsunemori Akane (Psycho-Pass)
 • Shiina Mayuri (Steins;Gate)
 • Aika Fuwa (Zetsuen no Tempest)

Ayrıca belirtmekte fayda var; Hanazawa Kana neşeli ve her zaman gülümseyen Shiina Mayuri karakteriyle artık son dönemde fenomen haline geldi diyebiliriz.

E o zaman her şeye rağmen… tu tu ru~!

Merak eden takipçilerimiz için sanatçının;

 • Resmi websitesi: www.hanazawakana-music.net
 • Resmi blog sayfası: www.joqr.co.jp/blog/hanazawa

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?