Ateş Böceklerinin Mezarı Posterinin Sırrı Ortaya Çıktı

Yıllar Sonra Ateş Böceklerinin Mezarı Posterinin Sırrı Ortaya Çıktı

Ateş Böceklerinin Mezarı Posterinin Sırrı

Studio Ghibi’nin izleyenleri derinden etkileyen, hüzün dolu bir hikayeye sahip olan Ateş Böceklerinin Mezarı adlı anime filmi, posterinde birçok kişi tarafından bilinmeyen bir ayrıntı saklıyor. Maalesef bu ayrıntı pek de mutluluk verici değil.

İnsanın içini burkan bu ayrıntıyı açıklamadan önce, animemizi biraz hatırlayalım. 5 Nisan’da vefat eden, Studio Ghibi’nin kurucularından usta yönetmen Takahata Isao’nun yazıp yönettiği anime filmi, II. Dünya Savaşı’nın sonuna yakın bir dönemde Japonya’da geçer. Filmde, bombalanan Kobe şehrinde hayatta kalmış 14 yaşındaki Seita ve onun dört yaşındaki kız kardeşi Setsuko’nun umutsuz çabaları anlatılır.

Filmin adını aldığı ve izleyenlerin çoğunu derinden etkileyen ateşböceği sahnesi, bahsettiğimiz ayrıntın anahtarı. Filmin Japonca adında hotaru (ateş böceği) sözcüğü genellikle kullanılan tek kanji 蛍 ile değil de, iki kanji ile 火 (hi, ateş) ve 垂 (tareru, su damlasının yapraktan neredeyse düşecek durumda olması gibi asılmak, sarkmak anlamında) yazılmıştır. Bunu ateş böceği görüntülerinin, ateş damlalarını andırması şeklinde yorumlanması ardından ünlü poster resminde inceleme yapanlar ortaya çıktı.

Ateş Böceklerinin Mezarı Posterinin Sırrı

Normal haline bakınca, ana karakterlerimiz Seita ve Setsuko’nun ateş böcekleriyle oynadığını görüyoruz. Bize hüzünlü bir mutluluk yaratan bu poster resmi, düşündüğümüz kadar masum değil. Posterin renkleriyle oynadığımız zaman, karanlığın içinde B29 isimli savaş uçağını görüyoruz. Ateş böceği olarak görünen sahne, artık gözlerimize birer ateş damlası(mermi veya bomba) şeklinde görünmeye başlıyor.

Ateş Böceklerinin Mezarı Posterinin Sırrı

Bu yürek burkan ayrıntıyı öğrendikten sonra, poster resimlerine artık masum bir bakış açısıyla yaklaşamayacağımı düşünüyorum. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?