Fuuka

Sıcak Sıcak

Fuuka

Fuuka izle

Tür: Dram, Romantik, Ecchi, Shounen, Müzik

Yayımlanma Tarihi: 06.01.2017

Bölüm Sayısı: 12

Mangaka: Seo Kouji

Yönetmen: Kusakawa Keizou

Senaryo: Akashiro Aoi

Firma/Stüdyo: Diomedea

Başlıca Seiyuular: Akitsuki Fuuka (Lynn), Haruna Yuu (Kobayashi Yuusuke), Hinashi Koyuki (Hayami Saori)

Açılış: Climber’s High! – Manami Numakura

Kapanış: Watashi no Sekai (ワタシノセカイ) – Megumi Nakajima

Seo Kouji’nin animeye uyarlanan üçüncü mangası olan Fuuka için anime severler ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım Fuuka’nın anime adaptasyonuna bayılırken diğer kısım ise klişe ve gereksiz bir yapım olduğu yönünde. Benim düşüncem ise Fuuka’nın kesinlikle manga olarak daha başarılı olduğudur. Animesinde, mangada verilen duyguların hiçbiri yoktu. Ya da yönetmen ters köşe yapma peşinde. Şayet öyleyse bile Fuuka mangası şimdiden 100 küsür bölüm ilerlemiş durumda artık her şey ortaya çıktığına göre yönetmenin ters köşe hayalleri mangayı bilmeyenlere sürpriz olacak gibi görünüyor.

Sei Kouji’nin önceki yapımları olan Kimi no Iru Machi ve Suzuka’yı bilenler mangakanın aşk üçgenlerine bayıldığını da fark edeceklerdir. Fuuka’nın da öne çıkan konusunda aşk üçgeni ve bol bol dramlar mevcut.

Fuuka izle
Bölüm içeriğine giriş yapmadan önce Fuuka yapımıyla ilgili küçük bir bilgi vermek istiyorum. Fuuka’yı, Suzuka animesinin devamı olduğu düşünenler var öncelikle o konuya bir açıklık getirmek lazım. Suzuka ile bir şekilde bağlantılılar fakat konuları tamamen farklı. Suzuka spor temalı bir anime iken Fuuka müzik temasını işliyor. Ara ara anne ve babayla ilgili konular olduğu için açıklama ihtiyacı içindeyim. Fuuka’nın ana karakteri olan Akitsuki Fuuka, Suzuka animesindeki ana karakterin kızıdır. İki seri arasındaki tek bağlantı da bu. Yani Suzuka’yı da izleme gibi bir zorunluluk yok.

Bölümlere gelirsek iki bölüm birden yayımlanarak hayranlarını sevindirdi diyebiliriz. O yüzden bende tanıtım olarak iki bölümü birden ele alarak incelemesini yapacağım.

Fuuka izle
Ana karakter olan Haruna Yuu, taşradan Tokyo’ya gelmiş, gelir gelmez başına bir ton iş açmış liseli bir gençtir. Babası ve annesinin Amerika’ya iş için gitmesi üzerine Haruna, Tokya’da yaşayan ablalarının yanına taşınmıştır. Aldığı nefesi bile sosyal medyada paylaşmayı seven günümüz gençlerine ithafen Haruna karakteri de aktif bir Twitter kullanıcısıdır. Telefon elinde, kafası önde Tokyo’nun sokaklarında gezinirken aceleyle koşan mavi saçlı bir kızla çarpışırlar. Kız onu elinde telefonuyla görünce iç çamaşırının fotoğrafını çektiğini düşünerek Haruna’nın telefonunu kırar. Ertesi gün tekrar karşılaşan ikilinin arasında yine bir iç çamaşırı ve fotoğraf muhabbeti olur ve kız tekrar Haruna’nın telefonunu kırar. Telefon bağımlısı Haruna için bu büyük bir acı!

Haruna’nın yeni okuluna transfer olmasıyla tesadüfen karşılaştığı mavi saçlı kızla aynı sınıfta olduklarını ve kızın isminin Akitsuki Fuuka olduğunu öğrenir. Çabucak kaynaşan ikili ilk haftasonundan birlikte sinemaya giderler. Fuuka’nın izlemek istediği filmin müziğini Hinashi Koyuki isimli son dönemde yükselişte olan bir sanatçı seslendirmektedir. Fuuka ise Koyuki’nin büyük bir fanıdır. Tesadüf bu ya ünlü sanatçı Koyuki ise Haruna’nın taşrada yaşadığı yerden çocukluk arkadaşıdır. Bu arada Fuuka gelecekte ne yapması gerektiğine hala karar verememiştir. Anne ve babasının atletizmdeki şampiyonaları nedeniyle sürekli spora doğru yöneltilmek istenilse de Fuuka’nın spora ilgisi yoktur. Haruna ile birlikte Koyuki’nin konserine gittikten sonra Fuuka bir aydınlanma yaşar ve kendi müzik grubunu kurmaya karar verir. Tabii ki bu gruba Haruna da bir şekilde dahil olarak hikaye başlangıcını yapar.

Fuuka izle
Hikaye daha ilk bölümden ortaya çıkan iki kız karakterle aşk üçgeni sinyallerini verir. Şimdilik komedi ağırlıklı ilerlese de ağır dram olduğu bilenen hikayenin nasıl bir işlenişi olacağını sonraki bölümlerde göreceğiz. Müzik temalı olan bir animede müziklere de değinmek gerekir. Müzikler genel olarak J-pop ağırlıklı fakat öyle güzel ya da ilgi çekici değiller. Koyuki karakteri şarkılarını eskiden aşık olduğu kişiye yazdığı bilindiği için romantik ve acıklı parçalar seçilmiş. Fuuka’da müzik grubu kurmaya karar verdi fakat henüz ne tarz olacağı belli değil. Animenin arka planları; gerek şehir manzaraları gerek ise okul dizaynı olsun çok hoşuma gitti. Karakterler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim çok renkli ve parlak oluşturulmuşlar.

Fuuka izle
Ben Fuuka’yı mangasından bilsem bile anime yapımı hakkındaki yorumları gördüğümde hafiften kötü olduğuna dair bir ön yargı olmuşmuştu. Şimdi ise yorumların fazla abartıldığı düşüncesindeyim. Özetle; Fuuka animesinin klişe olduğu kesin fakat hikaye işlenişinin güzel mi yoksa işe yaramaz mı olduğuna izlenerek karar verilmesini öneririm.

https://www.youtube.com/watch?v=pIK2s-C9s0c

Fuuka izle

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?