Death Note Yasaklanıyor Mu?

Organizasyondan Başkana Mektup

Rusya’nın Ural Federal Bölgesi’nde Ebeveynler Organizasyonu, çocuklarda kötü etkiler bıraktığı için Başkan Vladimir Putin’e  açık mektupla Death Note mangasının yasaklanması talebinde bulundu. Mektupta aynı zamanda Death Note animesinin ve live-action filmlerinin de yasaklanması istendi.

Yerel medyanın haberlerine göre,  20 Şubat’ta Yekaterinburg’da 15 yaşındaki bir kızın 13. kattan atlamasıyla konu gündeme geldi. Kızın odasında Death Note’un dört cildiyle beraber “Artık yaşayamıyorum” yazılı bir not bulundu. Polis manga ile intihar arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

DeathNote

Manga serisi 2005 ve 2007 yıllarında Çin’deki bazı okullarda yasaklandı. Ayrıca 2007’de Tayvan eğitim bürosu, yasaklamak yerine mangaların kötü etkilerine dikkat edilmesi konusunda öğretmenleri uyardı. 2010’da Meksika devlet okullarında seriyi yasaklamak için girişim başlatıldı, ama gerekli oy sayısına ulaşılamadı.

14 yaşındaki bir Rus çocuğun Naruto Shippūden animesindeki bir karakterin ölümü üzerine intihar ettiğinin haberini de daha önce burada sizlerle paylaşmıştık. UNICEF ve The New York Times araştırmalarına göre Belarus ve Kazakistan’dan sonra Rusya, en fazla genç nüfusun öldüğü ülke olarak kayıtlara geçti.

Ülkemizde hala çizgi film olarak bilinen bu eserlerin yabancı ülkelerde intihara sebep olması ‘iyi ki Türkiye’de bu kadar yaygın değil’ düşüncesini aklımıza getirmiyor değil.

Bu makaleyi sevdiniz mi?