Dünyanın En Zengin Ghibli Koleksiyonu

♦Çevre dostu Muska (Atıkların yanıcı, yanıcı olmayan, plastik halinde sınıflandırılarak atıldığı Nausicaä of the Valley of the Wind filminden Muska etiketli çöp kutuları)

Ghibli Koleksiyonu

Hazır koleksiyona göz atarken Kurosuke hakkında merak edilen sorulara da başlayalım.

Ghibli eşyası koleksiyonu yapmaya ne zaman başladınız?

2003 yılından beri yapıyorum.

Ghibli Koleksiyonu

Sizi Ghibli eşyası koleksiyonu yapmaya iten şey ne oldu?

Bir gün televizyon izliyordum ve programda Osamu Tezuka’ya (ilk modern Japon mangasının babası olarak bilinen mangaka) ait ilk manga baskıları hakkında konuşmaya başladılar. İlk baskıların ne kadar kıymetli olduklarını öğrenince bu durum beni gelecek nesillere miras kalabilecek kıymetli bir koleksiyon hakkında düşünmeye sevk etti. Ghibli’yi çok sevdiğim için aklıma Ghibli eşyası koleksiyonu yapma fikri geldi haliyle. Ancak herhangi bir mağazadan satın alabileceğiniz eşyaları biriktirmek bana yeterince ilgi çekici gelmiyordu o yüzden satılık olmayan parçaları da biriktirmeye karar verdim.

♦Kurosuke’nin ilk koleksiyon eşyası Nausicaä of the Valley of the Wind filminden bir broşürmüş.

Ghibli Koleksiyonu Nausicaä of the Valley of the Wind

♦Ghibli, 1991 tarihinde vizyona giren Only Yesterday filmine kadar yayımlanan filmlerinde bir yılda hep 2 farklı broşür kullanmış. O yıllarda 2 farklı broşür kullanılması gerçekten büyük bir lüks. Eh tahmin edebileceğiniz gibi Kurosuke’nin koleksiyonunda her ikisi de mevcut.

Ghibli Koleksiyonu

Ghibli’yi bu kadar çok sevmenizin sebebi ne?

Her yaştan izleyici kitlesinin farklı şekillerde zevk alabildiği Ghibli filmlerini seviyorum. Görünüşte filmler çocuklar için ama arka plandan baktığınızda filmin resmedilen karakterleri olsun zaman aralığı olsun, yetişkinlerin bile zevk alabileceği daha derin bir olay buluyorsunuz. Aynı filmi önce bir çocuk ardından bir yetişkin olarak izlediğinizde bambaşka izlenimler yakalayabilmek oldukça sıra dışı. Ayrıca Ghibli detaylara çok önem veriyor, yapımlarını zevk alarak yapıyor.

Şu ana kadar Ghibli eşyaları için ne kadar para harcadınız?

Sanırım 3-4 milyon yen arası harcamışımdır. (Bu da yaklaşık 25,000 – 33,400 dolar ediyor.)

Bu oldukça fazla bir para. Hiç pişmanlık duyup keşke başka şeyler için harcasaydım bu parayı dediğiniz oldu mu?

Hayır, hiç olmadı. Ghibli koleksiyonu yapmaya başladığımda son raddesine kadar gitmeye karar verdim. Koleksiyon yapmadan önce tam anlamıyla bir oyun bağımlısıydım. Virtua Fighter 3 oyununa başladığımda da kendimi sonuna kadar oyuna adamaya karar vermiştim. Oyun salonlarında her gün 2-3 saat geçirir ve hatta Virtua Fighter müsabakalarına katılmak için Hokkaido kadar uzak yerlere seyahat ederdim. O zamanlar da video oyunlarına 2-3 milyon yen (16,700 – 25,000 dolar) harcamışımdır. Bir şey yapmaya karar verdim mi tamamıyla o işe yönelir ve sonuna kadar giderim.

Ghibli Koleksiyonu

Ghibli Koleksiyonu

 En sevdiğiniz Ghibli eşyanız diye sorsak ne dersiniz?

Ghibli söz konusu animasyon fimleri hazırlayan bir stüdyo olduğundan stüdyounun en çok görsellerine hayranım.

Ghibli Koleksiyonu

Tüm bu Ghibli eşyalarını tam olarak nasıl temin ediyorsunuz?

Yahoo!Auction başta olmak üzere daha çok online açık arttırmalar aracılığıyla. Her ay eşimin bana verdiği cep harçlığı ile düzenli olarak satımı yapılmayan eşyalardan da alıyorum.

Hiç çok istediğiniz pahalı şeyleri elde etmekte sorun yaşıyor musunuz?

Eşi benzeri olmayan bir parçaya rastladığımda onu almak için uğraşırım. Zira o parçanın tekrar piyasaya çıkıp çıkmayacağını asla bilemezsiniz. Geçmişte ilgi duyduğum, satın almayıp pişman olduğum eşyalar oldu. Şimdi ise almadan pişman olmak yerine alıp öyle pişman olmayı tercih ediyorum (gülüyor).

♦Kurosuke’nin sahip olduğu en pahalı eşya Spirited Away filminin Oscar Ödül Töreninde kazandığı Oscar heykelciğinin bir kopyası.

Ghibli Koleksiyonu Oscar

♦Yine 68.000 yene (570 dolar) Spirited Away filminden bir sahne olan bu tablo da değerli parçalardan biri.

Ghibli Koleksiyonu Spirited Away

♦57.000 yenlik (477 dolar) bu Nausicaä of the Valley of the Wind video oyununu da unutmayalım.

Ghibli Koleksiyonu Nausicaä of the Valley of the Wind

♦Ghibli’nin Mononoke Hime (Princess Mononoke) fiminden beri her filmi için hatıra olarak bir saat ürettiğini biliyor muydunuz? Pek tabi Kurosuke’de de saatlerin bir koleksiyonu bulunuyor.

Ghibli Koleksiyonu

♦Kurosuke, onda bir tutku haline gelen bu Ghibli eşyalarını parasını biriktirerek satın alabiliyor. Eh elde ettiği bunca eşyayı düşünürsek buna hiç şaşırmadık.

Ghibli Koleksiyonu

Sonraki sayfada devam ediyor.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?