Bleach’in Yapımcısı Animenin Devamıyla İlgili Ne Dedi?

Bleach’in Yapımcısı Masashi Kudo Animenin Devamıyla İlgili Ne Dedi?

Asia Pasific Arts, geçtiğimiz ay, Pasadena Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Pacific Media Expo 2016 etkinliğinde Masashi Kudo ile bir araya geldi ve kendisinin yönetmen ve karakter tasarımcısı olarak deneyimlediği şeyler hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Daha çok, karakter tasarımcısı ve animasyon yönetmeni gibi görevlerle yapım kadrosunda yer aldığı Bleach animesiyle tanınan Masashi Kudo, Pacific Media Expo 2016’nın şeref konuğu olarak etkinlikte yer aldı ve Amerikan pop kültürüne olan ilgisinden, şimdiki ve gelecekteki projelerinden ve elbette Bleach’ten bahsetti. O halde vakit kaybetmeden bizler de sizleri bu söyleşiyle baş başa bırakıyoruz.

Bleach'in Yapımcısı Animenin Devamıyla İlgili Ne Dedi?

Yönetmenlik ve karakter tasarımcılığı arasındaki fark nedir? İkisi arasında çatışma yaşadığınız zamanlar oluyor mu?

“Başlangıç için zor bir soru! Sadece karakter tasarımı yaptığım zamanlar, tek yapmam gereken sadece çizimlere odaklanmaktı. Bir yönetmen olarak ise bunların nasıl göründükleriyle alakalı olarak da düşünmem gerekiyor. Örneğin; şu an Chain Chronicle isimli anime üzerinde çalışıyorum. (Masashi Kudo, 3 Aralık’ta gösterilen Chain Choronicle: Haecceitas no Hikari Part 1 ve  2017 yılı ocak ayında gösterilecek olan Chain Choronicle: Haecceitas no Hikari Part 2 filmleri ile yine 2017 yılı ocak ayında yayımlanmaya başlayacak olan Chain Choronicle: Haecceitas no Hikari TV serisinin hem karakter tasarımcısı hem de yönetmeni olarak yapım kadrosunda yer alıyor.) İlk başta sadece karakter tasarımcısıydım ancak yönetme işini de üstlenerek daha meşgul bir hale geldiğimde geriye dönüp bir karakter tasarımcısı olarak hazırladığım tasarımlara baktım ve sonra kendime neden bunları bu kadar karışık hazırladığımı sordum. Bu tasarımları daha basit yapmadığım için pişmanım.”

Bleach’in sona ermesiyle alakalı neler düşünüyorsunuz?

“Bleach’in mangası sona erdi ancak henüz anime haline getirilmemiş bölümleri mevcut. Anime ekibiyle daha sonra yapabileceğimiz şeyler hakkında çok konuşuyorum.”

Bleach’teki favori karakteriniz kim?

“Bu soru bana çok soruluyor ve cevap vermesi de genellikle çok zor oluyor. Çoğu zaman cevap olarak Kon’u söylüyorum.”

Bazı Bleach hayranları bu sorunun cevabını duymak için can atıyor. Anladığım kadarıyla Rukia ve Ichigo’yu bir çift olarak destekleyenlerle  Orihime ve Ichigo’yu bir çift olarak destekleyen büyük hayran kitleleri var. Siz hangisini destekliyorsunuz?

“Bu kesinlikle cevaplayamayacağım bir soru. [Gülüyor.]”

Anime yapmak istediğiniz herhangi bir tür var mı? Örneğin okul yaşantısı, bilim kurgu veya fantezi?

“Fantezi türünde bir anime yapmayı istiyordum ve şimdi fantezi türündeki Chain Chronicle’ı yapıyorum. Bunu yapabildiğim için mutluyum. Bunun dışında korku türünde bir şeyler yapmak da oldukça ilgimi çekiyor.”

Bleach'in Yapımcısı Animenin Devamıyla İlgili Ne Dedi

Ne tür korku filmleri izlemeyi seversiniz? Gizemli olanları mı, kanlı olanları mı?

“Belki zombi. Rec isimli İspanya yapımı bir film izlemiştim. Harika bir filmdi.”

Bleach’teki gibi shounen tarzda veya Sabagebu’daki gibi daha moe tarzda ortaya koyduğunuz çok çeşitli çizim tarzlarınız var. Hangi tarzda çizmeyi tercih ediyorsunuz?

“Sekiz yıl Bleach’i yaptım. Bu yüzden shounen/aksiyon alışık olduğum bir tarz.”

Twitter’dan, Game of Thrones hayranı olduğunuzu gördüm. Dizideki favori karakteriniz kim?

“Tyrion Lannister. Onun karakterini gerçekten çok seviyorum.”

İlginizi çeken Amerikan çizgi romanları hangileri?

“Batman’i seviyorum ve geçenlerde Suicide Squad’ı izledim. Şu anda DC Comics’in çıkacak pek çok filmi var. Justice League’i sabırsızlıkla bekliyorum. Wonder Woman T-shirt’ü giydiğini de fark ettim.”

Los Angeles’ta yapmak istediğiniz bir şey var mı?

“Hollywood’a gitmek istiyorum ancak daha fazla vaktim olursa Disneyland’a da gitmek isterim. Daha önce Pasadena’da da dolaşma fırsatım olmuştu. Çok güzel bir şehirdi.”

Amerika’daki hayranlarınıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

“Ben, üzerinde çalıştığım şeylere Amerika’daki seyircilerin nasıl tepki verdiğinden tam olarak emin değilim. Ancak Ikki Tousen ve Sabagebu gibi şeylerin izlendiğini kesinlikle anlıyorum. Ne üzerinde çalışıyorsam çalışayım, insanların bunları izlemeye devam etmesini ve eğlenmesini çok isterim.”

Bana anime ve mangaları çevreleyen Amerikan kültürüyle alakalı sormak istediğiniz bir şeyler var mı? Sorularınız için size zaman ayırmayı isterim.

“Anladığım kadarıyla Crunchyroll gibi animeleri Japonya’da çıktıkları anda yayımlayan platformlar var. Peki insanlar bu şekilde hemen yayımı yapılmayan animeleri nasıl izliyorlar?”

Bleach'in Yapımcısı Animenin Devamıyla İlgili Ne DediHemen yayımlanmayan seriler için genellikle birkaç saat veya gün beklerler. Dürüst olmak gerekirse hala Crunchyroll veya Hulu kullanmayan ve yasal olmayan araçlar vasıtasıyla anime izleyen pek çok insan var. Ancak anladığım kadarıyla daha fazla insan da fansub grupları veya yasal olmayan web sitelerinden anime indirmek veya izlemek yerine yasal araçlara yöneliyor.

“Çoğunluğun yasal araçlara yöneldiğini duymaktan çok mutluyum.”

Evet, ve diğer insanlardan bunun çok da kolaylık sağlamadığını duydum. Yasal yayınlar daha kolay ve daha ekonomik çünkü sizi bir bölümden diğerine sorunsuzca taşıyan Crunchyroll veya Netflix üzerinden animeleri sık sık izleyebilirsiniz. Anime ve mangaların popülerliği ile anime endüstrisini daha büyük bir şevkle destekleme isteği, daha fazla insanın diğerleri yerine bu tür yasal araçları kullanmasını sağlıyor. Tv’de anime izleyerek büyümüş uluslararası hayranların çoğu anime endüstrisinin yurt dışında gelişmesine yardımcı olmak istiyor.

“Bunu duymak harika bir şey.”

Kesinlikle. Önceleri, sadece bazı yerlerde veya Pacific Media Expo gibi etkinlerde mevcut olan anime VHS/DVD’lerini elde etmek daha zordu. O zaman bile yasa dışı olarak kopya satışı yapan pek çok mağaza vardı. Animeye ulaşmanın tek yolu da TV’de çıktıkları zaman izlemekti. Bunlara kıyasla, yasal yayın platformlarına ödeme yapmak hem daha kullanışlı hem de daha az şüpheli.

“Blu-Ray’lerde bu tür sorunlar yok gibi gözükse de DVD’lerin ayrıca bölge kodu sorunları var değil mi? Ben de bazen Amazon’dan bir şeyler alıyorum. [Gülüyor.] Size ve sizin gibi, özellikle anime alanında, Japon ve Amerikan kültürü arasında bağ kurmaya çalışan diğer insanlara minnettarım.”

Bu makaleyi sevdiniz mi?