Fallout 4 İnceleme

PC İnceleme

Fallout 4

fallout 4 inceleme pc

Tür: RPG

Çıkış Tarihi: 10.11.2015

Yapımcı/Yayımcı: Bethesda Softworks

Diğer Platformlar: PS4, Xbox One

 

Savaşın asla değişmediği gibi yeni bir Fallout oyunundan yeni bir efsane beklentisi de asla değişmez. Bethesda, The Elder Scrolls V: Skyrim’den beri çok daha sağlam reklamlar yapmakta heyecanı daima doruk noktasına taşımaktaydı. Elbette Fallout 4 için de aynısı oldu. Ancak beklentiler ne kadar artarsa oyuncuları tatmin etmek de o kadar zordur. Baştan söyleyeyim; Fallout 4 çok iyi bir oyun. Birçok oyuncunun haftalarını ve aylarını vermekten pişman olmayacağı kaliteli ve devasa bir yapım. Ancak ne yazık ki beklediğim “o efsane” değil.

War. War never changes.

Hayatımda gördüğüm en başarılı karakter yaratma bölümüyle başlıyor Fallout 4. Buradaki “en başarılı karakter yaratma bölümü” derken kastettiğim ne kadar detaylı olduğu, modellemelerin ne kadar harika göründüğü değil. O konuda daha iyi oyunlar bulunmakta. Fallout 4’te bu kısmın bu kadar başarılı olmasının asıl sebebi çok doğal olması. Seçeceğimiz karakterimiz ve eşi (oynayacağınız karakterin cinsiyetini siz belirleyebiliyorsunuz) banyoda aynanın karşısına geçiyorlar ve kendilerini yeniden şekillendirmeye başlıyorlar. Bunu yaparken de birbirleriyle diyalog halindeler. Örneğin erkek karakter “Ne düşünüyorsun şöyle sakal bıraksam mı?”, kadın karakter “Saçımı beğendin mi?” gibi sorular soruyor. Burada pek çok detay mevcut. Biraz uğraşarak karakterini ünlü kişiliklere oldukça benzeten pek çok oyuncu var. Siz de çok farklı şekillerde karakterler yaratabilirsiniz.

fallout 4 inceleme pc

Power Armor’ı modifiye ettik mi Iron Man tamamdır. Daha neyin karizmasını istiyorsun?

Karakter seçme kısmına mutlaka gereken detayı gösterin çünkü diğer Bethesda oyunlarındaki geleneğin aksine karakterinizi diyaloglarda ve ara sahnelerde sık sık göreceksiniz. Ben Fallout 3’teki karakterimin yüzünü bile zor hatırlıyordum. Bethesda bu sayede oyuncunun kendisini daha çok karakterin yerine koymasını amaçlıyordu ama bu oyunda konuşan ve sürekli gördüğümüz bir karakterimiz var. O yüzden karakterinizin giydiği zırhlarda bile görüntüsünü daha çok göz önünde bulundurabilirsiniz. FPS kamerasının dışında TPS kamerası da yine yerini alıyor. Bu sefer önceki oyunlara göre bu konuda biraz daha iyi iş çıkardıklarını söyleyebilirim. Eskiye oranla biraz daha az odun gibi animasyonlar var ama yine de büyük ihtimalle çok daha kullanışlı olan FPS kamerasını tercih edecektir birçok oyuncu. Bazı istisnalar dışında tabii. Mesela One Punch Man’deki Saitama’yı yapıp onun kelini ve yumruklarını görmek isteyebilirsiniz TPS kamerasında.

Oyunun başlarında dünya son derece renkli ve göz alıcı çünkü bu sefer nükleer felaketten hemen öncesini görüyoruz. “Her şey ne kadar da güzelmiş” derken bu güzellik çok uzun sürmüyor. Kapımıza Vault-Tec’ten uğursuzun teki geliyor; kıyametin çok yakında gerçekleşeceğini ve kaçınılmaz olduğunu söylüyor ve kendilerinin korunmak için Vault 111’e gidecek seçilmiş kişilerden olduğunu anlatıyor. Bunu anlatırken adam o kadar rahat ki bu noktada bende bir tebessüm oluşmadı değil. Dünya yok olacak adam neredeyse güle oynaya anlatıyor. Olaylar patlak vermeye başlayınca diğer insanlarla birlikte panik halinde Vault 111’e kaçıyoruz. Listede sadece adı olanların içeriye girmesine izin veriliyor. Bu noktada tabii sormaya başlıyorsunuz. Neden bizi seçtiler? Eşimiz bebeği teslim etmek istemeyip vurulduktan sonra oradan kaçıp aslında neler olduğunu anlamaya ve çocuğumuzu bulmaya çalışıyoruz. Cryo pod’un içerisinde dondurulduğumuz aradan geçen 200 sene sonrasında, yepyeni ve vahşi bir dünyada…

SPECIAL (Strength, Perception, Endurance, Charisma, Intelligence, Agility, Luck) sistemi serinin önceki oyunlarını oynayanlar için hiç de yabancı değil. Hangi perkleri kullanacağınızı, oyunu ne şekilde oynayacağınızı bu belirliyor. Aslında burada “en iyi” diye bir şey yok çünkü Fallout 4 bir rol yapma oyunu ve bir miktar da olsa istediğiniz gibi oynamayı size sunuyor. Sadece burada perk açıklamalarını ve gereksinimlerini dikkatli okuyarak karakterinizi ona göre geliştirmeye çalışın. Bazı perk’leri açmadan oyunun bazı özelliklerini kullanamayacağınızı da bilmeniz gerek. Bu ekran görsel açıdan da oldukça hoş olmuş.

fallout 4 inceleme pc

*Sonraki sayfada devam ediyor.

Hızlıca Paylaş!
1 / 3
Bu makaleyi sevdiniz mi?