Death Note Filminin Yapımcısı Eleştirilere Cevap Verdi

Netflix İmzalı Death Note Filminin Yapımcısı Eleştirilere Cevap Verdi

Death Note Filminin Yapımcısı Eleştirilere Cevap Verdi

White-washing de denilen; özünde Asyalı, Latin, Hintli ya da zenci olan kimi karakterlerin özellikle filmlerde beyaz aktörler tarafından canlandırılması Hollywood camiasında büyük bir mesele haline gelmiş durumda. Ghost in the Shell filminin ardından Netflix imzalı Death Note filmi de son dönemde aynı eleştirilere maruz kalan yapımlardan biri haline geldi. Zira özünde Japon karakterler barındıran Death Note’ın bu yeni filminde Amerikalı aktörler yer alıyor.

Filmin yapımcısı Roy Lee ise nihayet sessizliğini bozdu ve bu eleştirilere cevap verdi. Lee eleştirileri doğru bulmadığını ifade ederken ”Eğer filmimiz Japonya’da çekilmiş, karakterler ise Japonca isimli ya da Japon olsaydı yapılan eleştirileri kabul edebilirdim.” şeklinde konuştu. Bu açıdan yeni Death Note filminin ardındaki ekip, eseri farklı bir kültüre uyarlamak için filmde bazı yaratıcı değişiklikler yaptı. ”Film, Death Note hikayesinin farklı bir kültür içindeki yorumu. Bu yüzden de birtakım belirgin değişiklikler elbette olacak. Kimileri bu durumdan hoşnut kalacak, kimiler ise kalmayacak.” diyen Lee, Amerika ve İngiliz pazarının dikkatini çekmek için bu değişiklerin gerekli olduğunu açıkladı.

Death Note Filminin Yapımcısı Eleştirilere Cevap Verdi

Orijinalinde Asya yapımı olan The Ring (Ringu), The Grudge (Ju-On) ve The Departed (Mou gaan dou) gibi Amerikan yapımı filmlerin çekimlerinde de çalışan Roy Lee daha önce hiç böylesi tepkiler almadığını, Death Note filmiyle bu tarz eleştirilere maruz kaldığını belirtti. Tüm bunların yanı sıra yapımcı Lee L rolündeki Keith Stanfield’ı kastederek ırkçılık yapıyor gibi söylemlerde bulunmanın çirkin olduğunu üç baş rol oyuncusundan birinin zaten hem Afrikalı hem Amerikalı olduğunu söyledi.

Lee açıklamalarını ”İnsanlar filmi elbette eleştirebilir ama öncesinde filmi izlemelerini istiyorum. Bizi ancak o zaman yeterince çeşitli bir oyuncu kadrosuna sahip olmamakla suçlayabilirler. Filmi çıktıktan sonra yargılayın lütfen.” diyerek sonlandırdı.

Açıkçası yapımcı Roy Lee pek de haksız sayılmaz. En doğrusu filmi izledikten sonra karar vermek. Hatırlatalım ki film 25 Ağustos’ta çıkacak. Fragmanı yeniden izlemek isteyenler için buyurun.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?