Bleach 663 İnceleme

Bleach Manga 663. Bölüm İncelemesi

Geçen hafta Yoruichi x Askin mücadelesine Urahara’nın dahil olmasıyla durum tahmin edileceği üzere Yoruichi’nin lehine dönmüştü ancak yine tahmin edebileceğiniz üzere bu pek de Yoruichi’nin onaylayacağı şekilde olmamıştı. Urahara’nın müdahalesiyle kedi formuna giren ve bunun Askin’e ne gibi bir üstünlük sağlayacağı noktasında bizleri merakta bırakan geçen bölümün bu hafta tam da bu noktadan devam edeceğine dair Kubo-sensei’nin bu aralar belli bir mücadeleye veya konuya tam yoğunlaşmadan başka bir mücadeleye geçmesinden dolayı şüphelerim vardı ama neyse ki bu sayı geçen hafta bıraktığı yerden devam etti ve Yoruichi’nin kedi formuyla alakalı açıklayıcı bilgileri bizlere sundu.

Bleach 663 İncelemeUrahara, Yoruichi üzerinde tıpkı Askin’inki gibi bağışıklık güçlendirici bir şeyler uygulamış ve bununla benim anladığım kadarıyla Yoruichi de Askin’in hediye toplarına karşı bağışıklık kazanmıştı ama Urahara bununla yetinmemiş ve Yoruichi’nin kedi formuna da geçmesini sağlamıştı. Bu duruma ne alaka derken Kubo-sensei bunu kedilerin; bağımsız, bir anları bir anlarına uymayan, karşısındaki ne yaparsa yapsın kendi ilgi eşiğini geçebilecek düzeydeki şeylere tepki veren kişilik yapılarıyla güzelce ilişkilendirip açıklamış bence. Buna göre Urahara’nın deyimiyle normalde bile bir anı bir anına uymayan bir kişilik olan Yoruichi, kedi formundayken bu durum katlanıyor ve reiatsuya da yansıyor. Yoruichi’nin reiatsusuna bağışıklık kazanan Askin’in ise değişen ruh halleriyle sanki başka birinin reiatsusuymuşçasına bu duruma bağışıklık kazanması da zorlaşıyor. Aslında Askin’in Yoruichi’nin bu farklı ruh hallerine bağışıklık kazanamamasının tek nedeni de Urahara’nın söylediklerinden yola çıkarak zaman olduğu söylenebilir. Çünkü Askin’in karşısındaki birinin reiatsusuna bağışıklık kazanabilmesi için bir dk gibi süreye ihtiyacı varken, Yoruichi’nin ruh hali ve dolayısıyla reiatsu değişim hızı bundan kat be kat fazla. Öyle ki Yoruichi’nin bu formu saniyede 48 kere reiatsu değiştirmesine olanak sağlıyormuş. Buradan da Urahara’nın neden bu formda ısrar ettiği anlaşılıyor.

Bleach 663 İncelemeAncak yine Urahara’nın verdiği grip örneğindeki gibi bileşenindeki küçük bir parçanın değişmesi bile Yoruichi’nin reiatsusunun bambaşka birininki gibi algılanmasına yol açıyor. Grip her sene bünyesinde bir şeyler değiştiği için vücudumuz tarafından yeni bir virüsmüş gibi algılanıyor. Yoruichi de olan da bu. Tıpkı duygularımızdaki değişikliklere göre auralarımızda renk değişimleri olması gibi ana yapı aynı, sadece fiziksel bir takım değişikler meydana gelmekte. Bu değişikliklere yol açan etmen (duygular, ruh halleri) ortadan kalktığında ise yapı rahatlıkla özüne dönebilmekte. İşte bu duruma neden olan Urahara’nın tekniği de geçen hafta söylediği bu hafta da hatırlattığı üzere sadece beş dakika sürüyor.

Bleach 663 İncelemeYoruichi kedi formundayken Urahara’nın da ön gördüğü üzere rahatlıkla Askin’in işini bitiriyor. Ancak burada şöyle bir durum daha var. Yoruichi bu formda kendini gerçekten kedi sanıyor. Öyle ki Urahara çağırdığında sevimli bir kedi edasıyla koşturup yanına geliyor, kedi gibi onu yalıyor, oyuncakla falan oynuyor. Hatta daha sayının başında sorduğu sorulara cevap alamayan Askin “Yoksa artık bizleri anlayamıyor mu?” gibi bir cümle sarf ediyor. Aslında bu durum normal gözükse de geçmişe baktığımızda Yoruichi’nin tam anlamıyla kedi gibi gözüktüğü zamanlar var ki o zamanlarda insanlarla gayet konuşarak anlaşabiliyordu. Urahara bu kedi mevzusunu ilk ortaya attığında “Kendi rızamla bir daha o forma girmem.” diyen Yoruichi muhtemelen şu ilk gördüğümüz siyah kedi formundan bahsediyordu ki daha bu durum ilk dillendiğinde ben de yine öyle bir kediye dönüşecek sanmıştım. Ama burada insani görünüşü daha ağır basıp davranışları kediye daha çok benzeyen bir Yoruichi’yle karşılaştık. Askin’e karşı boyut farkından dolayı fiziksel anlamda insani özelliklerini kaybetmemesini, ruh halindeki değişimlerin insandakine nazaran daha hızlı olmasından yararlanmak için de Yoruichi’nin kendini kedi sanmasını sağlayacak bir şeyler yapmış olabilir Urahara. E bu adam da boşuna 5 potansiyel arasında gösterilmiyor zaten. Adam baştan ayağa kapalı bir kutu.

Bleach 663 İnceleme

Urahara’nın tipe bakar mısınız? :D

Bölümde Urahara’nın varlığıyla da paralel olarak komedi öğesi yine vardı. Ben özellikle Askin Yoruichi’nin ölümcül darbelerine maruz kalırken Urahara’nın bu durumla alakalı ona bilgi vermeye çalışmasına güldüm. Kasap et derdinde koyun can derdinde misali. He bu bilgi aktarımı sonradan başlarına bela açar mı bilinmez çünkü biraz önce Askin’in işinin bittiğinden bahsetsem de bu Askin’in ilk formuyla alakalı bir şey. Çünkü zoru gören Askin de ikinci salınımını yapıyor ve bizimkileri şaşırtmayı başarıyor. Ama merak etmeyin Lille’de olduğu gibi ucubik bir şey değil ortaya çıkan. Askin’in ağzı yüzü yerinde en azından. :)

Bleach 663 İncelemeE tabii Urahara’nın bu durumla alakalı da ceplerinde sakladığı bir iki numarası vardır diye düşünüyorum. Haftaya belki savaşa kendisi devam eder ya da Yoruichi’ye bir şeyler uygulayarak tekrar onu sahaya sürebilir. Urahara’nın bugüne kadar doğru dürüst bir mücadelesine şahit olamadık sanki. Bu yüzden Urahara’nın birebir mücadeleye gireceğini pek sanmıyorum. He girse güzel olur. Bir iki numarasını görürdük en azından. Belki kılıcını kullanırdı falan. Urahara’nın genelde piyonları öne süren biri olduğunu, olayları arkadan kontrol ettiğini ve can alıcı noktalarda olaya müdahil olduğunu unutmamak gerekli bu noktada. Zaten Urahara’nın iyi mi kötü mü olduğuna karar veremememizin sebeplerinden biri de bu bence. Haftaya görüşmek üzere.

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?