Haftaya Bir Türk Oyunu Steam’deki Yerini Alıyor

Bir Türk Yapımı Olan Stygian : Reign Of The Old Ones Haftaya Steam’deki Yerini Alıyor

Stygian 26 eylülde çıkıyor

İstanbullu oyun stüdyosu Cultic Games tarafından Kickstarter projesi ile desteklenen Stygian : Reign of the Old Ones 26 Eylül’de Steam’deki yerini alacak.

Stygian : Reign of the Old Ones, Lovecraft temalı sıra tabanlı dövüş sistemine sahip bir RPG oyunu ve Planescape Torment, Heroes of Might and Magic 3, Star Wars: Knights of the Old Republic ve Baldur’s Gate gibi oyunları çok seven bir ekibin elinden çıkıyor olması da bir hayli sevindirici.

Stygian’da tonla RPG öğesi bulunuyor. Çizimlerinin kalitesi sayesinde atmosferi çok iyi yansıtıyor. Oyunda 9 farklı sınıf bulunuyor. Bu sınıfları da istediğimiz gibi geliştiriyor ve sıra tabanlı dövüş sisteminde ona göre kullanmamız gerekiyor. Bir hayli kafa patlamamız gerekecek gibi. Saatlerimi gömebileceğim bir oyun olacak gibi.

Stygia çizim güzelliği

Steam sayfasında Stygian için Türkçe dili desteklenmiyor olarak gözükse de geçtiğimiz günlerde Cultic Games’in Kickstarter hesabında şu yazıyı paylaştı:

“Merhaba Stygian takipçileri!

Bildiğiniz gibi biz İstanbullu bir oyun stüdyosuyuz ve ilk günden beri Stygian’ı Türkçe görmek için büyük bir heyecan taşıyoruz. En çok da zamanında Baldur’s Gate’leri, Fallout’ları elinde Redhouse sözlükle bitirmiş tutkulu oyuncu arkadaşlarımıza karşı bir sorumluluk olarak görüyoruz bunu.

Stygian İngilizce olarak yazdığımız ve tasarladığımız bir oyun oldu. Bu; yabancı pazara hitap edecek, 200.000 kelimeden oluşan bir oyun için ne yazık ki bir hayatta kalma zorunluluğu. Dolayısıyla bu konuda da ciddi bir yerelleştirme desteğine ihtiyacımız vardı; çünkü oyunu yapmayı bırakıp oyunu Türkçeye çevirme fırsatına sahip değildik. Yerelleştirme bütçemizde de Türkçeye yer ayrılmamıştı; fakat bunu bir bahane olarak görmüyoruz. Türkçeyi, saydığımız sebeplerden ötürü oyunun çıkış tarihine yetiştiremesek bile Türkiye’nin en tecrübeli fantastik çeviri ve yerelleştirme uzmanlarından Koray Özbudak ile bu konuda fikir birliğine vardığımızı açıklamak isteriz.

Kendisi Örümcek Adam, Watchmen, V for Vendetta, Hellboy, Sandman gibi çizgi romanlarda çeviri /editörlük yapmış ve League of Legends’ın yerelleştirme çalışmalarını üstlenmiş, derinden Lovecraft hayranı bir dostumuz. Stygian’ı hak ettiği özen ve dikkat ile Türkçe’ye çevireceğinden hiç kuşkumuz yok.

Ona bu süreçte elbette ekibimiz yazarlarından Barış Sılay da destek olacak.

Oyunun başarısı, elbette bu sürecin hatırı sayılır seviyede hızlanmasını sağlayacak.

Bu haberi, kendimizi sorumlu hissettiğimiz siz Türk oyun topluluğuyla paylaşmak istedik.

Tekrar görüşeceğiz!
Cultic Games”

Stygian’ı resmi sitesinden indirerek demo halini oynayabilirsiniz.

Stygian: Reign of the Old Ones Gameplay Videosu:

Stygian: Reign of the Old Ones Hikaye Tanıtımı:

Hızlıca Paylaş!