Animelerin Vazgeçilmez İkilisi: Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Animelerin Vazgeçilmez İki Seiyuusu: Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Beğenerek izlediğimiz anime serilerinde sevdiğimiz seiyuular da varsa serileri daha büyük bir keyifle izler olduğumuz bir gerçek. Seiyuu dünyasının vazgeçilmez isimlerinden olan Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke de sevilen sanatçılardan. İkilinin yer aldığı pek çok anime büyük beğeni toplamıştır. Hatta deneyimli seiyuular artık birbirinden ayrı düşünülemez hale geldi benim için. Gerçek hayatta da yakın arkadaş olan usta seiyuular anime haricinde albüm, radyo programı gibi birlikte pek çok etkinliğe ve projeye imza atmıştır. Tabi bu noktada işin bizi ilgilendiren kısmı anime serileri. O zaman gelin ikilinin birlikte yer aldığı serilere bir göz atalım.

Ao no Exorcist

Animelerin Vazgeçilmez İkilisi: Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Hem karakterleri hem hikayesiyle beğendiğim bir seridir Ao no Exorcist. Her ne kadar 2. sezon benim için hayal kırıklığı olsa da eski ekibi yeniden bir arada görmek sevindiriciydi. Animede birlikte çalışan seiyuulardan Ono Daisuke Arthur Auguste Angel karakterini, Kamiya Hiroshi ise Mephisto Pheles karakterini seslendirmiştir. Arthur, Gerçek Haç Düzeni için çalışan, üstlerinin emirlerini eksiksiz yerine getiren ruh kovucuların en üstü olan Paladin sınıfına tabiidir. Gerçek Haç Düzeni’nin yüce danışmanı Grigori tarafından Mephisto’yu sorguya çekmek ve Rin’i delil olarak ele geçirmek için görevlendirilmiştir. Arthur, Shura’ya göre dışardan bakınca aziz ama içinde tam bir şeytandır.

Mephisto ise Sekiz Şeytan Kralı içinde 2. en güçlü ruh kovucudur. Zamanın Kralı ünvanını elinde bulunduran Mephisto ayrıca Gerçek Haç Akademisi’nin de başkanıdır. Başta Rin’i öldürmek için emir alsa da Rin’in ruh kovucu olma teklifini kabul eder ve akademide eğitim görmesine izin verir. Kumar oynamaktan ve kaostan büyük keyif alan Mephisto kelimenin tam anlamıyla sıradışı bir karakterdir. İkiliyi animede diaolog halinde çok görmesek de böyle sıradışı karakterleri aynı seride seslendirmeleri benim için oldukça keyif vericiydi.

 

Durarara!!

Animelerin Vazgeçilmez İkilisi: Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Açık olmak gerekirse uzun zaman önce Durarara!!’ya başlamış ancak seriyi, ilk bölümler itibariyle çok sarmayınca yarım bırakmıştım. Belki çoğu hayran bu kararımdan ötürü bana gönül koyabilir ancak durum her ne olursa olsun yazının içeriği gereği böyle sevilen bir seride böylesi iki önemli karaktere yer vermesem benim ayıbım olurdu.

Animede Ono Daisuke, gözünden güneş gözlüğü eksik olmayan barmen kıyafetli ve bir borç toplayıcı için korumalık yapan Shizuo Heiwajima karakteriyle karşımıza çıkıyor. Shizuo, Izaya Orihara’nın yeryüzünde sevmediği tek insan ünvanını taşımakla beraber Ikebukuro’nun en güçlü kişisidir. Her ne kadar sessiz biri gibi görünse de şarteli çabuk atan bir karakterdir. Kardeşi Heiwajima Kasuka’ya derinden bir sevgi beslerken Orihara Izaya’ya ise tarif edilemez bir nefret duymaktadır.

Kamiya Hiroshi tarafından seslendirilen Orihara Izaya ise kendini eğlendirmek için önemli bilgiler satan, Shizuo Heiwajima hariç tün insan ırkını sevdiğini (!) iddia eden kelimenin tam anlamıyla ilginç bir karakterdir. Öte yandan kesinlikle karşılaşılmaması gereken tehlikeli kişilerden biridir.

Bir kez daha sıradışı karakterlere hayat veren ikiliyi izlemek (ben her ne kadar keyfine varamasam da) izleyiciler için resmen bir şölendi. Bu nefis ikilinin karakterleri canlı canlı seslendirme performansı sergiledikleri şu videoya da bir göz atmanızı öneririm.

 

Karneval (TV)

Animelerin Vazgeçilmez İkilisi: Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Yine dolaylı yoldan da olsa ikilinin bir araya geldiği başka bir seri de Karneval animesidir. Renkli ve fantastik hikayesi ile kendince bir hayran kitlesi toplamayı başaran animede genç Gareki karakterini Kamiya Hiroshi, gemi kaptanı Hirato’yu ise Ono Daisuke seslendirmektedir. Görüldüğü üzere sesleri itibariyle seride yine olgun karakteri Ono Daisuke, başına buyruk genci ise Kamiya Hiroshi kapmış durumda. Hikayede Hirato, Gareki’yi zeki ve umut vaat eden bir asker olarak görüyor. Buna rağmen animede Hirato, Gareki ile alay edip onu kızdırıp eğlenmekten de geri durmayan bir karakter.  Bu açıdan ikili arasında komik bir ilişki var. Kısa ama eğlenceli bir hikayeye sahip bu fantastik seride OnoD ve HiroC ikilisini izlemek yine oldukça zevkli. En azından bu ikiliyi sevenler izlemeli diye düşünüyorum.

 

Working!!

Animelerin Vazgeçilmez İkilisi: Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke’yi eğlenceli serilerde izlemek oldukça zevkli. Bu sefer bahsi geçen animenin hikayesi Wagnaria isimli bir aile restoranında geçiyor. Restoran normal olmayan çalışanlardan geçilmiyor. Seride her karakterin kendine has bir manyaklığı söz konusu. Bu manyaklardan pek konuşkan olmayan, tek başına tüm işi halletmeyi bilen ve buna rağmen şikayet etmeyen restoranın baş şefi Satou Jun’u Ono Daisuke seslendirmekte. Restoranda asistan şef olarak görev yapan, kibar ve uysal görünse de kendi işini yaptırmak için çalışanları, onların utanç verici sırlarını açıklamakla tehdit eden sadist Souma Hiroomi’yi Kamiya Hiroshi seslendirmekte. Satou, Souma ile iyi arkadaştır. Souma yardımcı şef olmasına rağmen Satou’ya pek de yardımı dokunmayan bir çalışan. Ancak Satou bu durumu umursamıyor. Tabi söz konusu Todoroki Yachiyo olursa baş şefimiz asistanının hakkından dayak yöntemiyle geliyor.

Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Dikkat ettiyseniz Kamiya Hiroshi, Orihara Izaya’dan sonra yine aynı özellikte diyebileceğimiz sadist Souma Hiroomi’yi seslendiriyor. Seiyuu bu tipteki roller için biçilmiş kaftan. Eh Ono Daisuke de yine Shizuo Heiwajima gibi karizmatik bir karaktere hayat vermiş. Bu açıdan iki animeyle ilgili crossover tarzında çalışmalar oldukça fazla.

 

Kuroko no Basket

Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Eh o kadar türden sonra iki seiyuuyu bir spor serisinde izlemesek olmazdı. Hem de iki yetenekli birer basketçi olarak. Teikou Orta Okulu’nun basketbol takımı, bütün takımları yenip kupaları alması ve “Mucize Nesil” ünvanıyla ün salmıştır. Ancak orta okulun bitmesi sonucu mezun olan efsanevi takım dağılmış ve tüm oyuncular başka liselere kaydolmuştur. Animede Ono Daisuke tarafından seslendirilen efsane oyunculardan Midorima Shintaro genellikle çok konuşmayan, tuhaf olsa da burç yorumlarının sıkı takipçisi olan yetenekli bir oyuncudur. Günün şanslı eşyası ne ise onunla alakalı ne varsa yanından eksik etmeyen Midorima uzun mesafe atışlarında oldukça başarılı. Oyuncu, savunma konusunda da bir o kadar yetenekli ve fake atışları sayesinde rakibini atlatabiliyor.

Serinin bir diğer yetenekli oyuncusu, Teikou Orta Okulu basket takımının kaptanı Akashi Seijuuro karakterini ise Kamiya Hiroshi seslendiriyor. Eski takım arkadaşlarının saygı duyduğu bir isim olan Akashi daha önce hiç yenilmediği gerçeğinden dolayı, zafer kendisine bahşedilmiş bir hazinedir adeta. Teiko basketbol takımının kaptanı olarak, takımı ardı ardına zafere götürmüştür. Ardından kaydolduğu Rakuzan Lisesi’nde de birinci sınıf olmasına karşın yine takım kaptanı olmuştur.

Kuroko no Basket her ne kadar beklentimi karşılayamamış animelerden biri olsa da karakterleri itibari ile zengin bir seri. Özellikle Midorima ve Akashi arasındaki saygı çerçevesinde izlediğimiz ilişkinin izleyiciye Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke aracılığıyla sunulması gerçekten muazzamdı. Animedeki ikilinin heyecan verici karşılaşmasını tekrar izlemek isterseniz buyrun:

Spoiler!!

 

Shingeki no Kyojin

Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke

Sıra geldi son bombaya. Dünyada artık anime izleyicisi olmayanların bile kulağına çalındığı seri Shingeki no Kyojin’den bahsediyorum tabi ki. Bana göre anime bu iki karakterle devleşiyor. Hali hazırda 3. sezonu yayımlanan seride Keşif Ekibi’nin lideri, tüm zamanların en güçlü askeri olarak bilinen öte yandan tam bir temizlik hastası olan Levi karakterini Kamiya Hiroshi; zeki, cesur, adamlarına güvenen, Keşif Birliği’nin 13. Komutanı Erwin Smith’i ise Ono Daisuke seslendiriyor.

Sevdiğim ve heyecanla takip ettiğim bu seride izleyicinin de en sevdiği karakterlerden Levi ve Erwin. İkili arasındaki güven ve saygı çerçevesindeki ilişki başlarda çok dostane değildi. Ancak seri ilerledikçe bu durum değişiyor. Öyle ki Levi ile gündelik konuşma şekliyle sohbet edebilen nadir insanlardan biri hiç şüphesiz Erwin Smith. Kolay kolay emir almayan Levi bile Erwin’in emirlerini kendi isteği ile takip ediyor. Tabi bu durum Levi’nin ara sıra Erwin hakkında kötü konuşmasına engel değil. İşte ikili arasındaki ilişkiyi bu sevilen iki seiyuu tarafından izlemekse bambaşka bir keyif.

Spoiler!!

Elimden geldiğince sevilen seiyuuların birlikte çalıştığı serileri ve seslendirdikleri karakterleri sizinle paylaşmaya çalıştım. Dilerim daha uzun yıllar bu ikiliyi başka güzel yapımlarda izleme fırsatı buluruz. Hazır sonda bu iki önemli karakterden bahsetmişken yazımıza Isayama Hajime, Kamiya Hiroshi ve Ono Daisuke’nin Shingeki no Kyojin’in ikinci derleme filmi için verdikleri kısa bir röportaja çevirisi ile birlikte son verelim.

Kamiya Hiroshi: Devam filminin tamamlanıp gösterime girmesine çok mutluyum.

Kamiya Hiroshi: Alçakgönüllü olan bendeniz evinde büyük ekran TV’ye sahip olsa da bu sinemada izlemekle aynı şey değil… Bu da çok gelişigüzel oldu özür dilerim. Asıl heyecan verici olan kısım buradan sonra başlıyor. Herkes çok etkilenecek. Herkesin filmi izlerken eğlenmesini istiyorum. Sen de fazlasıyla popülersin! Filmi büyük ekranda izleyebilmek muhteşem bir şey. Filmi evde izleyecek olsam Levi’nin 3DMG ekipmanlarıyla olan sahnesinin çekiciliğini tecrübe edemezdim.

Sunucu: Gerçekten de devam filminde pek çok önemli olay var. Öte yandan siz Ono-gurai, (Kamiya-san’ın da kullandığı ”gurai” saygı ifadelerinden biri) hangi noktaya dikkat çekiyorsunuz? Özür dilerim.

Ono Daisuke: Benim gibi birinin ünlü bir seiyuu olup evinde 21 inch bir televizyona sahip olabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Kamiya’nın da söylediği gibi serinin sinema versiyonunu izleyebilmek gerçekten inanılmaz ve çok anlamlı.

Ono Daisuke: Shingeki no Kyojin üzerinde çalışırken karşılaştığınız zorluklar neler?

Hajime Isayama: Sadece eğlenceden ve oyunlardan ibaret değildi tabi.

Kamiya Hiroshi: Bizim olumsuz fikirlerimizi de öğrenmek istiyor anlaşılan.

Ono Daisuke: Doğrusu uzun süre Erwin’i anlayamadım. Bu durum oldukça zordu. Tabi bu karakteri seslendirmeye mecburdum. Ama mutluluğun Erwin için ne anlama geldiğini düşünmeyece başlayınca kendimi ızdırap içinde hissettim.

Hajime Isayama: Yazar (Isayama-san kendinden bahsediyor) kendini pamuk gibi hissettiğinde karakter de aynı şekilde hissediyor aslında.

Kamiya Hiroshi: Bu çok duygusuzca!

Ono Daisuke: Öncesinde pamuk gibi olmak demişken…

Hajime Isayama: İlk bakışta Erwin Superman’i andırıyor…

Kamiya Hiroshi: Bu filmin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Isayama-sensei’nin daha önceki ”Nefret ettiğin bir bölüm var mı?” sorusuna cevap verecek olursak:  ”Böyle bir baskının üstesinden gelmeme imkan yok!” diye düşünüyordum. Nefret ettiğim bölümü işte buydu. Şimdi ise bu karakterin seiyuusu olma rolünün üstesinden gelebildiğim için doğuştan yetenekli olduğum hissine kapılıyorum. Kendimi gururlu ve içim rahat hissediyorum. Benim gibi bu denli mutlu bir seiyuu olduğunu sanmıyorum.

Ono Daisuke: O halde tüm hazırlıklar tamamlandı! Şu andan itibaren yüreklerinizi Shingeki no Kyojin için ortaya koyun!

Sunucu: Peki! Teşekkür ederiz!

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?