Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

İzlerken İnsanı Meraklandıran Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Kimilerimiz izlediği serilerde olayların hemen açıklanıp bilmecenin ortaya çıkması yerine serinin kahramanları ile beraber bu bilmeceyi kendi çözmek ve adım adım ilerlemek ister. Gizem türündeki anime serilerini seven izleyicilerimiz için bir tavsiye listesi hazırladık. Lafı daha fazla uzatmadan listemizi sizler için paylaşalım:

Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 12

Yıl: 2015

Hikayemiz bir lise öğrencisi olan Shoutarou Tatewaki ve prestij sahibi zengin bir ailenin kızı olan Sakurako Kujo etrafında geçiyor. Yirmili yaşlarda, fevkalade bir güzelliğe sahip olmanın yanı sıra insan kemiklerine aşık ve bunları incelemede usta olan Sakurako, genç lise öğrencisi Shoutarou ile tanışır.  Hokkaido – Asahikawa’da yaşayan ikili tanışmalarının ardından kemiklere dair tuhaf ve gizemli vakaları çözmek için beraber işe koyulurlar. Kemiklerin dilinden anlayan prenses Sakurako-san’ın bu büyülü dünyasına sizleri de bekleriz…

Anime Tavsiyeleri

 

Gosick

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 24

Yıl: 2011

Kazuya Kujou Güney Avrupa ülkesi Sauville lüks bir yatılı okul olan Saint Marguerite Akademisi’nde bir değişim öğrencisidir. Ne yazık ki Kazuya  siyah saçları ve koyu kahverengi gözlere sahip olmasından ötürü okulda eski bir korku efsanesinin yeniden hatırlanmasına sebep olmuştur. Bu yüzden okulun öğrencileri ona “Kara Ölüm Meleği” diye lakap takmışlardır. Kazuya bu durumdan ötürü okulda hiç arkadaş edinememiştir. Kazuya bir gün hayalet hikayeleri aramak üzere okulun kütüphanesini ziyarete gider. Ancak bu amacı kütüphane merdivenlerinde sarı bir saç teli bulmasıyla değişir. Böylece adımları onu devasa bir bahçeye ve bir taş bebek kadar güzel olan Victorique de Blois’e götürür. Böylece başlarda Victorique Kazuya’yı bir kölesi gibi kullansa da ikili ilerleyen zaman birbirlerine güvenmeye ve çeşitli gizemleri yine birlikte çözmeye başlarlar.

Anime Tavsiyeleri

 

Hyouka

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 22

Yıl: 2012

Hayat felsefesi her alanda enerji tasarrufu yapmak olan Oreki Houtarou, ablasının da bir zamanlar üye olduğu okulun klasik edebiyat kulübüne biraz zorlamayla üye olur. Sosyal aktiviteleri sevmeyen Houtarou hiç üyesi olmadığı için kapanacak olan bu kulübe üye olduğunda yalnız olacağını düşünür, Chitanda Eru ile karşılaşana kadar. Kibar ve güzel olan Chitanda’dan etkilenen Houtarou kulübü istese de bırakamaz. Kulübe Houtarou’nun arkadaşı Fukube Satoshi ve Ibara Mayaka’nın da katılmasıyla kulüp üyeleri tamamlanır.

Ortak ilgi alanları gizemli olaylar olan bu dört lise öğrencisi Chitanda’nın tek başına anlam veremediği olaylara karşı olan aşırı merakıyla kendilerini sürekli bir gizemin içinde bulurlar. Houtarou ne kadar kendini bu olayların içine katmak istemese de Chitanda’nın meşhur “Merak ediyorum” (“Watashi Kininarimasu”) sözüne karşı direnemeyerek gizemli olayları çözmeye çalışır. Chitanda’nın kulübe katılma nedeni ve meraklarından bir diğeri olan “Amcama gerçekte ne oldu?” sorusu ise bizi Hyouka’nın gerçek anlamına ve Japonya’nın 70’lerdeki öğrenci ayaklanmalarına kadar götürür.

Tanıtım: Vanilla

Anime Tavsiyeleri

 

Kamisama no Memochou

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 12

Yıl: 2011

Fujishima Narumi ilk bakışta normal bir lise öğrencisi gibi görünebilir ama aslında karamsar mı karamsar bir insandır. Bu karamsarlığın nedeni Narumi’nin babasının işi nedeniyle sürekli okul değiştirmesidir. Zira bundan ötürü herhangi bir topluluğun parçası haline gelemeyen Narumi, en son gittiği okulda neşeli sınıf arkadaşı Shinozaki Ayaka’nın zoruyla bahçecilik kulübüne katılır. Böylece Ayaka’nın peşine takılan Narumi, Ayaka’nın yarı zamanlı olarak çalıştığı ramen dükkanın hemen üstünde tek başına yaşayan dahi hacker Alice ile tanışır. 

Narumi bu küçük ama dahi kızın hackerlıkla kalmayıp kendilerini NEET olarak adlandırlıkları kişilerle birlikte özel bir dedektiflik bürosu işlettiğini öğrenir. NEET yani kendilerini ”Not in Education, Employment, or Training” (Türkçe karşılığıyla herhangi bir tahsili, işi ve eğitimi olmayan diyebiliriz) olarak tanımlayan bu ajansın elemanları arasına katılan Narumi tehlikeli olayların ve soruşturmaların gizemli dünyasına adım atar.

Anime Tavsiyeleri

 

Boku dake ga Inai Machi

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 12

Yıl: 12

Fujinuma Satoru ölümle sonuçlanabilecek pek çok kazayı gerçekleşmeden önleyebilecek doğaüstü bir yeteneğe sahiptir. Bu facialar meydana gelmeden kendini zamanda birkaç dakika öncesine gönderen Satoru bu yeteneğine Diriliş/Uyanış adını vermiştir.  Böylece pek  çok hayatı kurtaran kahramanımız gün gelir kendisine çok yakın birini öldürmekle suçlu bulunur. Böylece bir kez daha kendini geçmişe gönderen Satoru bu kez 1988 yılına yani sınıf arkadaşı Hinazuki Kayo’nun kaybolmasından bir ay önceki zamana  dönmüştür. Kaçırılıp öldürülen sınıf arkadaşı Hinazuki Kayo olayı ve suçlu bulunduğu cinayet arasında bir bağlantı olabileceğini fark eden Satoru bu gizemi çözmeye kararlıdır.

Anime Tavsiyeleri

 

Zankyou no Terror

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 11

Yıl: 2014

Kırmızıyla boyanmış olan “VON” kelimesi, Japonya’daki bir nükleer tesise yapılan terör saldırısından sonra geride kalan tek şeydir. Hükümet ise güçsüzlüğü nedeniyle itibarı zedelenir hale gelmiş ve polis faillerin saldırılarını önlemenin yollarını arama telaşına girmiştir. Öte yandan Japon halkı her şeyden habersiz hayatlarına devam etmektedir. Ta ki tuhaf bir video internete düşene kadar… Yayımlanan videoda örgütlerine Sphinx adını veren iki maskeli genç erkek Tokyo’yu karmaşa ve yıkıma sürüklemek konusunda polise meydan okumaktadır. Bu gençler hakkında en ufak bir ipucuna sahip olmayan içlerinde dedektif Shibazaki Kenjirou’nun da yer aldığı polis ekibi teröristlere karşı etkili bir şekilde hareket etmek için amansız bir mücadele içine girer.

Anime Tavsiyeleri

 

Monster

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 74

Yıl: 2004/2005

Doktor Kenzou Tenma başarılı bir beyin cerrahıdır. Almanya’da özel bir hastanede çalışan Tenma çalıştığı hastanenin başhekiminin kızıyla nişanlıdır. Oldukça ünlü bir cerrah olan Tenma bir gün, hastaneye önce getirilen göçmen bir işçi hastayı ameliyata alması gerekirken onun yerine ünlü bir sanatçıyı kurtarmayı tercih etmiştir. Sırf statü bakımından, daha üstün bir hasta yüzünden önce getirilen göçmen işçi hayatını kaybeder. Doktor sonrasında vefat eden hastanın eşini hastane koridorunda ağlarken bulur. Bu manzara karşısında sarsılan Tenma insanlara statüleri yüzünden öncelik tanımamaya karar verir. Böylece ilerde benzer bir durum daha ortaya çıkar ve Doktor Tenma belediye başkanını ameliyat etmek yerine öncesinde gelen kafasından vurulmuş küçük bir çocuk olan Johan Liebert’i kurtarmayı tercih eder.

Ancak bu kararı Doktor Tenma’nın elindeki her şeyin kayıp gitmesine yol açar. Hastanenin başhekimi artık Tenma’ya sırt çevirmiş, başhekimin kızı ise Tenma ile olan nişanını bozmuştur. Kurtardığı çocuk John Liebert ise ortadan kaybolmuştur. Bu olayın ardından hastane başhekimi ve Doktor Tenma’yı suçlayan birkaç doktor öldürülür. Tenma eski mevkisine kavuşur ancak bu durum onu cinayetlerden sorumlu bir numaralı kişi haline getirir.

Anime Tavsiyeleri

 

Baccano!

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 13

Yıl: 2007

1930’lu yılların başında Chicago’da kıtalar arası Flying Pussyfoot treni ülkenin dört bir yanında iz bırakacak kanlı bir yolculuğa başlıyor. Bu sırada New York’da hırslı bilim insanı Sliard ve inatçı yardımcısı Ennis ise ölümsüzlük iksirinin kayıp şişelerini aramaktadır. Ayrıca mafya grupları arasındaki savaş iyiden iyiye kızışırken simyacılar ise ölümsüzlüğün fiyatını öğrenmek üzere. İlk bölümü izledikten sonra izleyicinin aklına tek bir soru geliyor “Bu karmaşık olaylarda karakterlerin yolu nasıl kesişecek?” Ve gizem düğümü yavaş yavaş çözülmeye başladığında işler daha da keyifli bir hâl almaya başlıyor. 

Anime Tavsiyeleri

 

Durarara!!

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 24

Yıl: 2010

Tokyo’nun en kalabalık şehirlerinden Ikebukuro’da; çeşitli dedikodular, isimsiz çeteler ve tehlikeli şehir sakinlerinin arasında bir efsane dikkat çekiyor ki o motosikletiyle şehrin sokaklarında dolaştığı söylenen şehir efsanesi başsız ”Black Rider”dır. Bu efsaneyi bir kenara bırakıp daha sıradan birine yani Mikado Ryuugamine’ye odaklanacak olursak şehir hayatına özenen bu genç, çocukluk arkadaşının daveti ile Tokyo’ya taşınır. Mikado daha şehirdeki ilk gününde Black Rider ile karşılaşır. Ancak sessiz sakin gencimiz sadece bu efsane isimle karşılaşmakla kalmaz ve Ikebukuro’nun en renkli sakinleri ve kendi gibi sıradan insanlarla birlikte şehirde patlak veren bir dizi karmaşık ve gizemli olaya şahit olmaya başlar.

Anime Tavsiyeleri

 

Subete ga F ni Naru

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 11

Yıl: 2015

Saikawa Araştırma Laboratuvarı üyesi Sōhei Saikawa’nın düzenlenen bir tatilde orada çalışmamasına rağmen aralarına katılan akıl hocasının kızı Moe Nishinosono ile bir ceset bulur. İkili, sonraları bir seri katil vakasına dönüşen bu olayı çözmeye çalışacaktır.

Anime Tavsiyeleri

 

Umineko no Naku Koro ni

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 26

Yıl: 2009

Hikayemiz son derece zengin Ushiromiya ailesinin sahibi olduğu Rokkenjima adasında başlıyor. Tüm aile her yıl geleneksel olarak ailedeki her bireyin mevcut mali durumlarını konuşmak için bu adada toplanıp bir konferans düzenlemektedir. Aile reisinin sağlığının kötüye gitmesinden ötürü bu yılki toplantının asıl konusu aile mirası ve bu mirasın nasıl dağıtılacağıdır. Öte yandan ailenin reisi Kinzo Ushiromiya’nın ise tek bir dileği vardır: Hayatının aşkı Altın Cadı Beatrice ile son defa bir araya gelmek. Hayatının son yıllarında kendini kara büyülere adayan Kinzou, ailesinin Rokkenjima’ya gelmesi üzerine sevgilisini canlandırmak için bir tören başlatır. Kısa süre sonra, şiddetli bir tayfun aileyi bulundukları adaya hapseder ve bir dizi gizemli cinayetler silsilesi başlar. 

Anime Tavsiyeleri

 

UN-GO

Bölüm Sayısı: 11

Yıl: 2011

Distopik bir gelecekte kimilerince ”Mağlup Dedektif” olarak  da bilinen dedektif Shinjuurou Yuuki tuhaf ortağı ve dostu Inga’nın yardımıyla  Tokyo’daki gizemli vakaları çözmektedir.

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

 

Bonus

Death Note

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Bölüm Sayısı: 37 

Yıl: 2006/2007

Bonus olarak Death Note serisini de eklemek istedik. Aslında Death Note gizem türünün yanında akıl oyunlarının, psikolojik betimlemelerin ve aksiyonun da yer aldığı; anime dünyasına adım atmada izleyicilerin ilk tercihi olan önemli serilerin başında geliyor. 

Bir Shinigami (Ölüm Meleği) olan Ryuk insanların yüzlerini ve isimlerini bildiği müddetçe isimlerini Ölüm Defteri’ne yazıp hayatlarına son verebilmektedir. Bulunduğu ölüm meleği diyarından sıkılan Ryuk defterini insanların dünyasına düşürüp bir insanın bu defteri ne şekilde kullanabileceğini görmek ister. Zeki lise öğrencisi Yagami Light’ın eline geçen defter bu gence yıkıcı bir gücün kapılarını aralayacaktır. Zira Light bu güçle suçtan arınmış ve insanların kendisine Tanrı olarak taptıkları bir dünya inşa etmek ister. Suçluların birbir yok olduğu bu sırada polis seri bir katilin suçluları hedef aldığını çabucak keşfeder. Japon polisleri bu seri katili yakalamak için artık dünyadaki en iyi dedektifin yardımına ihtiyaç duyar: sadece L adıyla bilinen genç ve eksantrik bir adam.

Gizem Türünde Anime Tavsiyeleri

Sizin de bu türe dair önerileriniz varsa yorum kısmında bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin. Herkese iyi seyirler… 

Hızlıca Paylaş!