Geleceği Öngören 5 Anime

Geleceğe İlham Veren ve Geleceği Öngören 5 Anime

Fandom websitesi Dorkly hazırladıkları videoda geleceği 5 kere öngörmüş animeleri sıralamış. Gerçekten de öyle bağlantılar var ki; insan ister istemez bazı animelerin geleceğe yön verdiğini düşünmeden duramıyor. Videoyu aşağıya koyup sıralamamızı yapıyoruz.

Dragon Ball ve Google Glass

geleceği öngören 5 anime

Dragon Ball bilim kurgu altyapısıyla izlemekten en çok zevk aldığım anime idi zamanında. Anime boyunca gördüğümüz gözlükler ise insanların uzun zamandır yapmaya çalıştıkları bir gözlüktü. Google ise 2013 yılında hayali gerçeğe dönüştürüp Glass’ı çıkarmıştı. Dragon Ball’daki gözlüklerle Google Glass, aralarında en kolay bağlantı kurduğumuz iki eşya oluyor.

Denno Coil  ile Bitcoin ve Augmented Reality

İzleyenler bilir, Denno Coil’deki çocuklar artırılmış gerçeklik (augmented reality) gözlükleriyle yarı-gerçek şehirde bu teknolojinin tehlikeli yanını keşfediyorlardı. Ayrıca kendi aralarında Metabugs denilen dijital para kullanıyorlardı. 2007 yılında çıkan Denno Coil’den bir yıl sonra Bitcoin ile animedeki para birimiyle tanıştık. AR, Denno Coil’den çok daha önce konuşulmaya başlamış da olsa animedeki gibi oyuna yönelik gözlükler daha yeni yeni hayatımıza giriyor.

geleceği öngören 5 anime

 Macross Plus ve Sanal İdol

Hatsune’yi bilmeyen kalmadı, animeye en uzak insanlar bile bir şekilde haberdar oldu ama Macross, Hatsune’den çok daha öncesinde bizlere Sharon Apple’ı tanıttı.  Bilgisayara bağlı bir hologram olan Sharon, şu anki Hatsune ne ise oydu.

geleceği öngören 5 anime

Akira ve 2020 Tokyo Olimpiyatları

İşte en acayibi bu. 1988’de çıkan cyberpunk anime filmi Akira’da 2020’deki olimpiyatlar Neotokyo’da yapılıyordu. Artık tesadüf mü dersiniz ne dersiniz bilemem ama 2020 olimpiyatları Tokyo’da yapılacak.

geleceği öngören 5 anime

Animeler ve Robot Köpekler

Yıllar boyunca izlediğimiz bilim kurgu animelerinde robotlar hep ön planda oldu. Hala gerçek çalışan bir Gundam görebilmiş değiliz ancak yavaş yavaş ona doğru da geliyoruz. Taşıma amaçlı ortaya çıkan robotlardan en günceli robot köpek. Boston Dynamics’in Spot’u daha bu şubat ayında tanıtıldı mesela.


Belli dönemlere damgasını vurmuş animeler belki ilham kaynağı oldu belki de şanslı bir tahminde bulundu. Ancak şunu biliyoruz ki hayal gücü olmadan insanoğlu ilerleyemiyor.

Yalnız şu Gundam’ı yapsalar ne tatlı olur yahu.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?