Bleach 669 İnceleme

Bleach Manga 669. Bölüm İncelemesi

Geçen hafta Zaraki’nin bankai kullanacağı sinyallerini vererek bizi oldukça merakta bırakan Bleach, yeni sayısıyla merakımızı bir nebze gideriyor. Evet Zaraki Bankai’ını kullanıyor bu sayıda. Kullanıyor kullanmasına da şahsen ben “Bu nasıl Bankai!!” demekten kendimi alamadım.

Bleach 669 İncelemeYachiru sayesinde Bankai’ını açığa çıkarabilen Zaraki’nin, Bankai’ı ile Gerard’ı pek şaşırtmasa da bizleri şoka soktuğu kesin. Zira Zaraki’nin Bankai’ı sanki içindeki canavarı ortaya çıkarıyor ve Zaraki bana göre fazlasıyla korkunç bir görüntüye bürünüyor. Ikkaku ve Yumichika’nın verdikleri bilgilere göre derisi de kırmızıya dönüyor. Kubo-sensei Zaraki’ye korkutucu bir görünüm vermek adına hiçbir şeyden kaçınmamış.

Bleach 669 İncelemeDemin de dediğim gibi bizleri şoka sokan bu durum Gerard’ı pek şaşırtmıyor. Bu canavarımsı Bankai’ı tabir-i caizse ezikleyip, Zaraki’yi hafife alma gafletine düşüyor. Ancak sonrasında da bir kolunu kaybediyor. Tabii daha önce gördük ki Gerard uzuvlarını kaybetse dahi daha iyi bir uzuv hemen oluşuveriyor. Burada da durum böyle oluyor ancak Zaraki vakit kaybetmeden tekrar saldırıya geçiyor ve önce Gerard’ın kalkanını kırıyor sonra da Hitsugaya’nın en korktuğu şeye sebep olarak Gerard’ın kenardan düşmesine sebep oluyor. (Böylesi büyük birinin Soul Society’ye düşüp Soul Society’yi yerle bir etmesinden korkuyordu Hitsugaya.) Gerard düşüyor düşmesine ama yine garip bir şey oluyor ve Gerard’ın kanatları ortaya çıkıveriyor. Bir Shinigami tarafından bu şekilde köşeye sıkıştırılmayı kabullenemeyen Gerard tekrar saldırıya geçiyor ancak Zaraki tarafından ikiye ayrılıyor. Bu noktada da bölüm sonlanıyor.

Bleach 669 İncelemeUzun zamandır Zaraki’nin geçmişiydi, kılıcıydı, Shikai’ıydı derken sonunda Bankai’ını da gördük. Açıkçası Bankai’ın işlevinden çok görünüşü beni bayağı etkiledi. Yalnız bu etkileniş hangi yönde onu kestremiyorum doğrusu. Gerçekten en korkunç Bankai ünvanını aldı benden. Güç odaklı bir Bankai. Bu açıdan Zaraki’ye uygun olduğunu düşünüyorum. Zira başka türlüsünü Zaraki kaldıramazdı bence. Bankai ile ilgili dikkatimi çeken bir diğer nokta Zaraki’nin elindeki kılıç, Shikai formundaki kılıcın kırılmış hali gibiydi ki Gerard bölümde buna vurgu yapıyor. Zaraki’nin kişiliği, pervasızlığı, düşünüş biçimi vs. düşünülürse Bankai’ın Zaraki’ye fiziksel olarak aşırı güç, hız vs. kazandırmaktan başka bir işlevinin olması ihtimali bana düşük geliyor. Bir de Zaraki, Bankai gücünü açığa çıkarır çıkarmaz sadece içgüdüleriyle, öldürmeye güdümlü bir şekilde hareket ediyormuş gibi geldi bana. Sanki bilinci devre dışıydı. Yani Zaraki’nin tamamıyla hayvani bir moda geçtiğini söyleyebilirim.

Bleach 669 İncelemeGeçmişteki savaşlara baktığımızda bir Quincy’i tek seferde, Bankai açtığı halde yenebilen pek bir kaptanımız yok gibi. Bu sebeple bir dahaki bölümde Gerard’ın tamamen yenildiğine dair çok da umutlu olmamak gerektiği kanısındayım. He yenilse çok güzel olurdu ama bu adam için Ruh Kralı’nın Kalbi dendiğini de hatırlatmak istiyorum. Bölümle alakalı çok da bir şey diyemiyorum. Ben de karmaşık duygular içerisindeyim. Uzunca bir zamandır beklenen Bankai’ın bu şekilde karşımıza çıkması bir garip hissettiriyor doğrusu. Bankai’ın Zaraki’ye uyduğu su getirmez bir gerçek ancak böyle bir şey beklemediğimden midir nedir hazmetmek de zorlandım biraz. Bir de yani Yachiru gibi tatliş bir şeyin Bankai formunda böyle bir görüntüye sebep olması da beni ayrıca şaşırtan bir durum. Belki de o yüzden böyle bir Bankai beklemiyordum ben. Yine de iyisiyle kötüsüyle fazlasıyla etkileyici ve kendinden uzun süre bahsettirecek bir Bankai. Bir dahaki sayıda konuyla alakalı az da olsa geçmişe dönüş yapılır umuduyla yazıyı burada noktalıyorum. Haftaya görüşmek üzere.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?