Dishonored 2 İnceleme

Dishonored 2 PC İnceleme

Dishonored 2

dishonored 2 inceleme

Tür: Gizlilik, Aksiyon-Macera

Çıkış Tarihi: 11.11.2016

Yapımcı: Arkane Studios

Yayımcı: Bethesda Softworks

Diğer Platformlar: PlayStation 4, Xbox One

 

2012’de çıkan ilk Dishonored’ta İmparatoriçe Jessamine Kaldwin’inin intikamını alacağım derken oyunda bir tane canlı bırakmamıştım. Halbuki her yerde kocaman kocaman “düşmanlarınızı öldürmeden de oyunu bitirebilirsiniz” diye yazıyordu. Ancak ben “İntikam ülen” diyerek damdan dama atlıyor, Dunwall’ın üzerine bir karanlık gibi çöküyordum Corvo ile… Kasım ayında buluştuğumuz Dishonored 2’de ise değişmeyen şey yine aynı: İntikam… Ancak bu sefer amacımız çok farklı, tahtı geri almak…Ve tabii ki de yine türlü türlü teknik, amacımıza ulaşmada emrimize amade…

Oyun Jessamine’nin anma töreni ile açılıyor. Aradan 15 yıl geçmiş, acılar hala taze… Ancak Emily’nin başka dertleri var; Taç Katili lakaplı birileri teker teker Emily’nin düşmanlarını ortadan kaldırmakta ve hedef tahtasında Emily bulunmaktadır. Emily’nin kısa bir konuşması ile tören başladıktan sonra Karnaca Dükü Serkonoslu Luca Abele törene hediyeler ile katılır. “Hediyesi” Delilah Copperspoon’un yardımıyla Dük darbe yaparak tahtı ele geçirir. İşte tam bu kargaşanın ortasında oyun bize bir seçenek sunuyor; oyuna Emily ile mi yoksa Corvo ile mi devam edeceksin? Hangisini seçerseniz diğeri taşa dönüşüyor ve intikamımızı almak üzere oyun başlıyor.

İlk oyunu ne yaparsam yapayım hep kaos ile bitirmiştim. Amaç gizlilik de olsa oyun öyle imkanlar sağlıyor ki düşmanları ortadan kaldırmadan rahat edemiyordum. Dishonored 2 de çok farklı değil bu açıdan. Ben yine rahat durmuyorum ve sürekli daha yaratıcı bir şekilde düşmanlarımı ortadan kaldırmaya çalışıyorum. İlk oyun farklı bir soluktu, türe farklı bir açıdan bakıyordu. İkinci oyunda ise tek hissettiğim şey eğlence oldu. Nedense ilk oyuna göre ikinci oyun daha daha heyecanlı ve eğlenceli geldi. Bilemiyorum belki de bunun etkisi oyuna eklenen yeni güçlerdir. Bu arada isterseniz oyunun başında Outsider’in lütfettiği güçleri reddederek de devam edebilirsiniz ancak bu seçenek oyunu daha da zorlaştırıyor, hatırlatmakta fayda var.

dishonored 2 inceleme

Güçler yine rünler ile yükseltilebiliyor ancak bu sefer güçlerimiz bir yetenek ağacına dağılmış durumda. Deus Ex’teki sisteme benzer bi şekilde elimizdeki rün sayısına göre yeni güçler elde edebiliyor veya var olan güçlerimizi yükseltmeler ile güçlendirebiliyoruz. Corvo’nun özellikleri temelde aynı iken güncelleştirmeler yapılmış. Emily’nin güçleri ise yepisyeni. Zaten Emily çok farklı bir karakter olduğu için ilk seçeneğim oldu. Corvo zaten bildiğiniz Corvo.

dishonored 2 inceleme

Bölüm sonunda karşılaştığımız düşmanların akıbetine ölümcül veya ölümcül olmayan yöntemler ile karar verebilirsiniz. Fakat ölüm ile yaşam arasında karar verirken dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü verdiğiniz kararlar senaryoya etki edebiliyor.

dishonored 2 inceleme

Bölüm tasarımları ise yine uçmuş. Steampunk denildiğinde akla ilk gelen Viktoryan dönem oyunun her anına sinmiş durumda. İlk oyunun puslu Dunwall’ının yerine ışıl ışıl Karnaca karşılıyor bizi. Bölümler daha çok özgürlük ve hareket kabiliyeti sunuyor. The Clockwork Mansion ve A Crack in the Slab bölümleri herkesi olduğu gibi beni de benden aldı. Şahsen The Clockwork Mansion bölümünü spoiler olmasın diye anlatmıyorum ama tasarım olarak türe yeni bir soluk getirdiği kesin.

dishonored 2 inceleme

Gelelim yazının asıl olayına… Dishonored 2 performans problemlerinden ötürü ilk çıktığı hafta oldukça eleştiri almıştı. Kapalı alanlarda pek problem çıkarmaz iken açık alanlara çıktığınızda kare sayısı oldukça düşüyor, bazı kullanıcılar oyunun oynanamaz halde olduğunu söylüyordu. Geçtiğimiz 1.5 ayda çıkan 3 yama ve yakın zamanda çıkan bedava güncelleme sonunda oyunun hayli stabil olduğunu söyleyebilirim. Yapılan değişiklikleri yazmak sayfalar alır ancak Arkane Studios’un daha en baştan oyuncuları dinleyerek oyunun arkasında durması ve her seferinde “şunların da farkındayız” diye belirtmesi bence takdiri hakediyor. Tabii ki de ilk oyunun grafik performansını düşündüğümüzde hepimiz Dishonored 2’nin ilk çıktığı andan itibaren optimizasyon problemi yaşamamasını dilerdik ama neyse ki oyun artık düzgün ve çalışır bir vaziyette.

Özellikle oyunun son grafik ayarlarında oldukça güzel göründüğünü belirtmem lazım. Oynadığınız bölümün sanat temasına uygun bir şekilde renk paleti harika bir görsellik sunuyor bizlere. Bir bölüm diğerine asla benzemiyor, hem tasarım hem de grafiksel anlamda. Bu da oyundan aldığımız zevki katlıyor.

Aradan geçen 1.5 ay sonrasında Dishonored 2 ne vaziyette? Açıkçası bu oyunu ilk oyun bittiğinden beri bekliyordum ancak gelen ilk yorumlar beni oldukça üzmüştü. Fakat son güncellemeler ile oyun oldukça toparlandı ve toparlanmaya da devam ediyor. Türe yenilik getirmiyor ama gizlilik türünde ne kadar az oyun geldiğini düşünürseniz, ve de türün hayranlarındansanız, Dishonored 2 sizi oldukça tatmin edecektir. Oyunu Kinguin‘den satın alabilirsiniz.

blank

Hızlıca Paylaş!