Çelik Simyacı 1.Cilt

Türkçe Manga Tanıtım

Çelik Simyacı 1. Cilt

Kitabın Özgün Adı: Fullmetal Alchemist

Tür: Fantastik, Doğaüstü, Aksiyon, Macera, Dram

Mangaka: Hiromu Arakawa

Sayfa Sayısı: 180

Yayınevi: Akılçelen Kitaplar

   Yayın Yılı: 2013

   Yayına Hazırlık: Zeynep Kopuzlu Taşdemir, Ebru Ersin

   Sayfa Düzeni: Emine Özyurt

   Kapak Uygulama: Mehmet Yaman

İçindekiler:

Bölüm1– İki Simyacı

Bölüm2- Hayatın Bedeli

Bölüm3- Kömür Madeni Kasabası

Bölüm4- Trende Savaş

‘’Biz sadece gülümseyen annemizin yüzünü bir daha görmek istiyorduk. Simyanın yasaklarını çiğnemeye bile hazırdık. Çünkü simyayı sadece o iş için öğrenmiştik. Dönüşüm başarısız olmuştu.’’

Kaybettiğimiz birini yaşama geri döndürebilmek için ne gereklidir? Bir vücut mu? Bir vücut elde etmek istiyorsan ona eş değer bileşenleri bir araya getirmek gerekliydi. Bu simyanın temeli olan eşit takas ilkesiydi. Peki ya onun sahip olduğu ruhu? Ruha eşdeğer ne olabilirdi ki?

Annelerinin ölümünü kabullenemeyen Elric kardeşler onu tekrar yaşama döndürebilmek için çareyi, simyacılar arasında yasak olarak bilinen ‘’insan vücudu dönüşümü’’nde bulurlar. Dönüşüm sırasında Edward sol bacağını, Alphonse ise tüm vücudunu kaybeder. Edward, kardeşinin ruhunu bir zırha bağlar ancak bu sırada sağ kolunu da kaybeder. Edward dönüşümün başarısız olmasının ardından tüm suçu kendinde bulur ve kardeşini eski bedenine geri döndüreceğine dair ant içer. Devlet simyacısı unvanını alan Edward ve kardeşi Alphonse eski vücutlarına geri dönebilmek için son çare olarak gördükleri felsefe taşını aramaya başlarlar. Elric kardeşler için asıl zorluk şimdi başlamaktadır.

1. ciltte Edward ve Alphonse’yu, felsefe taşı için giriştikleri bir macera içerisinde buluyoruz. Eğlenceli ve komik sahneler biraz daha ağırlıkta olsa da, duygusallık da yaşanmıyor değil. İlk ciltte karşımıza başarılı bir çeviri çıkıyor. Çeviriler de karşılaştığımız ve genellikle birçok okuyucuya okurken rahatsızlık veren kendimizden bir şeyler katma çabası yok. Bununla demek istediğim bize ait olan konuşma tarzı ve çeşitli kelimeler kullanıldığında ortaya okuma zevkinden uzaklaştırıcı bir çeviri çıkıyor. Açıkçası Çelik Simyacı’ yı okurken takıldığım hiçbir nokta olmadı ve oldukça akıcıydı. Anlaşılır olmakla birlikte karşımıza açıklayıcı cümleler de çıkıyor. Daha önce manga okumamışsanız nasıl okunacağına dair bilgi veren kısımda bulunuyor.

 

 

Çizim konusuna değinecek olursak uç görüşler her zaman karşımıza çıkacaktır. Çizimi çok güzel bulanlar gibi başarısız bulanlar da olacaktır. Açıkçası ben çizimleri beğeniyorum. Beğenmemde ki en büyük neden duyguların çizimler de çok güzel ifade edilişi.

Eğer bir şey elde etmek istiyorsan, ona eşdeğer bir şey vermen gerekir. Zamanınızı vererek okuyacağınız Çelik Simyacı’yı beğeneceğinize inanıyorum. Şimdiden iyi okumalar…

 

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?